ipadair

Apple představoval: nový iPad Air a nepříliš nový iPad mini

Apple je králem tabletů od doby prvního iPadu, přístroje, který dokázal rozjet úplně nové odvětví zařízení, která do té doby nikdo nebral příliš vážně, resp. ne v oblasti osobního použití. Jsou ale nové iPady dost dobré na to, aby zaujaly majitele starších modelů? Těžko říct.

V tomto článku se budeme věnovat především iPadům, nicméně jen na úvod – Apple se na začátku pochlubil se statistikami nainstalovanosti iOS 8 (s tradičním popíchnutím do Androidu), následně představil iOS 8.1 a uvedl několik změn spojených s iCloudem. Podstatný prostor také dostal Mac OS X Yosemite, nové počítače Mac mini a iMac s 5K displejem, jež z celé tiskovky nakonec možná zaujal úplně nejvíce. Otázka je, jestli to Apple zamýšlel.

K samotným iPadům tedy – vlajkový model s označením iPad Air 2 si zachoval 9,7″ úhlopříčku i rozlišení 2048 x 1536 obrazových bodů, které na dané úhlopříčce splňuje nepsaný standardu Applu pro označení „retina”. Po tělesné stránce nicméně iPad zlepšoval – je tenčí a lehčí, konkrétně tedy má na šířku pouze 6,1 mm a váží pouze 437 gramů v případě verze bez modulu pro mobilní sítě.

ipadair

Displej údajně disponuje ještě lepšími zobrazovacími vlastnostmi, které oceníte při používání nové specifikace profesoru A8X, jež by měl být v grafické oblasti až 2,5 krát rychlejší. Zlepšení dále doznala kamera, která nyní fotí v 8 megapixelech a natáčí videa ve Full HD, jež posléze můžete podobně jako na novém iPhone zpomalovat – pokud tedy opravdu chcete točit video tabletem. Přední kamera také doznala vylepšení, ale co především přibylo – iPad Air 2 dostal čtečku otisků prstů.

iPad mini 3 je pro změnu pokračovatelem kompaktnější verze iPadu, který oproti starší verzi přichází se čtečkou otisků prstů a do obchodů dorazí i ve 128 GB verzi. A to je vše. Zatím co u iPadu Air 2 se nedá popřít jistý pokrok vpřed, tak jeho menší sourozenec… stagnuje. Aktualizace se dokonce nedočkal ani procesor, takže iPad mini 3 stále pohání postarší procesor A7, byť samozřejmě je stále dostatečně výkonný pro naprostou většinu akcí.

ipadair

A právě v tom je původní myšlenka článku. Ne snad že by na tom tablety s Androidem (případně Windows) byly nějak zásadně lépe, hardwarově se dají iPady v pohodě srovnat s Nexus tablety, osobně bych si i klidně vsadil, že co do fotografických schopností iPad Air 2 porazí Nexus 9 prakticky bez zaváhání. Jde spíše o to, jak na tom iPady do budoucna budou se zájmem uživatelů – hodně lidem stále stačí i vcelku starý iPad 2, který co do konzumace běžného obsahu (pomineme-li rozlišení) nijak extrémně nezaostává za novými modely. A pokud aktualizace modelů budou tak minimální jako v případě iPadu mini 3, tak Applu nakonec na nákupy zůstane jen to nejtvrdší jádro příznivců.

iPady jsou stále úspěšné, ale letos už vyšlo najevo, že loňské modely začaly oproti minulosti nabírat sestupnou tendenci, což je v jistém kontrastu oproti počítačům Mac a iPhonům, které v popularitě stále rostou. Zejména letos iPhony byly naprosto suverénně rekordní, v čemž nepochybně hrál velkou roli fakt, že šlo o největší změnu v designu od iPhone 4.

ipadair

Těžko říct, co by se dalo tak zásadního změnit u tabletů – většina věcí co mě napadá je na úrovni systému, a ten by se dostal i do starších modelů, nicméně pokud zákazníci do budoucna nebudou dostatečně motivování k upgradu, tak nejspíš tabletová bublina definitivně splaskne a každoroční aktualizace se stanou spotřební záležitostí podobně, jako se tomu děje u notebooků. To nemusí být nutně špatně, ale byla by to jistá proměna vnímání produktů – pamatujete ten masivní hype před dvěma-třemi roky nazpět, kdy všichni netrpělivě čekali na nový iPad? Ten už se prakticky vytratil, pomineme-li zapálené fanoušky značky, kteří tu budou vždy – a jsou tu i v případě ostatních platforem, byť jich je značně méně (co se tabletů týče).

iPady jsou stále špičková zařízení, která nic neztrácí na svém prémiovém zpracování. Ale nač měnit, když prémiové a prakticky stejně špičkové jsou i starší modely… nakonec tedy ani nejde tolik o chybu Applu, byť menší množství novinek u iPadu mini 3 jim rozhodně v tomto ohledu nepomohlo.

Následující rok ukáže, zda jsme měli pravdu, nebo zda letošní novinky u jablečných tabletů stačí k dalšímu úspěchu. A v mezidobí nám můžete dát vědět vy. Co si o nových tabletech od Apple myslíte? A pokud vlastníte starší generaci – zvažujete povýšení na letošní model?INZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.