libre_office

LibreOffice bude na Androidu

Vcelku populární open-source kancelářský balík s názvem LibreOffice si získal popularitu na Linuxových distribucích a postupně se rozšířil i mezi uživateli Windows coby alternativa ke komerčnímu Office od Microsoftu. Nyní si LibreOffice dělá chutě na zeleného robota.

Plánem převedení LibreOffice pro Android není přepsání celého kódu od začátku, nicméně pouze znovupoužití 90% současného základního kódu. Co že tvoří zbývajících 10%? Uživatelské rozhraní, jeho chování a fungování. Oněch 90% kódu totiž bez problému jde zkompilovat i pro Android, takže práce se mohou věnovat čistě grafickému rozhraní. Podstatnou otázkou však je také proč – proč se namáhat dělat další Office pro Android?

Argumentace této otázky je následující: .odt a .ods formáty jsou na Androidu peklo. WPS Office (dříve Kingsoft Office) ODF vůbec nepodporuje, Office Suite Pro zase ano, ale jen v placené verzi, kterou nemají úplně všichni uživatelé. Pak jsou tu třeba Google Docs, ty nativně otevřené formáty taky nepodporují, byť v nich alespoň lze provádět export a import těchto formátů. AndrOpen je port OpenOffice, dalšího populárního open-source kancelářského balíku, nicméně uživatelské rozhraní je příšerné a práce s většími soubory v lepším případě jen nepohodlná.

Jak se tedy zdá, LibreOffice by mohlo mít na Androidu svoje jisté místo, jež by si jistilo právě podporu otevřených formátů a solidním grafickým rozhraním… tedy za předpokladu, že se to rozhraní povede. Momentálně nemáme k dispozici informace o datu oficiálního uvedení.

Zdroj: TINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.