androidone

Android One: levný příbuzný Nexus řady

Google se s plány na větší obsazení rozvojových trhů svěřil už na letošní vývojářské konferenci I/O, tyto plány se nyní začínají realizovat a platforma Android One vyráží na trh. Dokáže se tato variace Nexus řady uchytit?

Předně je třeba říct, že možná je přesnější označení „levná Google Play edice”, protože Nexus zařízení je obvykle vždy jen jedno ve své generaci, kdežto zde budou telefony vyráběny ve velkém různými výrobci s tím, že Google drží kontrolu nad softwarem a samotní výrobci do něj nijak zásadně nemohou zasahovat. Aktualizace si přímo bere na starost Google, což by mohlo zajistit solidní software podporu minimálně na dva roky, než dojde k výraznější obměně hardware, jež ale u takto levných zařízení samozřejmě nesnese srovnání s top modely, o to se ale Android One ani nesnaží.

Prví tři zařízení z tohoto nového cenově dostupného portfolia jsou Karbonn Sparkle V, Spice Dream UNO a Micromax Canvas A1. Všechny tři kousky se drží stejných hardware specifikací stanovených Googlem – 4,5″ IPS displej s relativně nízkým rozlišením (854 x 480 pixelů), čtyřjádrový MediaTek MT6582 a grafika Mali-400 MP2. Operační paměť je o velikosti 1 GB, uživatelská paměť pak má velikost 4 GB s tím, že ji můžete rozšířit paměťovou kartou. A samozřejmě – zařízení využívají standardních software tlačítek, která Google používá už od dob Androidu 3.0.

one1

Android One také umožňuje práci s dvěma SIM najednou, což je zejména v nižší třídě čím dál populárnější trend, takže ani jedno ze tří zařízení nezaostává a nabízí podporu dualSIM. Z hlediska akumulátorů jde o kapacitu 1700 mAh, která bude živit celý hardware, jež momentálně pohání předinstalovaný Android 4.4.4 KitKat. Telefony se tak hardwarově příliš nemohou odlišovat a podobně jako u Windows Phone budou spíše sázet na dodatečné příslušenství, bonusové funkce, nebo kvalitu zpracování. Cenové rozdíly se tímto také částečně mažou a Android One je opravdu, jak název pravděpodobně symbolizuje, jedna platforma bez ohledu na hardware.

K výrobcům se postupně přidají i významnější značky, do programu se už zapojil třeba Asus, Alcatel, HTC, Acer a další významnější hráči na globálním trhu. Momentálně Android One opravdu míří na rozvojové trhy, ale kdo ví, třeba se dostane i k nám.

Zdroje: A, AINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.