samapps

Samsung Apps: Ráj mobilních aplikací?

Seriál témat točících se kolem Samsungu a jeho operačního systému pro chytré mobily, který známe pod názvem bada, pokračuje. V minulém článku jsme se obecně podívali, co že to ta bada je, dnes půjdeme o krok dál. Jiní výrobci mobilních telefonů mají své online úložiště a obchody s programy (Android Market, Apple Store). Nejinak je tomu i u Samsungu. Jeho kůň ve hře nese jméno Samsung Apps. Pojďme se svézt.

Kudy kam?

Samsung Apps logoCesta je jednoduchá. Dnešní svět je v podstatě celý online a kdo není online, jako by nebyl. Všichni jsme neustále připojeni k celosvětovému vědění zvanému internet. Ať už z počítačů doma, nebo v práci, nebo ze svých mobilních miláčků, televizorů a dalších technologických hraček. Proto nemáme problém ani s navštívením výše zmíněného „shopu“, a to na adrese www.samsungapps.com.

Pro doplnění ještě uvedu, že Samsung Apps není zaměřen jen na obsah pro smartphony vybavené systémem bada. Protože Samsung též produkuje mobily, tablety a mp3 přehrávače běžící na Androidu, najdeme na Samsung Apps i aplikace určené pro zeleného robotka. Mimo to se zde nachází i Java obsah, vyzvánění, tapety a další serepetičky, s jejichž pomocí si svého zhýčkaného mobilního kamaráda vyšperkujete k dokonalosti.

Z mobilu nebo počítače?

Obojí je možné. Majitelé Samsungů velice dobře znají ikonku Samsung Apps, na kterou se denně dívají v menu svého mobilního telefonu. Není to ale jediná šance, jak se dostat za tohoto světa.

Výběr zařízeníNa počítači si jednoduše otevřeme výše zmíněnou internetovou adresu samsungapps.com. V první řadě bychom měli zvolit, jakým zařízením disponujeme. Jak jsem již zmínil, nemusí se jednat jen o mobil, ale též tablet nebo mp3 přehrávač. Posléze nám portál nabídne relevantní obsah přímo pro nás.

Chechtáky? A kolik?

Přátelé, neděste se. Ano, Samsung Apps nabízí placený obsah, ale zdaleka nejen ten. Máme zde tunu aplikací, které jsou zdarma. Ihned po volbě zařízení bychom tedy měli obrátit svou pozornost na druhý konec obrazovky. Programy v panelu doporučených aplikací jsou děleny na Doporučené a Nej zdarma. U některých zařízení také ještě na Nej placené. To nám velmi zjednodušší orientaci.

Pokud nám není líto za mobilní obsah platit, můžeme se směle vrhnout do vln 2000+ placených aplikací (pro badu), které jsou zde k mání. Jejich cena se pohybuje od 25 do 612 Kč. Jestliže nás přepadá lítost při otevírání peněženky, nevadí. 1700+ aplikací zdarma (opět myšleno pro badu) na nás čeká s otevřenou náručí.

A jdu na sever! A jdu na jih! Jak se zorientovat?

Jednoduše, jak jinak. Uživatelsky je portál Samsung Apps přehledný, jednoduchý, ale přitom obsáhlý. Nemusí nám vyhovovat panel doporučených aplikací, jednoduše proto, že se jedná o výběr určitého počtu aplikací. Abychom se mohli plně ponořit do oceánu programů, přejdeme na Obsah pro smartphony (nebo Java) v horním menu a už máme k dispozici seznam 15 kategorií (smartphony), do kterých jsou aplikace přehledně rozděleny. Hračičkové tu samozřejmě najdou spoustu her, takže mají o hodiny zábavy a smíchu postaráno. Nejde tu ale jenom o hry. Jde tu o hudbu, widgety, sociální sítě, životní styl a další kategorie honosných názvů. S tímto je tedy orientace v Samsung Apps podstatně jednodušší. Navíc máme vždy možnost rozšířené filtrace, volby, zda chceme vidět placené aplikace, nebo zdarma, nebo oboje, dále řazení dle různých kritérií, tak jak jsme na to z moderních webů zvyklí.

Ja něpaňymájem

Ale paňymáješ. Samsung Apps je již nějakou dobu v českém jazyce a rovněž ceny jsou zde uvedeny v našich milovaných českých korunách. Není tedy důvod k slzám.  V češtině je i technická podpora a dokumentace na webu. Nikdo nemá šanci se tady ztratit.

Kdo by si i přesto chtěl procvičit jazyky, může zabrousit třeba na Samsung Apps stránku na Facebooku. Ta je v angličtině. V rámci možností vlastní propagace se samozřejmě korejský výrobce neomezuje na Facebook, ale působí též na Twitteru a YouTube.

