google_smart_lens

Google získal partnera na vývoj chytrých kontaktních čoček

Rozjetý vlak s chytrými zařízeními všeho druhu se rozjel už před pár lety a stále to nevypadá, že by měl zastavovat – Google si totiž sehnal odborné partnery pro vývoj chytrých kontaktních čoček. Dočkáme se „Google Lens”?

Google Glass jsou mimo jiné kritizované právě za jejich poněkud netradiční vzhled – každý si zkrátka hned všimne a řekne: „Jé, to je ten s Glass.” A právě tento nedostatek by mohly chytré kontaktní čočky eliminovat, byť se z technologického hlediska musíme držet hodně při zemi a v dohledné době nemůžeme očekávat, že by kontaktní čočky od Googlu dokázaly pojmout celý funkční rozsah chytrých brýlí. V tomto případě jde opravdu spíše o vzdálenou budoucnost, což by o Glass platit nemuselo, kdyby se dostaly do masové produkce.

Každopádně Google uzavřel dohodou se švýcarskou farmaceutickou společností Novartis, jež zahrnuje spolupráci s jejich optickou divizi (Alcon). V této dohodě stojí, že obě společnosti budou spolupracovat na vývoji a komercializaci čoček s integrovanými senzory, bezdrátovými čipy a další elektronikou. Tyto čočky by však měly mířit především na kontrolu stavu očí a přinášení informací o úrovni glukózy v těle v reálném čase, nikoliv „promítání” informací přímo do vašich očí.

Ze strany Googlu se tomuto projektu věnuje experimentálně zaměřená divize X, která mimo jiné stojí právě za Google Glass, nebo za autonomními automobily. Tyto chytré čočky v každém případě ale nebudou typickým chytrým zařízením, přes to jde o zajímavý směr vývoje a kdo ví, třeba se jednoho dne Googlu podaří funkce Glass do čoček dostat, ale ten den je stále velmi daleko.

Zdroj: PINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.