shield_limelight

Limelight: Streamování hry na způsob Nvidia Shield… bez Nvidia Shield

Nvidia Shield přišla s jednou velice zajímavou funkcí – možností streamovat hry z osobního počítače na handheld. Streamování je vcelku praktickou variantou toho, jak si rozšířit možnosti hraní v domácnosti. Limelight se snaží prakticky o totéž, akorát bez konzole Nvidia Shield.

Jeden z přispěvatelů na známém fóru XDA – Cameron Gutman (vystupuje pod přezdívkou cgutman), stojící za Limelight, se rozhodl, že se pokusí zduplikovat streamovací funkcionalitu Nvidia Shield a zprovozní ji pomocí své aplikace pro všechny telefony s rozlišením alespoň 720p a s minimální verzí Androida 4.1. Jelikož Limelight přímo využívá stejného aplikační rozhraní, jako Nvidia Shield, tak potřebujete počítač s novější grafickou kartou od Nvidie a na co je důležité nezapomínat – dostatečně rychlý router, který bude muset zvládat odesílání surových obrazových dat na displej vašeho Androida, jež nemusí být rootnutý, ani nijak jinak dodatečně upravený.

To celé potřebujete pro samotné zprovoznění spojení mezi telefonem/tabletem a počítačem, ale pro ovládání her si ještě připravte Bluetooth/USB periferie, protože Limelight momentálně nenabízí žádné ovládací prvky pro samotné hry – dá se využít dotykový displej, ale bez pomocných virtuálních joysticků a tlačítek je takřka k ničemu.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

Před, tím, než začnete Limelight používat, musíte provést základní nastavení v počítači. K tomu je zapotřebí specializovaného software nesoucího název Nvidia’s GeForce Experience, který zprostředkovává nezbytné rozhraní pro streamování her. O těch se nedá říct, že by byly podporovány úplně všechny, ale málo jich není a pokud jste nadšení počítačoví hráči, pravděpodobně nějaký podporovaný titul vlastníte. Aplikaci do Androidu nainstalujete pomocí externě stažitelného APK balíčku, pro spojení Androidu a počítače s Windows samozřejmě musíte být v jedné lokální síti.

limelight

Jestliže používáte Steam, tak se po připojení přenesete do jejich Big Picture módu, který trochu připomíná rozhraní herní konzole, či mediálního centra. Podstatné je, že toto rozhraní se dá vcelku pohodlně ovládat i přes dotykový displej. Naši zahraniční kolegové otestovali hru XCOM: Enemy Within, což je strategie, která se dle standardů žánru na počítačů samozřejmě ovládá především myší. Dotykový displej se bohužel minimálně prozatím příliš neprokázal a dodatečná Bluetooth periferie je nezbytným příslušenstvím. Na druhé straně přenosová kvalita byla s použitím routeru odpovídajícího N standardům solidní – zvuk jen občas zaváhal a obraz v 720p provedení fungoval dobře. Horší to bylo ve FullHD režimu, ale jeho nevyladěnost přiznává i samotný autor aplikace. Stejně tak si hry lépe stály při snímkovací frekvenci 30FPS, vyšších 60FPS činilo problémy s odezvou.

limelight27

Další pokusy byly se známým RPG Skyrim, bohužel zde se objevovaly různé potíže s videem a když už se je podařilo odstranit, tak se nezdařilo zprovoznit ovládání hry. Podle všeho si ovladač Nvidie myslel, že Limelight je gamepad, což nedělalo dobrotu. S graficky náročnějším Remember Me si systém také příliš dobře neporadil a problémy s kvalitou přenosu prakticky znemožnily jakékoliv rozumnější hraní.

Může se zdát, že Limelight příliš nefunguje, ale vezměte také v potaz to, že za aplikací stojí víceméně jeden člověk a že na ní pracuje ve svém volném čase – navíc Limelight je jen v alfa fázi a k nějaké použitelnější podobě má ještě daleko, čímž se ani samotný autor nijak netají. I tak se jedná o velice úctyhodnou práci a ukazuje to, že o streamovací technologii Nvidie je zájem, tak třeba ji jednoho dne čipový gigant uvolní pro ostatní zařízení.

Zdroj: A



INZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.