dropbox

Recenze Android: Dropbox


Na úvod jen krátce pro čtenáře, kteří se s touto aplikací ještě nesetkali co vlastně Dropbox je. Jedná se o webové úložiště, které využívá tzv. cloud computingu a umožňuje tak uživateli ukládat a sdílet soubory a složky s ostatními uživateli internetu pomocí synchronizace souborů. Důležitým prvkem Dropboxu je webové rozhraní pro ty, kteří nemají nainstalovaného klienta na svém PC. V základním provedení je Dropbox zdarma a poskytuje 2 GB webového úložiště. Zvětšení kapacity webového úložiště je možné až na 100 GB za měsíční/roční tarif.

Teď již k samotné aplikaci pro OS Android. Jako první otázka, která nás může napadnout je o datové náročnosti, jelikož klasický Dropbox při jakékoli změně uložených souborů provede jejich synchronizaci na server a následně i na všechny počítače připojené pod stejným účtem. Dropbox pro Android však funguje jinak. Data se přenášejí jen při procházení složek a samotné soubory jsou do mobilního telefonu stahovány pouze tehdy, kdy si je uživatel bude chtít stáhnout. Při prvním spuštění se nás aplikace dotáže, zda již máme, nebo jestli si přejeme založit nový účet. Předpokládejme, že již účet máme a tak zvolíme první variantu. Po zadání přihlašovacích údajů, kterými jsou e-mail a heslo se aplikace přihlásí do našeho účtu. Po přihlášení a při každém dalším spuštění se dostaneme do seznamu složek ve svém úložišti. Procházení složkami probíhá standardním způsobem, jak je obvyklé v běžných správcích souborů. U souborů je informace o jejich názvu, velikosti a data poslední úpravy. Stažení souboru se provede přes kontextové menu, jež lze vyvolat dlouhým podržením prstu na názvu souboru, případně „tapnutím“ na požadovaný soubor. Kromě uložení lze soubor také pouze otevřít, sdílet nebo smazat. Pro zobrazení textu např. ve formátu txt je k dispozici integrovaný prohlížeč DB Text Editore, samozřejmě lze využít k otevření souborů i nainstalovaných externích aplikací.

Nahrávání souborů na server našeho účtu je nesilnější stránkou Dropboxu. Tuto funkci využijeme, když pořídíme nějaký snímek. Později si ho doma či v práci můžeme prohlédnout v počítači, aniž bychom museli řešit jeho přenos z telefonu do PC. Je však nutné počítat s odpovídajícím objemem přenesených dat. Kromě nahrávání lze také do Dropboxu uložit nově vytvořené soubory. Jsou k dispozici tyto následující volby: Picture a Video – v tomto případě se nám zapne fotoaparát telefonu, dále pak Audio – pro které se použije aplikace na záznam zvuku a Text – ten vyvolá seznam systémových aplikací pro editaci textu. Pro vytvoření textu lze použít již zmiňovaný DB Text Editore. Takto vzniklé soubory jsou okamžitě nahrávány do online úložiště. Jednou z funkcí desktopového Dropboxu je možnost sdílení složek. Tato schopnost nechybí ani ve verzi pro Android, přičemž sdílet je možné nejen standardním způsobem, ale k dispozici jsou i další systémové prostředky, jako je možnost odeslání souboru v příloze e-mailu, zaslání odkazu pro stažení, či odeslání dat jinou aplikací např. sdílet na Facebook, Twitter apod.

Aplikace je ke stažení zdarma a vyžaduje OS Android 1.5 a vyšší.

Odkazy ke stažení:
Android market
AppBrain
iTunesINZERTNÍ SDĚLENÍ