recwog

Rezence Android: World of Goo

výroba společenské zodpovědnosti…
šrotování finančních prostředků…
roztahování obrázků…
ohýbání lžičky…
sebeujišťování…
filtrování morálky…
zavádění inovací…
destilování krásy…
zvětšování prototypů…
testování ozónu…
uklidňování vydavatelů…
úzkostlivé schémování zábavy…
přetěžování procesoru…
násilné rotování kolem osy y…
protřepávání…
věrné znovuobrázkování…
zpracování…

Vítejte ve světě něčeho lepkavého, jak napovídá strýček Google a jeho překladač, nebo lépe, vítejte ve Světě Slizu. Výše uvedené krátké věty, či dlouhá slova vás uvedou přímo do hry World of Goo a dnešní recenzí, stejně jako celou hrou, vás bude provázet Kreslič Cedulí. Obujte si gumáky, ochranné rukavice, pláštěnku až po hlavu a obrňte se, protože tahle cesta bude plná slizu, kuliček, balónků, ohně, různých mechanických udělátek a také cedulí.

Stavějte co nejrychleji! Jsou silnější, než se zdají být… Budou pracovat společně a dokáží vyšplhat velmi vysoko…opravdová Věž Slizu. Některé cítí, že něco podobného už kdysi dělaly, ale to bylo velmi velmi dávno…ale tenkrát to bylo experimentálnější.

Kreslič Cedulí

Hra World of Goo prošla mým počítačem někdy v době jejího vydání, tedy na přelomu let 2008/2009 a od té doby se nesmazatelně zapsala do sešitu her, ke kterým se budu vždy rád vracet. Je to druhá ze dvou her, na jejichž předělávku na Android jsem se těšil jak děcko na Ježíška – tou první byla vtipná Plants vs. Zombies. Pokud bych řekl, že se předělávka povedla, myslím, že bych dostatečně nevychválil její kvality. Řeknu tedy, že předělávka je stejně dokonalá, jako hra samotná. Vrhněme se tedy do té hromady čvachtajících kuliček a ponořme se do ní až po bradu. A začneme od začátku…

S tím jak slunce zapadlo za poslední z kopců, jedna ze Slizových Kuliček jakoby říkala…život se opravdu zdá být jako obrovská simulace chování! Když ale spadla do smrtící jámy plné bodců, věděla, že na tom asi nezáleželo.

S láskou Kreslič Cedulí

Principem hry je jednoduché dostání se z místa A do místa B, občas přes jednu či čtyři odbočky. Jak si asi dokážete představit, ono to někdy zase tak jednoduché nebude. Ve vaší výzbroji je vždy základna z kuliček  již propojených a větší či menší množství kuliček, s jejichž pomocí můžete stavět konstrukce. Kulička jako taková, pokud ji chytnete a chcete přesunout, má většinou vlastnost navazovat na již vyhotovené spojení několika dalších kuliček a propojit se s nimi jakýmisi slizovýmy příčkami. Většinou se chytne dvou nejbližších a poté už s ní nic neuděláte. A tímto jednoduchým systémem vám stačí vytvořit most k trubce, která vycucne zbývající volné, neupevněné kuličky a pokud jich máte dost na postup do dalšího levelu, máte vyhráno.

Větrné mlýny měly být levným zdrojem čisté energie pro celý svět. Ale to nestačilo. A jiný zdroj energie musel být nalezen.

Kreslič Cedulí

Samozřejmě, nic není tak jednoduché, jak to zde popisuji, protože ke splnění úkolu je stále delší a delší cesta. A tím nemyslím delší vzdálenost, ale je potřeba stále více logického myšlení a občas i rychlost, abyste se ke trubce dostali dřív než vám konstrukce spadne. Ta samozřejmě, i přes svoji slizovitost, podléhá většině fyzikálních zákonů včetně té zpropadené gravitace. Také vítr, mrška, s kuličkami pěkně cloumá. Někdy vám postup znepříjemní ostny, které kuličky vraždí, rychle se otáčecí kola, které je taktéž likvidují a v pár levelech musíte dopravit k vysávací trubce kuličky jen určitého druhu. A to je jen velmi letmý výklad toho, jak dokáže být cesta ke konci potrubí komplikovaná.

Kam všichni šli?

