gear

Google tlačí na Samsung kvůli chytrým hodinkám

Jihokorejský Samsung kromě produkce spousty zařízení s Androidem také stále na pozadí pracuje na vlastní platformě, kterou dříve v tomto roce aplikoval do svých wearable zařízení. To se příliš nezamlouvá Googlu, který dle všeho na Samsung tlačí, aby se více věnoval Android Wear.

S lehkou nadsázkou můžeme Samsung označit za dvorního výrobce zařízení s Androidem, a jakkoliv lichotivě to může na první dojem znít, tak nese to s sebou i určitá negativa – Samsung je v mobilní oblasti přímo závislý na Googlu a jeho platformě, což už samo o sobě není pro Samsung výhodné, nemluvě o tom, že by třeba Android začal upadat, nebo kdyby jeho vývoj Google ukončil, ač to je za současné situace samozřejmě naprosto nepravděpodobné. A nejen proto se Samsung snaží tuto závislost na Googlu částečně přetnout a mimo hlavní větev Galaxy zařízení pracuje i na vlastní platformě, Tizenu.

Samsung-Galaxy-Gear gearfit gear5

Tizen je nepřímý nástupce Bady, kterou Samsung dříve také propagoval jako alternativu k Androidu, nicméně zájem veřejnosti byl tak malý, že tato platforma naprosto zanikla. O větší úspěch se pokouší Tizen, jež Samsung dosud použil především v letošní generaci jejich wearable zařízení – Gear 2 a Gear Fit. A právě tyto výrobky dostávají více „rodičovské lásky” než nově představené Gear Live s platformou Android Wear, což se pochopitelně nelíbí Googlu.

Zahraniční zdroje uvádí, že právě minulý týden CEO Googlu Larry Page konfrontoval vedení Samsungu kvůli jejich rozhodnutí investovat více do Gear 2 a Gear Fit, místo do Gear Live. Detaily této diskuze mezi oběma stranami nejsou veřejně dostupné, ale obecně se má za to, že Google zkrátka chce, aby jeho největší hardwarový partner věnoval nové derivaci Androidu více pozornosti. Google dříve dokonce prý chtěl, aby Samsung neuváděl na trh jakékoliv wearable zařízení, dokud nebude platforma Android Wear připravena. Jak už dnes víme, tak Samsung tomuto požadavku nevyhověl a udělal přesný opak.

Ani jedna společnost tyto informace ze zahraničních zdrojů nekomentovala, nicméně ani je nepopřela. Je však zajímavé sledovat tyto interní šarvátky mezi firmami, které se jinak veřejně prezentují jako velcí a silní partneři, kteří táhnou nejrozšířenější mobilní platformu na světě. Bude zajímavé sledovat, zda budou „rebelské sklony” Samsungu umírněny, nebo zda se nálady mezi oběma společnostmi budou nadále přiostřovat.

Zdroj: EINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.