NINTENDO_LOGO

Nintendo zvažuje vlastní „chytré zařízení“

Nintendo je významnou značkou v herním průmyslu a po boku (nebo ve stínu?) Microsoftu a Sony také výrobce herních konzolí. Nintendo se dosud ovšem zcela vyhýbalo zařízením se systémy jako je Android, nebo iOS, což by se mohlo změnit. Znamená to telefon/tablet od Nintenda, nebo „jen“ herní tituly?

Tyto informace o nasměrování Nintenda na nový byznys se objevily souběžně s informacemi o prodejích vlajkové lodi společnosti – herní konzole Wii U. Původní předpovědi prodejů Wii U totiž sahaly k číslům okolo devíti miliónů, ale realita je pro japonskou firmu mnohem horší – globální prodeje se dosud dostaly jen na hodnotu 2,8 miliónů prodaných konzolí. Lépe si vedla kapesní konzole 3DS, ale ani ta nenaplnila původní očekávání – z plánovaných 18 miliónů prodaných kusů se prodalo pouhých 13,5 miliónů. Prezident Nintenda, Satoru Iwata, tento vývoj komentoval tak, že v dohledné době se kvůli tomu vedení firmy měnit nebude.

3dswiiWii-U

Dále ovšem na tiskové konferenci společnosti přiznal, že Nintendo hledá novou byznys strukturu: „S ohledem na rozmach chytrých zařízení se přirozeně snažíme přijít na to, jak tato zařízení využít pro růst našeho herního byznysu. Není to ale jen o tom říct, že bychom mohli udělat Maria na smartphone.“ To je poměrně zásadní obrat oproti tvrzení Iwaty z roku 2010, kdy si ještě pevně stál za tím, že „by je nikdy nenapadlo zaměřit své cenné zdroje na ostatní platformy“. Jak vidno, chytrá zařízení kazí herním handheldům prodeje a jejich výrobci z toho mají vrásky na čele.

Investoři Nintenda chtěli už v roce 2011 po vedení společnosti, aby začala vyvíjet herní tituly pro iOS a případně i další platformy. Tyto požadavky přišly v reakci na nesplněné očekávání okolo prodejů konzole 3DS. Vypadá to, že Nintendo jejich přáním nakonec dostojí, v jaké formě to ale bude, je ještě zahaleno rouškou spekulací. Jednou takovou spekulací je i případné odkoupení nějaké jiné společnosti s potřebnými technologiemi, které by následně Nintendo přeneslo do svého ekosystému. Jestli se tedy dočkáme oficiálních titulů od Nintenda pro chytrá zařízení, nebo se rovnou dočkáme celého zařízení, ještě v tuto chvíli nevíme. Jisté ale je, že Nintendo už nebere trh s chytrými zařízeními na lehkou váhu.

Zdroj: MINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.