contributor

Google Contributor: předplaďte si web bez reklam

Pokud byste to snad nevěděli, tak naprosto drtivá většina příjmů Googlu pochází z webové reklamy. A pokud patříte k lidem, kterým reklamy vadí natolik, že si za „čistý obsah” raději zaplatíte, tak zpozorněte – Google Contributor je experimentální služba, která vás za poplatek zbaví reklam od Googlu, které tvoří podstatnou část webové reklamy nejen na našem, ale hlavně globálním trhu.

Celý program ale není postaven tak, že byste zaplatili paušálně stovku měsíčně Googlu a on zkrátka inzerentům sdělil, že u vás mají smůlu – tedy ti smůlu mají, ale peníze dostanou i ti, na kterých vám coby uživatelům internetu záleží nejvíce, na tvůrcích obsahu. Google výdělek z Contributoru interně přerozděluje mezi spolupracující weby, na kterých vám posléze opravdu zmizí reklamy a pouze se vám jako zobrazení objeví banner s poděkováním za účast v programu.

Jak už tedy tušíte – nejde o nějaký univerzální adblock s měsíčním poplatkem, naopak jde zkrátka jen o možnost zbavit se reklam s původem v Googlu, tudíž pokud web využívá i jiného systému, tak reklamu úplně normálně uvidíte bez ohledu na účast v programu. Contributor je nyní v experimentální fázi, a kdo ví, zda z něj vůbec někdy bude ostrá služba. Minimálně zatím služba ani nefunguje na našem webovém trhu, čemuž napovídá i absence lokalizace oficiální stránky projektu a uvádění měny v Amerických dolarech.

Právě v Amerických dolarech si přitom můžete případně zvolit mezi měsíčním předplatným za $1.00, $2.00, či $3.00 – po funkční stránce nepoznáte rozdíl, ale samotný Google na vás apeluje, že čím víc zaplatíte, tím více podpoříte spolupracující weby. Těch zatím není mnoho a těžko v takto rané fázi říct, jak moc se jejich seznam bude rozšiřovat. V každém případě jde o zajímavou iniciativu, kterou budeme bedlivě sledovat.

Zdroj: GINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.