Google-compró-motorola

Novinka: Patenty motoroly jsou na nic!

Nějaký čas uběhl a o patentové válce na poli Androidu se přestalo mluvit, ovšem v poslední době se objevují stále více zprávy o tom, že transakce mezi Googlem a Motorola Mobility nebyl vůbec dobrý krok. Mluví se o tom, že by snad Motorola zahrála divadlo na Google, protože se ukazuje, že jejich 17 000 patentů a dalších 8 000 příhlášek jsou k ničemu. Tomuto faktu nasvědšuje i to, že Google kupuje další patenty od IBM a přitom ještě před časem všichni zářili optimismem a rozdávali úsměvy do všech stran.

Apple stahuje své spory s Motorolou, tvrdí že Motorola nemůže do vyřešení akvizice Googlem ve sporech pokračovat, protože kdyby tomu tak bylo, byl by Apple v nevýhodě. Zajímavé je, že všechny spory s Applem začala právě Motorola, což znamená, že si byla jistá vítězstvím, avšak díky transakci již nemůže spor pokračovat.

Vysoký manažer Nokie, Paul Melin si taktéž myslí, že jsou patenty k ničemu, mimochodem nemyslí to zaujatě, neboť momentálně vede spory s Applem. – „Ve světě probíhají desítky sporů proti Androidu. A podle našich zjištění nevyřeší akvizice Motoroly žádný z nich.“ Dalším, kdo transakci odsuzuje je David Martin, konzultant firmy M-Cam. Podle něho jsou patenty Motoroly pro Google k ničemu, neboť Motorola před lety všechny své užitečné patenty prodala. Tím má na mysli patenty související s technologií MPEG a procesory Freescale. O tyto patenty, které mají co dočinení s Freescale, se chce Google v budoucnou opírat, avšak samotná firma má v tuto dobu blíže k Applu. David Martin také tvrdí že Motorola ze sebe udělala cíl a na Google vše zahrála.

A do třetice, patentový expert Florian Müller, který rozebírá vše na svém blogu Foss Patents dodává, že transakce skvěle sehranou hrou ze strany Motoroly. „Tato transakce nebyla o tom, že by Motorola říkala Googlu: Kupte nás a společně ochráníme Android a jeho ekosystém. Celé to bylo spíš tak, že Motorola řekla Googlu: Kupte nás, nebo ihned podnikneme několik kroků, které budou pro android zcela zničující,“uvedl Müller na svém blogu a dodává, že šlo o čtyři konkrétní body, které dokonce donutili Google zvednout ceny akcií, a to na 40 dolarů za kus, což je o 60% více, než tehdejší tržní hodnota.

Akvizice nejspíše opravdu pomůže ochránit Android, ovšem jinak, než by si všichni mysleli. Neochraní jej před Applem či Microsoftem, ale před Motorolou samotnou! Firma z minima vytěžila opravdu maximum a zajistila si i fungování do budoucna a akcionáži budou taktéž spokojeni – Excelentní „šachová partie“.

A pokud se v neustálém patentovém boji ztrácíte, nezoufejte, protože v budoucnu připravíme velkou rekapitulaci aktuálního dění.
INZERTNÍ SDĚLENÍ


Student uměleckého oboru, vášnivý cross country cyklista a IT nadšenec.