wear

Google: žádné úpravy Androidu pro Wear, Auto a TV

Android byl vždy otevřený úpravám od výrobců hardware a uživatelů. Někteří jej pro to vychvalují, jiní v tom naopak vidí jeden z hlavních problémů platformy. To se však nyní mění, protože Google u nových „mutací” Androidu jakékoliv úpravy třetí strany zakazuje. Co jej k tomu vedlo?

Výrobci a uživatelé chytrých telefonů a tabletů s Androidem měli vždy velmi volné ruce co se týče modifikací systému. Přední výrobci těchto zařízení dodnes stále trvají na svých vlastních úpravách uživatelského prostředí, protože jde především o odlišení se od konkurence a vyvolání jedinečného zážitku z používání konkrétní značky, byť na pozadí vždy běží ten samý základ. V každém případě Google částečně ustupuje od své původní filozofie a produkty z řady Android TV, Android Auto a Android Wear designově uzamyká na svůj vlastní interní vývoj.

To na jednu stranu znamená, že končí veškeré personalizované „skiny,” kterými by se mohli výrobci televizí, automobilů či chytrých hodinek odlišovat od konkurence, ale pozitiva této změny jsou nepopiratelná. Google tak totiž může daleko lépe kontrolovat uživatelský zážitek v rámci své vlastní platformy, takže pokud se rozhodnou něco zásadního změnit, mohou to provést všude najednou a nemusí čekat na to, až se výrobci zmohou na to vydat aktualizaci s vlastní grafickou nadstavbou.

Majitelé mobilních Androidů se však nemusí obávat (nebo těšit?) – tyto změny se opravdu týkají jen těchto nových produktových řad, k čemuž se vyjádřil i David Burke z Googlu: „V tomhle případě uživatelské rozhraní hraje u produktů větší roli. Chceme, aby všichni měli konzistentní uživatelský zážitek z našich produktů – takže pokud máte jednu televizi s Androidem v obýváku a druhou v ložnici, je našim cílem, aby fungovaly a vypadaly stejně.”

Burke dále uvedl, že výrobci těchto nových produktů s Androidem stále mají možnosti úprav v podobě dodávání vlastních aplikací a služeb, ale obecný zážitek z platformy by měl být stejný. Google tak částečně přebírá myšlení konkurenčních platforem a zlí jazykové by klidně mohli říci, že tím vlastně přiznává něco na způsob: „Ano, dát před lety výrobcům takovou volnost byla chyba, ale teď už z toho u mobilního Androidu nemůžeme vycouvat, tak si to hlídáme aspoň u nových systémů.” Toto samozřejmě není oficiální stanovisku Googlu a je jasné, že nic takového nám ani nikdy Google neřekne, ale možná na tom je něco pravdy.

Jaký je váš pohled na nový přístup Googlu? Preferujete otevřenější platformu i přes nedostatky z toho vycházející, nebo vám více vyhovuje přístup iOS, či Windows Phone (a částečně už i Androidu)? Dejte nám vědět na sociálních sítích, či v komentářích pod článkem.

Zdroj: AINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.