ios8

iOS 8 přichází na scénu s novinkami

Apple na každoroční konferenci WWDC představil novou verzi operačního systému pro osobní počítače Mac OS a novou verzi operačního systému pro mobilní zařízení. Osmá verze iOS přináší mnoho novinek, byť jsme některé z nich už viděli u jiných platforem.

Apple se na začátku prezentace spojené s mobilními zařízeními pochopitelně pochlubil se svými úspěchy, které si nepochybně zaslouží uznání – na celém světě se již prodalo více jak půl miliardy iPhonů, 200 miliónů iPadů a 100 miliónů iPodů Touch. Dohromady tedy Apple prodal už více jak 800 miliónů zařízení s operačním systémem iOS. Apple se dále pochlubil, že za poslední rok si 130 miliónů uživatelů koupilo svoje první zařízení s kořeny v Cupertinu. V kontextu s těmito výsledky si Tim Cook neodpustil ani rýpnutí do svého hlavního konkurenta – Googlu a jeho Androidu. Podle něj si uživatelé Android koupili a litovali toho natolik, že se rozhodli pro přechod na jejich platformu.

A štiplavé poznámky mířené na Android ještě nekončí – CEO společnosti se pochlubil tím, že 97% uživatelů je údajně s platformou spokojeno a také že 89% uživatelů iOS má poslední verzi systému, zatím co v případě Androidu běží na KitKatu pouze 9% zařízení. Cook ještě dodal, že 99% malware figuruje právě na platformě Googlu a potom už se prezentace začala naplno věnovat osmé verzi iOS.

2

První představenou novinkou bylo inovované notifikační centrum, ve kterém nyní lze přímo odpovídat na zprávy. Toto přímé odpovídání je navíc zpřístupněno i ze zamykací obrazovky. Podobného vylepšení se dočkala i aplikace pro Facebook, takže přímo z notifikace můžete obsah komentovat a „lajkovat.” Obecně byla značně vylepšena interakce s notifikacemi. V iOS 7 přišla nová správa posledních aplikací, která v osmé verzi získává navíc rychlý přístup ke kontaktům, se kterými nejčastěji komunikujete.

Velkého vylepšení se dočkalo vyhledávání obsahu v telefonu, které (jak poznamenali na The Verge) je v podstatě „Siri… ale bez Siri!” Vyhledávání se nyní vztahuje na vše od aplikací, bodů zájmu, zprávy, hudbu až další všemožný obsah na internetu. Přístup k hledání na webu stále zprostředkovává Google. Hledací dotazy můžete zadávat s novou klávesnicí, která se od té v iOS 7 liší především novou predikcí, která odhaduje vaše další slova na základě vašeho stylu psaní v různých aplikacích, v podstatě tedy totéž, co dělá např. SwiftKey na Androidu. V tuto chvíli ale není dostupná podpora našeho jazyka a klávesnice nepředstavila žádné „swype” metody zadávání.

4

To však nemusí nijak zvlášť vadit, protože Apple velmi překvapil tím, že svoji platformu otevřel klávesnicím třetích stran – a rovnou ukázal klávesnici Swype. Toto je poměrně překvapující novinka, kterou ještě doplnilo oznámení podpory widgetů. Pokud však očekáváte widgety na způsob Androidu, tak vaše nadšení musíme mírnit – widgety v podání Apple figurují v notifikačním centru, což nemusí být nutně na škodu a nakonec asi bude dost záležet na vašich osobních preferencích.

Zajímavý je nový systém nazvaný Family Sharing, který slouží pro sladění obsahu napříč rodinou. To v praxi znamená, že až šest lidí ve vaší rodině může sdílet nákupy na iTunes, iBooks a App Store napříč zařízeními. Kromě toho můžete v rámci této digitálně spravované rodiny i snadno sdílet fotografie, spravovat rodinný kalendář a dohlížet na to, kde zrovna jsou vaše děti a případně i co dělají na svém zařízení. Příklad z praxe – vaše ratolest si chce koupit na App Store hru, ale díky nastavení oprávnění vás nejdřív musí virtuálně požádat o schválení. Taková žádost se potom zobrazí na vašem iOS zařízení, odkud ji můžete snadno vyřídit. Šikovné.

3

V čem iOS je naprosto bezkonkurenční, je propojení osobního počítače a mobilního zařízení. S iOS 8 a novou verzí Mac OS X Yosemite totiž přichází opravdu hodně vylepšená synchronizace mezi oběma platformami – rozepsání emailu na telefonu a následné dopsání na Macu ještě není tak dech beroucí (lze i jinde), nicméně takhle se automaticky synchronizuje daleko více aplikaci a ve výsledku můžete provádět GSM hovory i na iPadu, případně na Mac OS – pokud jsou na stejné WiFi, jako váš iPhone. Případně můžete snadno posílat i zprávy, nebo přepnout na video. Tato synchronizace je funkční i v případě, že iPhone použijete jako WiFi hotspot.

Apple podobně jako prakticky všichni ostatní výrobci přišel se svojí troškou do mlýna v oblasti zdravého životního stylu a kromě nové aplikace přišel i s nástroji pro vývojáře, které by měly usnadnit vývoj aplikací s tímto zaměřením. Srdeční tep, spálené kalorie, hladina cukru v krvi a cholesterol – vaše zařízení a aplikace mohou pracovat s všemožnými informacemi o vašem těle. Pokud navíc trpíte nějakým zdravotním problémem, tak si můžete zřídit jednoduchou kartičku, která bude přístupná ze zamykací obrazovky vašeho iPhone – tak, aby jiný člověk okamžitě věděl, co se s vámi např. v případě ztráty vědomí pravděpodobně stalo. Na tuto kartu navíc můžete uvést třeba i potřebné medikamenty, nebo kontakt na lékaře.

1

Dále Apple představil zlepšení v oblasti herního výkonu a uvedl úplně nový programovací jazyk pro iOS – nese název Swift a podle všeho jde o velice rychlý jazyk, který je vhodný i pro vývoj her. Trochu pozornosti by mohl vzbudit i nový protokol pro ovládání domácnosti – díky němu budete moci na dálku ovládat zámky, světla, kamery, dveře, termostaty, přepínače a další možná zařízení v domácnosti. Hezké, ale otázka je, jak moc se toto v praxi uchytí.

iOS 8 bude dostupné pro iPhone 4S a novější z hlediska iPhonů. V poli iPadů je nejstarším podporovaným modelem iPad 2. generace. Beta systému pro vývojáře je dostupná počínaje dneškem, ostrá verze širší veřejnosti potom bude zpřístupněna později v průběhu roku. Tak co říkáte na nový systém Applu? Líbí se vám v něm uvedené novinky?

Zdroje: V, AINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.