max

[Recenze] Maxthon – ten méně známý prohlížeč

Co si představíte pod pojmem Mobilní internetový prohlížeč? Zajisté vás jako první napadne Chrome nebo Opera Mini. Pochopitelně, jde přece o ty nejznámější. Ale co takhle zkusit něco nového? Existuje totiž prohlížeč, který má mnoho funkcí (ovšem žádné zbytečnosti), nežere moc výkonu, je k dispozici zdarma a přitom ho zná jen velmi málo lidí.

Uživatelské prostředí

Prostředí prohlížeče Maxthon je laděné do modra a je celkem pěkné. Žádné lišty přes půl obrazovky, nic tu nepřekáží. Všechno je hezky přehledně uspořádané. Tak to má být. Nahoře najdeme otevřené záložky a pod nimi adresní řádek. Horní část se při scrollování samozřejmě skryje.

Úvodní obrazovka ; Prostředí prohlížeče ; Fullscreen režim

Dole se nachází lišta se základními tlačítky. Jsou tu šipky Vpřed a Zpět, Domovská stránka, tlačítko Aktualizovat, nabídka s dalšími funkcemi a Fullscreen. Po jeho stisknutí se totiž všechny lišty schovají a místo nich se zobrazí jen to nejdůležitější. Nahoře jakési „šoupátko“, za které se musí zatáhnout a tím se zobrazí adresní řádek. Dole jsou potom průhledná tlačítka Zpět, Záložky a vypnutí fullscreenu.

Co všechno to vlastně umí?

Po stisknutí tlačítka Další funkce (Alternativa: Kontextové menu Androidu) se zobrazí posuvná nabídka, kde si stačí vybrat, co chcete. Na první kartě jsou základní nástroje, čili Oblíbené, Historie, Nastavení a podobné věci, které už známe. Na další kartě už jsou zajímavější věci. Můžete si nechat zobrazit čistý text bez obrázků nebo dokonce WAP verzi webu, jako za starých časů a tím šetřit připojení i čas.

Pak tu máme úpravu světla a barev. Můžete zapnout noční režim a tím všechny weby obarvit do odstínů šedé a černé nebo jen snížit jas. Nakonec ještě můžete web přednačíst pro pozdější čtení, nechat si ho zobrazit jako na iPhonu nebo Desktopu, prohlížet „soukromě“ a nebo nastavit rychlé posouvání.

Karta Populární ; Karta Nástroje ; Karta Další ; Noční režim

Na poslední kartě už není nic moc zajímavého. Rotace displeje se stejně provádí automaticky nakloněním telefonu a nápověda snad nutná nebude. Tím bychom tedy uzavřeli kapitolu funkcí.

Závěrečné hodnocení

Aplikaci bych doporučil úplně každému. Minimálně na vyzkoušení. Jde o opravdu povedený prohlížeč, který má mnoho skvělých funkcí (a lze jich také mnoho doinstalovat). Navíc není příliš náročný na RAM paměť, což určitě uleví baterii telefonu. Umí zobrazovat weby ve WAP verzi, což se určitě hodí, když nechcete plýtvat daty. Hodnotím ho tedy velmi kladně a je jen na vás, jestli nadále zůstanete u Googlu a Opery, nebo se rozhodnete pro něco trochu jiného.


logo-app
App Name
Developer
Free   
pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-appINZERTNÍ SDĚLENÍ


Snaživý pisálek, Milovník Trance, GEEK, Příležitostný meteorolog a Pseudo-Umělec, beznadějně zamilovaný do holandské zpěvačky. • Studious writer, Trance lover, GEEK, Casual meteorologist and Pseudo-Artist, hopelessly in love with a Dutch singer.
 • http://maxthon.cz Honza

  Díky za skvělou recenzi prohlížeče Maxthon! Kazí ji jen pár překlepů…

 • http://www.forum.n73.eu prokop

  Zdravím, a taky se připojuju k pochvale.
  Mám ale dvě připomínky:
  Můžete si nechat
  zobrazit…. WAP verzi webu

  Ano, ale jen pokud je daný web v té WAP verzi napsaný (resp. napsaný v XHTML MP nebo WML kódu). Jenže tady se zřejmě jedná o něco jiného než o WAP. Myslím že jde o serverovou konverzi standardních (X)HTML stránek do zobrazení vhodného pro displeje MT, tak jak je to běžné u Opera Mini, UC Mobile a některých dalších mobilních prohlížečů.
  Takže ne „nechat zobrazit“, ale „nechat stáhnout“. Technika a technologie utíkají sice mílovými kroky vpřed, ale pochybuju že by tu konverzi zvládal Mathon Mobile přímo v telefonu. Pokud přece jen náhodou ano, tak by určitě neplatilo, že není náročný na RAM (to je ale spíš sci-fi, na to by obecně nedostatečná volná RAM Androidů prostě nestačila, podle mě by si s tím neporadily ani symbianové telefony)

  což určitě uleví baterii telefonu.
  Neuleví, protože telefony s Androidem a iOS žádnou baterii nemají 😉 :-) . Jinak ta souvislost se zatížením RAM paměti a spotřebou energie je tady poněkud zavádějící. RAM se spotřebou sice souvisí, ale víceméně jen za předpokladu, že v ní probíhají výpočetní procesy. Mnohem víc tedy v tomhle směru záleží na zatížení CPU.

  K samotnému prohlížeči:
  Rotace displeje se stejně
  provádí automaticky nakloněním
  telefonu

  Obecně považuju nejenom já za hrubý nedostatek pouze automatické překlopení displeje.

  Jsem z Opera Mini mods zvyklý na pokročilejší funkce mobilních prohlížečů, bez kterých se už dnes neobejdu, takže mám k Maxthon Mobile pár dotazů:
  – stránky přepínané těmi tlačítky Vpřed a Zpět se načítají z cache nebo se opět stahují? Jak dlouho asi tak trvá znovuzobrazení takové stránky?
  – lze kopírovat text z displeje?
  – lze stáhnout nebo aspoň zobrazit zdrojový kód stránky?
  – má nastavitelné klávesové zkratky (pro použití v telefonu s normální klávesnicí) ?
  – má FTP klienta?
  – má nastavitelný autorefresh?
  – má správce stahování? Zajímá mě hlavně to, jestli si můžu zvolit kam a pod jakým názvem se mi soubor uloží, a jestli lze stahovat po částech či načasovat stahování.