LED

LED žárovky: Budiž úsporné světlo!

LED osvětlení je fenomén dnešní doby, pojďme si tedy moderní a velice úspornou metodu osvětlování představit blíže. Kolik vám LED ušetří? Jak rozeznat kvalitní LED světlo? To a mnoho dalšího se dozvíte v následujícím článku.

Tak předně vyřešme otazník obklopující úsporu energie a tedy i finančních prostředků – úspora se v porovnání s nasazením tradičních žárovek (které se dnes už nevyrábí) může dostat až na úroveň 80% ušetření, což je rozhodně nezanedbatelné. Samozřejmě ale závisí i na dalších faktorech, takže pokud nemáte rádi zobecňování a hrubé odhady, tak můžete využít šikovnou kalkulačku, pomocí které můžete snadno zjistit míru úspory nejen ve vztahu ke konkrétnímu typu žárovky, ale také ve vztahu k vaší energetické sazbě.

Není ovšem LED jako LED, rozhodně se nedoporučuje nakupovat úplně nejlevnější LED svítidla s pochybným původem z Číny – ano, všechna LED svítidla se nakonec v této východní velmoci vyrábějí, ale rozdíly ve kvalitě a technologii výroby jsou extrémní. Ke světově osvědčeným značkám patří třeba Philips, Lumileds, CREE, Bridgelux, Citizen Cree, či Epistar. Nekvalitní „neznačkoví” výrobci často vyrábí LED využívají zastaralé technologie se špatným výkonem, nebo nízkou životností.

led1 led2 led3

Obecně můžete kvalitní LED svítidlo poznat podle toho, že výrobce používá nějaký z osvědčených LED čipů, u kterých se uvádí i jejich výrobce. Dále bývá u důvěryhodných značek uváděn typ diody (SMD, High Power, či COB), hodnota světelného toku, index podání barev, barevná teplota a doba životnosti – přičemž realisticky vzato je maximem zhruba 30 000 hodin, takže cokoliv vyššího je velice podezřelé.

LED žárovky se obecně dělí do několika kategorií, přičemž úplně základní spotřební třídění vychází z patic, do kterých se dají nasadit – asi nejběžnější je v tomto ohledu klasická LED žárovka E27, případně LED žárovka E14. K těm méně častým, ale stále hojně využívaným patří patice G9, anebo patice pro LED žárovky GU10. U všech těchto typů si navíc můžete vybrat z několika různých modelů, které se liší třeba typem podávaného světla.INZERTNÍ SDĚLENÍ