plume

[Recenze] Plume 6 – nepříliš povedený redesign

Plume mnoho let platilo za etalon Twitter klientů na Androidu, navzdory svému nepříliš vzhlednému designu totiž poskytovalo suverénně nejlepší funkční výbavu a stabilitu. Aktualizace na Material Design potom jistě měla za cíl právě onen jediný větší nedostatek tohoto klienta odstranit, povedlo se to?

Plume je i po letech stále výborný Twitter klient, který dokáže zaujmout především náročnější uživatele slavného mikroblogu. Po funkční stránce přináší prakticky vše podstatné, co by si uživatel jen mohl přát – až na notifikace o retweetech a favorites, ty si ale Twitter blokuje pro sebe, resp. pro oficiálního klienta. Byl to právě design, co stálo za většinou kritiky Plume v minulosti. Spousta lidí si design neoblíbila, a raději používala funkčně chudší, nicméně na pohled příjemnější konkurenční aplikace.

A na tom pravděpodobně nejnovější Plume nic nezmění – nebo jestli něco ano, tak že odradí ty uživatele, kterým dosavadní design vyhovoval, nebo jej alespoň tolerovali. Ano, vše je teď placatější a takové… „materiálovější”, ale stejně jako třeba nemálo kritizovanému redesignovanému Google Kalendáři, i Plume chybí jakýsi nádech lidskosti, přehlednosti a dotaženosti (hodně poeticky řečeno).

Screenshot_2014-12-10-19-38-27 Screenshot_2014-12-10-19-40-42 Screenshot_2014-12-10-19-38-42

Zpráva informující o načítání obsahu se z nějakého důvodu vykresluje ve třech různých velikostech, tlačítko pro napsání tweetu z obrazovky sice na pohled zmizí, ale neviditelný reakční box po něm zůstává, takže kliknutím na tweet ve spodním řádku začnete psát zprávu, a tak dále. Celé to vypadá, jakoby tým za Plume chtěl dohnat ujíždějící „hype vláček” Material Designu, a tak vypustil do oběhu něco, co není ani pěkné, ani konzistentní, ani příjemné na používání – tedy přesný opak toho, co Material Design měl do uživatelského zážitku přinášet. Zatím co starší aplikace měla design špatný čistě z estetického hlediska, tak u nové verze narážíte i na funkční hledisko – a to je problém.

Nevykládejte si to tak, že by se po jedné aktualizaci z Plume stal nepoužitelný balast, to by rozhodně bylo přehnané tvrzení – veškeré pokročilé funkce aplikace nadále nabízí, ale pokud jste doteď nad designem aplikace mávli rukou, tak vězte, že teď už to bude chtít opravdu hodně sebezapření. Pokud ale autoři zapracují na designu, odladí chyby dané uspěchaným vývojem, tak kdo ví, třeba se nakonec i „Material Plume” chytne.

Číselné hodnocení normálně neuplatňuji, ale v tomto případě čistě pro srovnání – jestliže starší verze byla hodnocena jako 9/10, potom nové Plume zaslouží jen 7/10. Stále tedy jde o nadprůměrnou aplikaci, ale nečekejte kdovíjaký uživatelský požitek – ten se momentálně ztratil pod tíhou krásně placatých tlačítek.


logo-app
App Name
Developer
Free   
pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app


logo-app
App Name
Developer
Free   
pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-appINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.