nokia-normandy

Androidí Nokia Normandy se opět ukazuje na obrázcích

Před třemi dny jsme napsali o tom, že spekulace o Nokii s Androidem – tzv. Nokia Normandy, by nemusely být úplně prázdné. Netrvalo to dlouho a už se na internetu objevily další obrázky zařízení, tentokrát již dokonce ukazující samotný Android v podání Nokie.

Nokia podle všeho na svém vlastním Androidu pracuje, neznamená to sice, že by se takové zařízení mělo v brzké době objevit na trhu, ale jak už jsme zmínili v předešlém článku, jedná se o záblesky naděje pro příznivce mobilní platformy od Googlu. Teď už se ale pojďme podívat na nové uniklé obrázky, které opět dal světu k dispozici Twitter účet @evleaks.

nokia_normandy2

Zamykací obrazovka spíše připomíná Windows Phone, který je v současnosti jedinou platformou, pro kterou Nokia své smartphony vydává. Zamykací obrazovku doplnily ještě dva screenshoty z aplikací Viber a Skype, z čehož se do křesla nikdo neposadí. Zajímavé však je, že stavová lišta na všech třech obrázcích telefonu zobrazuje dvě samostatné SIM karty s vlastními ukazateli síly signálu. Kromě toho si všimněte, že Nokia Normandy nemá žádná softwarová tlačítka, což je poněkud zvláštní s ohledem na ovládací filozofii Androidu a existenci pouze jednoho hardware tlačítka pod displejem.

nokia-normandy

Spekulanti se tuto odlišnost od Androidích konvencí pokouší vysvětlit tím, že Nokia se snaží distancovat od běžného designu Androidu a snaží se systém přiblížit více svým telefonům bez otevřené platformy (tj. série Asha). Nakonec to tedy vypadá tak, že i přes vlastnění mobilní divize Nokie Microsoftem bychom se mohli Androidu s kořeny z Finska dočkat a mělo by se jednat o zařízení nižší třídy s možností použití dvou SIM karet. V žádném případě se nedá očekávat, že by s tímto zařízením Nokia chtěla jít proti své vlajkové řadě s platformou od Microsoftu, která nejspíše zůstane prioritou i v následujících letech.

Jen pro připomenutí – Nokia byla dříve velmi nadšená do různých experimentálních zařízení pro pár geeků, posledním takovým zařízením byla Nokia N900 vydaná roku 2009. Je možné, že Nokia Normandy by se mohla stát něčím podobným, čím byla N900. Nezapomínejme také na novější Nokii N9, z niž designově dodnes některé Lumie vycházejí. N9 měla původně být jakýmsi nástupcem Symbianové éry se svým MeeGo, ale volba nakonec padla na Windows Phone.

n9– Nokia N9 s neoficiálním Androidem, zdroj obrázku: Phandroid

A tím se dostávám k mé vlastní verzi spekulace – Nokia Normandy by totiž mohla být pokusem o částečné převedení prostředí z MeeGo nad jádro Androidu, díky kterému by tato Nokia měla přístup ke spoustě aplikací, ale zároveň by si zachovala svou suverénní Nokia image. Aby však byl možný co nejsnadnější přístup k aplikacím, tak by v telefonu musel být Obchod Play a s ním spojené služby od Googlu, což by nepochybně vedlo ke vzniku dalších třecích ploch mezi oběma firmami – s nákupem aplikací by příjmy šly do kasičky Googlu, nikoliv Microsoftu.

Kde je nakonec pravda a zda toto není jen velká mediální bublina, se nedozvíme, dokud Nokia nějaké skutečné zařízení neukáže. A v tuto chvíli vůbec není jisté, zda se tak někdy stane.

Zdroj: AINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.