timthumb (1)

Názor: Project Glass – naplní se další z vizí společnosti Google?

Project Glass je žhavou novinkou z dílen technologické společnosti Google. Zatímco o samotné společnosti Google však již pravděpodobně slyšel každý z nás (a většina z nás s velkou pravděpodobností využívá alespoň některou z jeho služeb), o samotném projektu Glass toho však již možná tolik nevíme.

Cílem projektu Google Glass je vytvoření brýlí, které na první pohled nepůsobí nijak odlišně od těch běžně používaných, avšak s tím rozdílem, že tyto brýle toho budou „umět“ výrazně více. Kromě schopnosti nám servírovat celou řadu nejrůznějších praktických informací (klidně rovnou v závislosti na naší aktuální poloze) budou také poslouchat naše hlasové povely (prostřednictvím pokročilých systémů rozpoznávání hlasu) a snímat a vyhodnocovat naše okolí. Pojďme se tedy nad tímto nápadem trochu zamyslet.

Možnosti a vyhlídky

Praktické možnosti, které by měly připravované brýle nabídnout, nejlépe ukazuje přiložené video – rozhodně stojí za zhlédnutí!

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

Jak je tedy vidět, jsou možnosti takovýchto brýlí velmi podobné např. možnostem dnešních chytrých telefonů a tabletů, avšak s tím rozdílem, že máte volné obě ruce.

A co vše tedy brýle dovedou? Je toho spousta, ale např. nám můžou ukázat mapu s cestou k našemu cíli, připomenou nám schůzku, uloží nám připomínku na důležitý úkol, můžeme si jejich prostřednictvím vyfotit nějakou zajímavou scénu, zatelefonujeme si jejich prostřednictvím přes Gmail nebo si třeba pustíme naši oblíbenou písničku. Využití  a možností je ale mnohem více, a dá se říci, že bude záviset pouze a jen na nápaditosti tvůrců softwaru.

V dlouhodobějším horizontu by chtěli tvůrci této technologie vedle brýlí vytvořit také stejně fungující kontaktní čočky.

Omezení a nezodpovězené otázky

Myšlenka je to zcela jistě zajímavá, ale zatím zcela jistě zbývá vyřešit hned celou řadu praktických problémů. Jako první se nabízí napájení, které by sice bylo možné vyřešit akumulátorem, pokud bychom však chtěli nějakou rozumnou výdrž, mohlo by se snadno stát, že by byly brýle neúměrně těžké. Dalším problémem je pak připojení k internetu. To by bylo možné řešit např. bezdrátovým připojením prostřednictvím mobilního telefonu, vestavěné Wi-Fi nebo rovnou modem by se do brýlí asi vešlo docela těžko. Další otázkou k řešení je pak displej, respektive technologie, kterou bude vše zobrazeno tak, aby to nevadilo našim očím a zároveň bylo vše jasně a dobře čitelné.

Určitý problém osobně vidím také v tom, že nejrůznější „hlášení“ brýlí budou dosti rušivé a pokud by přišly v nevhodný okamžik, mohlo by to mít nepříjemné následky. Zcela jistě bude tedy také hodně záležet na inteligenci vestavěného softwaru a na tom, jak si na používání takovýchto technologií zvyknou samotní uživatelé. Zajímavá je také otázka, jak dobře půjde takového brýle kombinovat s klasickými dioptrickými brýlemi, které nosí poměrně velká část populace.

Určitým problémem by mohlo být také hlasové ovládání. Nikoli technicky, avšak ne každému se bude chtít mluvit na své brýle někde na veřejnosti, doma je tento systém určitě dobře použitelný, na ulici je to ale již horší.

Právě u řešení těchto praktických, ale velmi zásadních problémů se ukáže, jak daleko jsou nejmodernější dnešní technologie.

Závěr

Myšlenka brýlí s vestavěným displejem schopných funkčně nahradit současné mobilní telefony je určitě správná a je pravděpodobné, že se bude jednat o jeden ze směrů, se kterým se budeme v budoucnu setkávat stále častěji. K samotnému technickému ani praktickému vybavení se nemá dnes příliš smysl vyjadřovat, i samotná myšlenka Googlu je zatím pouze v plenkách.

Google s mnoha svými projekty neuspěl, stejně jako všude jinde platí, že nikdo není neomylný. V případě takovýchto brýlí se ale dá očekávat, že se v budoucnu opravdu prosadí a budou běžnou součástí našich životů. A pokud by se snad neuchytily přímo tyto od Googlu, určitě se o to postará někdo jiný.

Docela zásadní otázkou také je, kdy by se mohly takové brýle dostat na trh. O tom však Google mlčí a dá se předpokládat, že se bude jednat spíše o dlouhodobější horizont.INZERTNÍ SDĚLENÍ