Stahování aplikací

Nejjednodušší variantou, jak dostat mobilní obsah do svého zařízení, je připojit se s ním přímo na internet. Pokud nevládnete zrovna datovým tarifem u vašeho operátora, zkuste to přes wi-fi. Jestli nemáte ani tuto možnost, neplačte, jde to i jinak.

Z počítače do mobilu

Na webu Samsung Apps je umístěn přehledný návod na to, jak aplikace stahovat. I přes počítač je to možné. Všichni Samsung-pozitivní nadšenci jistě dobře znají software pro správu zařízení, který se jmenuje Samsung Kies (aktuálně verze 2.0.3). Můžete si ho zde stáhnout a zajistit si s jeho pomocí přístup k aplikacím. Společně se na něj podíváme v některém z dalších článků.

Výčet možností ale nekončí. Na webu Samsung Apps má každá aplikace svůj QR kód, takže pokud jste už stihli svůj mobil vybavit QR čtečkou, stačí jej načíst a nemusíte se o nic moc starat. Pokud čtečku nemáte, stáhněte si ji. Víte odkud.

bada: Samsung Apps

Chci se věnovat aplikaci Samsung Apps pro badu podrobněji v některém z příštích článků, ale řekněme si aspoň ve zkratce, jak to funguje.

Aplikace je obsažena v systému bada již při zakoupení mobilního telefonu. Reprezentuje ji typická ikona v menu přístroje. Načítání aplikace je rychlé, samozřejmě je jedno, zda-li jste připojeni k internetu přes některé mobilní služby, nebo například přes wi-fi. Uživatel má možnost nastavit, jestli jsou aktualizace Samsung Apps stahovány vždy, když je potřeba, nebo jen při připojení přes wifi.

Základní rozhraní je přehledné a jednoduché, umožňuje zobrazení nových aplikací, samozřejmostí je možnost procházení po kategoriích. Můžeme si také zobrazit pouze placené, nebo pouze neplacené aplikace. Manažer stahování je k dispozici a podporuje download více aplikací najednou. Historie stažených aplikací je také zaznamenávána.

To bylo skoro jako z rychlíku, ale slibuji, že někdy příště to rozpitvám více. Jedeme dál.

Jak je to s tím rájem?

Pomalu se dostáváme do bodu zamyšlení nad nadpisem tohoto článku. Je opravdu Samsung Apps rájem mobilních aplikací? Pokud nepatříte mezi hnidopichy a perfekcionisty, tak pro vás ano. Pro náročnější uživatele, nebo lidi, kteří dobře znají prostředí Android Market nebo Apple Store, je Samsung Apps stále takovým outsiderem, který se ale pere o svou pozici na trhu a já mu fandím. Jen bych popřál jeho otcům ze Samsungu, aby to snažení urychlili a přinesli nám, uživatelům, vyšší kvalitu a rychlejší uveřejňování nových aplikací. Nicméně tohle přece není jen o mobilech.

Samsung Apps TV

Samsung Apps TVV září 2011 prolomil portál Samsung Apps TV hranici 10 milionů stažených aplikací. To není málo. Vlastníte televizi od Samsungu? Paráda. V kombinaci se službou Samsung Apps TV a připojením k internetu se vám otvírají další možnosti využití vaší bedny. Téměř neomezená zábava může začít. Tento repozitář obsahuje více než 1000 aplikací pro vaší televizi a tímpádem je celkem jasné, že vaše telka bude jistě chytřejší, než ta sousedovic.

Jdeme do finiše

Samsung to bere skutečně ze široka a má ambiciozní plány. My uživatelé se tedy máme určitě na co těšit. S uvedením Samsung Apps v českém jazyce jistě stoupla obliba tohoto portálu i u nás a českým uživatelům přestal být upírán přístup k placenému obsahu, což je samozřejmé plus celé věci.

Portfolio aplikací se neustále rozšiřuje a v budoucnosti se snad dočkáme mnoha dalších vylepšení. Jedna z chybějících aplikací trápí české uživatele asi nejvíce – neexistující kvalitní GPS navigace pro badu. Je zde slibný badaNav, ale bohužel zatím bez map České republiky, takže se jeho použití českými uživateli zužuje na okruh lidí,kteří tento program využijí při svých zahraničních cestách. Nechme se překvapit a doufejme, že si tento nedostatek Samsung uvědomí co nejdříve a napraví ho.INZERTNÍ SDĚLENÍ


Pisálek, projektant a grafik snící o vydání vlastní knihy.
  • Daniel Andrýsek

    Zdravím… Mám telefon Samsung Wave S7230E a právě to Samsung Apps mi zmizelo z hlavní nabídky, možná i z telefonu. Pro nahrávání aplikací používám v PC Samsung Kies, ale není to ono :-( Není nějaká možnost to Samsung Apps nějak „nacpat“ do telefonu zpátky? Předem děkuji za odpověď, Daniel Andrýsek