apple watch

Apple představoval: Apple Watch, aneb válka wearables může začít

Jakkoliv bláznivě možná větší iPhony zněly nepravděpodobně, tak ještě méně lidí věřilo v chytré hodinky v podání Apple. Jak to tak vypadá, letos se spekulantům opravdu dařilo – dámy a pánové, přivítejte Apple Watch, hlavního konkurenta pro Android Wear.

První zmínky o tzv. „iWatch” byly už dva roky nazpět, tenkrát se nic nestalo. I minulý rok se mluvilo o tom, že by Apple mohl přijít s chytrými hodinkami, ale ani tenkrát se nic nestalo. Letos to už ale vyšlo a Apple tak reaguje na stále ještě vcelku nerozjetou platformu Android Wear. Kdo tuto nadcházející válku o trh vyhraje, je zatím ještě ve hvězdách, pojďme si však představit hlavní zbraň Applu.

Na první pohled samozřejmě zaujme design, který budí vcelku rozporuplné reakce – někteří uživatelé si vzhled hodinek oblíbili, jiní jej kritizují za hranatý styl, který do velké míry připomíná hodinky od konkurence. Posouzení necháme na vás, rozměry hodinek jsou každopádně dva a ty se ještě dál dělí do variací dle materiálu. Základní verze Apple Watch má tělo z nerezové oceli a keramická záda, verze Apple Sport Watch je hliníková s kompozitními zády a pomyslnou nejvyšší třídou je verze Edition, která má tělo z 18 karátového zlata a záda opět z keramického materiálu.

awatch1

Apple Watch disponují zaobleným displejem, díky čemuž hodinky mírně ztrácejí na hranatém dojmu a působí přirozeněji, resp. alespoň taková je teorie. Na pravé straně potom máte jedno kulaté a jedno pevné tlačítko. Standardní tlačítko dle všeho slouží k práci s otevírání kontaktů, zatím co kolečko funguje jako nástroj pro posun v nabídkách. Kolečko jde také stisknout, což vás přesune do hlavní nabídky. Podle Apple je displej typu Retina, takže jde pravděpodobně o velice jemný panel, na kterém neuvidíte žádné pixely. Mimo kolečka a tlačítka samozřejmě můžete využívat i multi-dotykové vrstvy, která dokonce rozezná i tlak, což má v praxi i reálný užitek. Přestože u telefonů se safír nekonal, tak u hodinek slouží jako materiál ke krytí displeje.

Displej samotný se rozsvítí automaticky při zvednutí ruky, podobně jako to dělají hodinky s Android Wear. Samotné užití hodinek je to, co nás všechny zajímá – a možností je opravdu spousta, včetně tradičního nasazení ve sportu, se kterým se dopředu počítalo. Konkrétně ke sportu je do hodinek přímo dodána aplikace, která odesílá data do iPhone, ten s nimi posléze může naložit po svém, typicky je tedy zpracuje a sestaví vám statistiku vašeho výkonu. Hodinky jsou vybaveny tak, že by měly zvládat i relativně přesné měření srdečního tepu.

awatch2

Naopak GPS čip přímo v hodinkách není a Apple Watch jsou v tomto ohledu závislé na iPhone, na druhou stranu ale hodinky obsahují akcelerometr i mikrofon – ovládání je zprostředkováno i hlasově, konkrétně tedy přes známou hlasovou asistentku Siri. Zajímavá byla možnost odpovídání na zprávy rychlým kreslením na hodinkách, byť praktické využití je diskutabilní.

Navigace v prostředí hodinek také vzbuzuje lehce rozporuplné dojmy, ale raději nebudeme dopředu soudit – v hlavním menu jsou rozesety ikony, ve kterých scrollujete tak dlouho, dokud si nevyberete to, co chcete spustit. Volbu potom potvrdíte dotykem a aplikace se spustí. K aplikacím patří např. mapy, prohlížeč fotografií a další. Mapy jsou vůbec celkem zajímavě provedené – hodinky nemusíte jen sledovat očima, Apple přišel se systémem, který vás o směru bude informovat vibrováním. Mimo to pak můžete počítat třeba s aplikací Twitteru, ovladačem Apple TV, přístupem ke kalendáři, SMS a další aplikace určitě budou přibývat, protože Apple dodá vývojářům SDK speciálně pro Apple Watch.

awatch3

Hodinky od Apple jsou vodotěsné budou si zakládat na jednoduché výměně řemínků. Nabíjení provedete bezdrátově skrze MagSafe konektor a pokud si chcete hodinky opravdu užít, tak potřebujete minimálně iPhone 5, případně novější model. Cena je v hrubém přepočtu plánována okolo 7500 Kč a s touto vcelku vysokou cenovkou Apple na trh vyrazí až v příštím roce, v současnosti tedy o dovozu k nám ještě moc nevíme, neboť hodinky nejsou k dostání ani v zahraničí. Hodinky si můžete blíže prohlédnout na webu Applu.

Zdroj: VINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.