ftouch

[Recenze] Floating Touch

Na Android je dostupná spousta různě užitečných a zaměřených utilit, mezi jednu z nich patří i Floating Touch, kterou jsme pro vás otestovali. Slouží pro ulehčení navigace mezi aplikacemi a ovládání telefonu, jak toho dociluje? Čtěte dále!

Když Facebook uvedl svoje nové chatovací hlavy, které se vám mohou napříč celým Androidem zobrazovat, a vy díky nim můžete komunikovat s přáteli, aniž byste měli v popředí aplikaci Facebooku, tak mimo výborné usnadnění komunikace Facebook taky ukázal nový způsob, jak by se případně dal ovládat telefon – jednoduché tlačítko, které se zobrazuje nad vrstvou aplikace, je velice inovativní a jsem si jistý, že to není naposledy, co o podobné aplikaci informujeme.

A právě toto „vznášející se tlačítko“ v podání Floating Touch umožňuje usnadnění ovládání telefonu a pohyb mezi často používanými aplikacemi. Je totiž čistě na vás, co si do „koláče“ o devíti dílech umístíte, bude to aplikace na SMS zprávy, Twitter, nebo třeba možnost rychlého přepnutí WiFi? Možností rozhodně není málo a nepochybně budou další přibývat, jak se bude aplikace aktualizovat.

Screenshot_2013-07-15-15-13-25Screenshot_2013-07-15-15-13-48Screenshot_2013-07-15-15-13-51

Aplikace umožňuje drobné vlastní nastavení vzhledu, jako je např. výběr z pěti barev samotného koláče a pěti předinstalovaných ikon tlačítka, u kterých se navíc dá měnit jejich velikost a průhlednost. V případě, že si pořídíte placenou verzi programu, tak se vám odemkne navíc ještě možnost dělat si v koláči vlastní složky a nastavovat si vlastní ikonu pro tlačítko, které jej otevře. Placená verze stojí zhruba 40 Kč, osobně bych ale doporučil, nejdříve si Floating Touch vyzkoušet ve variantě zdarma a pak teprve případně zvažovat investici do „Pro“ verze.

Tolik k samotnému uvedení do problematiky, nyní se pojďme vrhnout na samotné používání. Aplikace si z operační paměti telefonu ukrojí zhruba 20 MB, což je pro zařízení nejvyšší třídy naprosto zanedbatelné, na druhou stranu na levnějších zařízeních je důležitý takřka každý megabajt, ovšem levnější a hlavně pak menší zařízení (což je v dnešní době téměř synonymem) nejsou příliš cílová skupina této aplikace, ale o tom níže.

Screenshot_2013-07-15-15-14-14 Screenshot_2013-07-15-15-14-50Screenshot_2013-07-15-15-15-22

Co do svižnosti reakcí a celkového chování je aplikace od poslední aktualizace bezproblémová, před aktualizací byl problém s tím, že se aplikace čas od času sama ukončila a musela se znovu zapnout ručně, z čehož plyne, že na aplikaci se stále velmi usilovně pracuje a aktualizace představují kroky dopředu. Jinak animace jsou naprosto svižné i na starších zařízeních a co do reakcí je Floating Touch naprosto srovnatelná se standardním launcherem, omezeni jste prakticky jen rychlostí telefonu, aplikace samotná běží bez zaváhání. Zároveň Floating Touch nijak nebrzdí hlavní aplikaci v popředí a při decentním nastavení ikony tlačítka ani neruší při práci.

První den jsem si na aplikaci jen zvykal a učil jsem se práci s ní, nadcházející dny jsem se ji už snažil aktivně používat tak, abych aktivity v ní nastavené nedělal jinak než přes ni. Bohužel jsem si nedokázal zvyknout a forma otevření nabídky posledních aplikací, případně rozevření notifikační lišty, se mi stále jevilo jako rychlejší. Ale pozor, aplikaci jsem testoval na zařízení se 4“ displejem, což je rozměr, který jde v mém případě stále ještě ovládat jednou rukou, dovedu si představit, že na nějakém velikánovi s 4,7“ displejem a větším, by se pro Floating Touch našlo nemalé využití.

Screenshot_2013-07-15-15-16-28 Screenshot_2013-07-15-15-17-12Screenshot_2013-07-15-15-37-37

Např. Samsung má ve svých novějších hlavních modelech už zabudovanou vlastní podobu této aplikace, na druhou stranu ta umožňuje pouze pohyb mezi oblíbenými aplikacemi, nikoliv třeba emulaci tlačítka zpět, či domovského tlačítka a tlačítka pro zobrazení multitaskingové nabídky. Ovšem pozor, bez rootu aplikace zvládne jen to domovské tlačítko. Každopádně pointa je, že pokud vlastníte velký telefon, tato aplikace by vám mohla pomoci s jeho ovládáním.

V konečném součtu si aplikace podle mého zaslouží pochvalu za hezké využití původní myšlenky překrývající aplikace, taktéž za aktualizace, které aplikaci skutečně zlepšují a vylaďují její chyby. Z hlediska funkčnosti a svižnosti aplikace fungovala bezproblémově ve všech směrech, především pak po aktualizaci, která odstranila problém s jejím ukončováním. Dle mého názoru ji však naplno dokáží využít pouze lidé s velkými displeji, pro telefony do 4“ příliš smysl nemá. To vám ale nebrání v tom, abyste si aplikaci vyzkoušeli a sami posoudili, zda pro ni máte využití, bez ohledu na velikost vašeho telefonu, v základu je totiž naprosto zdarma, tak neváhejte.

Aplikace byla testována na telefonu Samsung Nexus S.


logo-app
App Name
Developer
Free   
pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-appINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.