iphone6

Apple představoval: velké iPhony se stávají skutečností

Divoké spekulace z internetu se letos naplnily v plné míře. Apple vypouští do světa iPhone 6 ve dvou variacích, tzv. iPhone 6 Plus bude mít 5,5″ FullHD displej, zatím co standardní iPhone 6 pro konzervativnější uživatele přichází s 4,7″ displejem. Co dál nové verze legendárního telefonu přináší?

Představovací akce Applu začala v tradičním duchu příchodem Tima Cooka, CEO společnosti. Změnou oproti zavedeným pořádkům ale bylo to, že jsme se příliš dlouho nezdržovali statistikami a celá představovací akce se okamžitě stočila k novým zařízením. Největší změnou je jednoznačně zvětšení iPhone, které jsme už avizovali v úvodu článku – iPhone 6 získává displej o velikosti 4,7″ s rozlišením 750 x 1334 obrazových bodů, iPhone 6 Plus pak  má k dispozici 5,5″ displej s FullHD rozlišením. Oba displeje jsou LCD, můžeme tedy předpokládat, že jde o standardní IPS panely, ale Apple to přímo neřekl. Spekulace okolo safírového krytí displeje se bohužel nepotvrdily, resp. dá se předpokládat, že tak výrazným pokrokem by se Apple určitě pochlubil, což se nestalo.

ip61

Konkrétní čísla ohledně velikosti akumulátoru sice nejsou k dispozici, ale dle slov Applu iPhone 6 vydrží nepatrně více ve srovnání s iPhonem 5S. Větší výdrž pak přináší především varianta iPhone 6 Plus, která samozřejmě těží z toho, že do velkého těla se vleze daleko větší akumulátor. Jako příklad můžeme uvést třeba výdrž při přehrávání videa – iPhone 5S vydrží 10 hodin, iPhone 6 11 hodin a iPhone 6 Plus zvládne 14 hodin.

Změnami dále prošel fotoaparát, který zůstává u rozlišení 8 Mpx, ale přináší úplně nový a dle všeho daleko kvalitnější senzor. Ten navíc na iPhone 6 Plus disponuje i optickou stabilizací obrazu, která se bohužel do menší varianty nedostala a podobně jako starší generace telefonu dále spoléhá na digitální stabilizování (třeba ale říct, že i to je u Apple velice solidní). Specialitkou je nově možnost nahrávat HD (720p) video se snímkovací frekvencí až 240 fps, což využijete zejména pokud chcete vytvářet velice jemné zpomalené záběry. FullHD rozlišení potom iPhony zvládnou maximálně při 60 snímcích za vteřinu. 4K rozlišení se nekoná, ale ruku na srdce, zatím stejně není k dispozici dostatek zařízení, na kterých byste takové rozlišení dokázali ocenit. Hlavní fotoaparát má samozřejmě i slabšího kolegu vepředu, ten nese označení FaceTime HD a dá se očekávat, že na poměry Apple bude opět vcelku kvalitní.

ip_foto

Po nových velikostech displejů Apple nejvíce šokoval tím, že se vcelku netradičně podvolil trendům nastoleným jinými platformami a aplikuje technologii NFC. Z tuzemského pohledu se ale radši držme při zemi, protože využití nové platební služby Apple Pay je u nás velkou neznámou. Praxe by ale měla být velice jednoduchá a Apple samozřejmě chytře využívá své čtečky otisků prstů – telefon přiložíte k platebnímu terminálu, ověříte se svým prstem a platba se provede. Kreditní karty se dají ukládat do příslušné aplikace v telefonu a pokud bude potřeba (např. při odcizení telefonu), tak je můžete na dálku okamžitě deaktivovat.

Nové iPhony se designově do jisté míry odlišují od svých starších sourozenců, jsou zaoblenější a vlastně tak nějak odpovídají tomu, co jsme předpokládali a čím nás už několik měsíců „krmily” různé uniklé vzory. iPhone 6 i iPhone 6 Plus jsou designově prakticky identické stroje a rozdíl je jen ve výšce a několika výše zmíněných interních parametrech. U Applu se opět ztenčovalo a menší iPhone bude mít 6,8 mm, trošku tlustší je potom iPhone 6 Plus, který má 7,1 mm, takže stále žádná tragédie a mnozí uživatelé by stále raději přidali pár milimetrů navíc výměnou za silnější akumulátor.

nfc

Nové telefony samozřejmě přijdou už s iOS 8, která do světa vyrazí i prostřednictvím aktualizací pro starší přístroje 17. září. Ceny pro náš trh ještě nemáme, ale už nyní víme, že se můžeme těšit na tři barevné a tři paměťové varianty. Co do barev Apple zůstává u zavedeného setu zlatá/šedá/stříbrná a základní model s paměti 16 GB doplní telefon s 64 GB a dokonce i 128 GB paměti. U největší varianty můžeme očekávat astronomické ceny, ale raději si počkáme na oficiální nabídku.

Zdroj: VINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.