Project Ara je v mobilním světě velmi netradiční záležitostí. Přináší totiž možnost skládat si mobilní telefon podobně, jako si někteří z nás skládají osobní počítače. Celý tento projekt je stále daleko od rozšíření mezi masy zákazníků (pokud se k nim vůbec někdy dostane), nicméně nyní se Ara pohnula do další fáze a dostává se k vývojářům, resp. výrobcům modulů.
O Project Ara jsme už v minulosti informovali, ale ve zkratce – je obvyklé, že mobilní telefony si kupujete jako celky a vybíráte si je právě podle konkrétních parametrů a toho, co zrovna sami od zařízení požadujete. To je poměrně zásadní rozdíl např. od stolních počítačů, které si sice také můžete koupit v kompletní podobě, ale častější je, že si je buď sami sestavíte, nebo obchodu zadáte svoje požadavky a oni vám jej na míru sestaví. A právě o převedení této filozofie do mobilního se světa se Google snaží s Project Ara.
Základem je tedy jen čistá ploška (základní deska), do které následně zasouváte moduly s různými účely – může jít o displej, hardware klávesnici, kamery, senzory, sloty na paměťové karty, akumulátory, či cokoliv dalšího. Celé je to jen na vás. A právě tyto moduly by měly být dodávány především výrobci třetích stran, kteří by v následujících dnech měli obdržet ony základové desky, nad nimiž mohou vyvíjet a vyrábět vlastní moduly.
Pro koncové zákazníky tak tato zpráva stále nemá valného významu, ale je zajímavé, že Google bere Project Ara vcelku seriózně, což by v budoucnu možná mohlo zamíchat s mobilním trhem… pokud tedy Project Ara nedopadne podobně, jako Google Glass.
Zdroj: P