E-Coli

Novinka: Mobil jako domov pro e.coli

Dnes vyšlo najevo zajímavé tvrzení, a to, že mobilní telefon je domovem nebezpečných bakterií e.coli. Uvádí to alespoň britská studie, podle které za to mohou převážně jejich majitelé, kteří si málo myjí ruce.

Escherichia coli je běžnou součástí střevní flóry lidí i zvířat, avšak určité kmeny produkují toxiny. Kmeny STEC produkují shiga toxin.

Podle studie obsahuje devět z deseti telefonů na povrchu bakterii, z nichž některé mohou být i e.coli, která měla na svědomí početná úmrtí v Německu. Vědci z Londýnské školy hygieny odebrali vzorky z rukou lidí a povrchu telefonů ve 12 městech po celé Británii. 92 procent mobilních telefonů a 82 procent rukou obsahovalo stopy bakterií.

95 procent účastníků tvrdilo, že si myjí pravidelně ruce, avšak asi 16 procent z nich mělo na rukou a mobilním telefonu bakterii E.coli. Pak asi 31 procent rukou a 25 procent telefonů neslo stopy tzv. Zlatého stafylokoka, který již není tolik nebezpečný.

Ze studie tedy vyplývá, že si lidé stále nemyjí ruce tak, jak by měli, zvláště pak po návštěvě toalety. Jakmile se bakterie dostanou do mobilního telefonu, není pro ně problém zde přežít, neboť se mobil často zahřívá, ať již používáním a nebo v kapse, důležité bílkoviny se pak na povrch dostanou spolu se slinami při telefonování. Z povrchu telefonu se bakterie snadno přenesou na ruce, uši, obličej nebo na někoho, kdo si od nás telefon zapůjčí.

„Zjistili jsme, že existuje přímé spojení mezi tím, jak špinavé byly ruce a jak špinavý byl telefon… Pokud by si lidé správně myli ruce, tato přímá úměra by neexistovala“Ron Cutler, vedoucí studie.

„Doufám, že pomyšlení na to, že mám na rukou či na telefonu E. coli, lidi povzbudí k tomu, aby se o sebe více v koupelně starali. Mytí rukou mýdlem je tak jednoduchá věc, ale není pochyb o tom, že zachraňuje životy“  připomněl Cutler.INZERTNÍ SDĚLENÍ


Student uměleckého oboru, vášnivý cross country cyklista a IT nadšenec.