gplay

Google Play nově ukazuje ceny mikrotransakcí

Jistě to všichni znáte – aplikace (hra) se tváří jako zcela zdarma, ale po instalaci zjistíte, že za bonusy a přídavný obsah musíte zaplatit (nebo v lepším případě jen za poplatek odstraníte reklamní obsah). To nyní Google řeší tak, že vás přímo v popisu aplikace informuje o cenovém rozsahu plateb v rámci aplikace.

Google už dříve začal označovat aplikace, které disponují dodatečnými možnostmi nákupů, ale samo o sobě to bylo vcelku nicneříkající – přeci jen pod stejnou nálepkou může být klient sociální sítě, který takto odstraňuje reklamy, nebo hra, ve které si takto nakupujete další úrovně. A tento problém paradoxně Google s novou aktualizací příliš nevyřešil. Dostupné informace v rámci popisu aplikace (zatím jen v mobilní aplikaci) obsahují pouze rozsah cen těchto interních plateb. Typicky tedy např. u Clash of Clans vás Obchod Google Play informuje, že platby jsou v rozsahu $4,99 až $99,99.

gplay1 gplay2 gplay3

Co se však za těmito cenovkami skrývá, Google neodhaluje. Zda je za tím technický důvod, nebo se tak prostě jen vývojáři rozhodli, netušíme. Jediné, kdy vás tedy obchod jednoznačně informuje o dalších možných platbách je když aplikace poskytuje jen jednu platbu. V tomto ohledu je dlouhodobě daleko pokročilejší obchod App Store pro zařízení s iOS, který i přímo na veřejném webovém profilu aplikace informuje o nejpopulárnějších platbách v rámci aplikace – a to včetně konkrétního „předmětu” a jeho ceny.

A to jsou jen základní „Quality of Life” změny, radši ani nebudeme více rozebírat to, že interní platby v rámci aplikace by se daly ještě dělit na permanentní a dočasné (opět příklad s odstraněním reklamy/nákupem bonusu do hry). V tomto ohledu zkrátka ještě má Google co zlepšovat, ale lepší malý posun k lepšímu, než žádný.

Zdroj: AINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.