fblite_logo

Facebook Lite – oficiální klient pro slabší Androidy

Oficiální aplikace Facebooku se na Androidu v průběhu let výrazně zlepšovala, ale stejně jako před lety, ani dnes se o ní nedá říct, že by byla zrovna nenáročná. Tento nedostatek se snaží Facebook vyřešit samostatným klientem, který je určen právě majitelům slabších zařízení s Androidem, kterým dává standardní klient zabrat.

Aplikace Facebook Lite je šířena poněkud zvláštním způsobem – Facebook ji sice vydal, ale pro většinu zemí uzamkl a učinil ji tak nedostupnou mase uživatelů. Nebojte se však, po internetu již kolují bezproblémově funkční .apk balíčky, pomocí kterých si aplikaci do svého Androidu můžete nainstalovat i vy, byť v takovém případě samozřejmě nemůžete počítat s úplně 100% podporou ze strany vývojářů.

Facebook Lite je skutečně velice malá aplikace, z hlediska datové velikosti si bere jen cca čtvrtinu megabytu, takže si ji bez problémů stáhnete i v oblasti kde je pouze pomalá mobilní síť. Ptáte se, jak se Facebooku podařilo takhle brutálně oříznout svoji aplikaci? Celé kouzlo tkví v tom, že s původní aplikací nemá Lite nic společného – aplikace sestává pouze z WebView a notifikační vrstvy, takže hodně laicky řečeno jde o téměř totéž, jako kdybyste si mobilní Facebook otevřeli v Chromu, ovšem s tou výhodou, že s Lite budete stále dostávat notifikace.

fblite1 fblite2 fblite3

Jak asi správně tušíte, pokud používáte plnohodnotnou aplikaci a nemáte vyloženě pocit, že by váš telefon brzdila, nebo na něm fungovala bolestně pomalu, tak bude lepší zůstat u ní. Pokud ale váš telefon trpí na malou operační paměť, tak Lite rozhodně stojí za vyzkoušení – poskytuje prakticky totéž co už uměly některé další aplikace třetích stran, ale protože jde o oficiální řešení, tak máte větší jistotu funkčnosti, a to především v oblasti notifikací.

Aplikace je zdarma dostupná na Google Play, ale s ohledem na výše zmíněný zámek uvádíme i link pro stažení APK balíčku. Nezapomeňte si případně v nastavení zabezpečení svého Androidu povolit instalaci z neznámých zdrojů, jinak si Facebook Lite úspěšně nenainstalujete.

APK LINK


logo-app
App Name
Developer
Free   
pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Zdroj: AINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.