Kreslič Cedulí

Stejně jako je ve hře mnoho rozličných levelů, také kuliček je mnoho druhů. Jsou tu základní černé, které připnete, maximálně ke dvěma dalším kuličkám, a už je nikdy neodděláte. Pak tu máme zelené, ty se přichytí i ke třem nejbližším a hlavně jdou pak zase oddělat a použít opakovaně, dále růžové, ty jsou nafukovací a létají jako balónky plné hélia, žluté, připomínající rybu Fugu, které se přilepí k čemukoliv, jako suchý zip k vaší oblíbené ponožce a pak třeba také ‘kuličky’ ve tvaru lebky, které chrání celou konstrukci od zkázy propícháním od ostnů. Jsou i kuličky hořlavé či naopak hasící a pak jsou tu takové, které vzniknou rozbitím takové velké podivné hlavy s velkými rudými rty. A tento výčet rozhodně není kopletní.

Už se určitě dostáváme blíž ke zdroji energie. Ale co to je? Uhlí? Atom? Vítr? … Sliz? Pravděpodobně něco elegantnějšího.

Kreslič Cedulí

Překonání prvních levelů nepřináší žádnou velkou výzvu, spíše poznání jak World of Goo vlastně funguje, ale s každým dalším levelem, kdy pochopíte jak nastalou situaci řešit a jak s kuličkami pracovat, se z vás budou stávat větší a větší profíci a levely budou více a více přituhovat. Samozřejmě najdete i levely, které budete dělat mnohokrát po sobě, než se vám povedou, budete to zkoušet pomalu a rozvážně se silnou konstrukcí, budete to zkoušet rychle, snažit se to stihnout k východu než vám to celé spadne, nebo zkusíte kombinaci obého, něco z toho ale nakonec bude správně. Celou dobu vás provází na vaší pouti, výše zmiňovaný, Kreslič Cedulí, v originále Sign Painter, který vám bude občas radit, jak nastalou situaci zvládnout, co které jednotlivé kuličky dělají, nebo bude jen komentovat okolní prostředí či dění ve hře. Píše velmi vytříbenou angličtinou, takže i ti, co tímto jazykem vládnou, můžou mít občas problém. Nicméně hra se dá zvládnout i bez jejich pročítání, oblíbenou metodou pokus-omyl, takže text na cedulích může být jen takový bonus navíc – mnoho nápisů je vtipných, rýmovaných, či nutících k zamyšlení.

Otevřete brány a leťte, opičky, leťte. Ale nezapomeňte na mě, dobře?

S pozdravem Kreslič Cedulí

Od určitého levelu vám budou dělat společnost také časové mušky, které se objevují postupem času jak přichytáváte více a více kuliček a za pomoci těchto mušek, respektive při ťuknutí na ně, se vrátíte o jeden krok zpět, tedy odmažou vaši poslední připojenou kuličku. Také píšťalku dostanete až po čase, až si ji vysloužíte a za touto píšťalkou budou kuličky utíkat jak pes za…no, za píšťalkou. Stačí ťuknout a držet kdekoliv na displeji, píšťalka se rozehraje a kuličky se můžou zbláznit.

Tyto útesy se staly velmi lepivými po těch letech hromadění zbytků odpadků.

Kreslič Cedulí

Co říci závěrem?! World of Goo, je naprosto jedinečná hra, i když vychází z jakéhosi konceptu stavění mostů, způsobu hry, kterých je po Marketu mnoho, ale žádná z nich není tak propracovaná a tak zábavná jako tato. Specifická slizovitá fyzika vás nutí přemýšlet trošku jinak než u podobných her a kromě jiného jsou ty kuličky i roztomilé. Občas budete potřebovat rychlou ruku, občas mozek vytočený na nejvyšší otáčky a občas…občas budete mít problém na displeji chytit zrovna tu kuličku kterou potřebujete. Ale nebojte, mně se to zatím nakonec vždy povedlo. Hudba v pozadí je velmi příjemná a razantně koinciduje s místem, ve kterém své slizové zámky stavíte. Zvuky ve hře jsou na kapitolu samu pro sebe a můžu jen říci, že jsou prakticky dokonalé.

Další podivné trubky se objevily na obloze! Co vůbec vyrábějí v této továrně? Povídá se ‘Všechno se změní v kapitole 4’, ať už to znamená cokoliv.

Neohrožený Kreslič Cedulí

Poslední, na co bych ještě rád upozornil, je problém u některých přístrojů se stažením plné verze. Například na mém HTC Desire je v Marketu můj přístroj jako nepodporovaný, což příliš nechápu. Nicméně na oficiálních stránkách World of Goo jde aplikace stáhnout a zaplatit přes PayPal.

Odkazy ke stažení:

Demo – Android Market

Android Market

odkaz na koupení ze stránek výrobce

AppbrainINZERTNÍ SDĚLENÍ


Velký mobilní fanoušek již od dob 'pět jedna desítek', rukama mi prošlo asi šestnáct přístrojů a kromě Bady všechny OS. Od roku 2010 zapálený do/spokojený u Androida.