minecraft_microsoft

Microsoft údajně má zájem o koupi Mojangu

Slavného Minecraftu se prodalo už více jak 50 miliónů kopií po celém světě, z toho více jak 5 miliónů kopií je jen na Androidu a možná i vyšší číslo figuruje na iOS. Na Windows Phone tato ikona herní indie scény není, o to zajímavější je, že Microsoft podle Wall Street Journal zamýšlí nákup společnosti, která za hrou stojí – Mojangu.

Na kolik byste odhadovali cenu studia, které vytvořilo Minecraft? Podle Wall Street Journal je Microsoft ochoten zaplatit dvě miliardy Amerických dolarů. Zájmy Microsoftu jsou vcelku jednoznačné – Minecraftu se na Xboxu 360 prodalo 12 miliónů kopií a ze hry se postupně stává skoro až kulturní fenomén.

Od oficiálního spuštění (byť nehotové verze) v roce 2011 se rozjel obrovský merchandising okolo značky Minecraftu, který pokrývá hračky, výskyt v seriálech (South Park), nebo třeba i tématické LEGO. Na všech platformách figurují různé klony původní hry, o kterých jsme už také dříve psali. Samotnému Minecraftu jsou věnovány samostatné festivaly, sjezdy fanoušků a když to zkrátíme, tak Microsoft by ziskem Mojangu pro sebe dosáhl velkého vítězství v oblasti herního byznysu – jen si to představte, že by Minecraft byl exkluzivní titul pro Xbox a PlayStation by dlouhodobě měl smůlu.

Minecraft-Pocket-Edition-0-8-0-update-Walls Minecraft-Pocket-Edition-0-8-0-update-Sponge-Stairs minecraft-pocket-edition-0-8-0-compass-android

Na druhé straně je ale vcelku jednoduché zpochybnit takový nákup, protože Mojang vydělává obrovské peníze i na poměry toho, že jde o opravdu malou firmu (okolo 40 zaměstnanců), takže nemají potřebu sahat po dodatečných penězích. Navíc Markus „Notch” Persson coby spoluzakladatel společnosti je dost známý pro jeho kritické postoje ke všem herním gigantům, včetně EA a právě i Microsoftu.

Jako příklad můžeme uvést dva jeho tweety – Microsoft „Notche” požádal, aby Minecraft certifikovali jako aplikaci pro Windows 8, na což jim odpověděl, že by raději měli přestat dělat z PC uzavřenou platformu. Následně ještě dodal, že by byl nejradši, kdyby na Windows 8 Minecraft vůbec nebyl s tím, že by to třeba některé lidi přesvědčilo o tom, že nemají přecházet ze starších systémů.

Minecraft-pocket-edition1 Minecraft_Screenshot_2_size_9 Minecraft Pocket Edition 0-7-3 Android sky

Je tedy vcelku jasné, že pokud Microsoft opravdu bude takto velkolepě nakupovat, tak „Notch” bude ten, kdo bude odporovat a přestože nechceme zacházet do bulváru, tak by to mohlo znamenat i zajímavé personální otřesy v Mojangu jako takovém. Každopádně ani jedna strana situaci nijak nekomentovala.

Na druhou stranu, pokud by Microsoft opravdu Mojang koupil, tak s největší pravděpodobností by nedošlo ke zrušení vývoje verzí pro Android, iOS a případně i PlayStation – jednoduše z toho důvodu, že vydělávají spoustu peněz. Čeho bychom se ale po takové akvizici mohli dočkat, je uvedení mobilní verze Minecraftu na Windows Phone, kde slavná hra stále chybí.


logo-app
App Name
Developer
Free   
pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

appstore

Zdroj: A, T, TINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.