vffoto

Průvodce foto filtry: Který se na co hodí a kde levně koupit

Ať už jste jen příležitostný fotograf, nebo ve focení máte velkého koníčka a vášeň, vždy stojí za to položit si otázku, jak ještě můžete svoje fotografie vylepšit po stránce kvality. A jednou z odpovědí jsou právě fotografické filtry, které vaše výtvory mohou významným způsobem povýšit na prakticky profesionální úroveň – pojďme si je ve zkratce představit dle základního dělení a využití.

Základním typem filtru je polarizační filtr C-PL, který by neměl chybět ve výbavě žádného fotografa, neboť se jedná o šikovného pomocníka, jenž odstraňuje polarizované světlo, které osvětluje obsah fotografie. Můžete se tak také zbavit nežádoucích odlesků, které by jinak na fotografii vytvářely barevné a světelné zkreslení, což je silně nežádoucí a škodí to výsledné fotografii. Polarizační filtr se tak velice hodí zejména při focení lesklých nekovových předmětů, vodní hladiny, skla, apod. objektů s odleskem.

Po boku polarizačního filtru nesmí ovšem chybět ani UV filtr, který absorbuje ultrafialové záření. Všichni jistě znáte zamlžené a nepříliš jasné fotografie z exteriérů – to je právě ten typ neplechy, kterou při focení dělá UV zářízení, a proto se hodí jej z výsledné fotografie speciálním filtrem odstranit. UV filtr také může sloužit jako levná a kvalitní ochrana objektivu před vniknutím vody, poškrábáním, a dalšími nepříznivými vlivy, se kterými se zejména právě při exteriérním focení setkáte na každém kroku.

foto3 foto1 foto2

Poslední filtr z této „svaté trojice” základní výbavy každého fotografa je ND filtr, který slouží pro redukování světla všech vlnových délek nebo barev. Hlavní výhoda ND filtru spočívá v tom, že získáváte nesrovnatelně větší kontrolu nad fotografováním, a to i ve velmi náročných podmínkách – neutrální šedé filtry totiž umožňují měnit expoziční čas a clonu v daleko větším rozmezí než když šedý filtr nemáte. ND filtry se liší silou svého efektu, nicméně pro co největší prodloužení expozice je nejlepší filtr ND 1000x.

Všechny tyto filtry a spoustu dalšího fotopříslušenství naleznete v elektronickém obchodě VFFOTO.com, jenž exkluzivně nabízí kvalitní a prověřené nástroje pro fotografy za rozumné ceny. Povyšte svoje fotografování na novou úroveň!INZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.