zswp

[Seriál] Začínáme s Windows Phone – 1. díl

Vítejte u prvního dílu seriálu, který je určen nováčkům v systému Windows Phone. V následujících částech bychom si měli představit základy systému, tipy a triky a další prvky, kterými systém od Microsoftu disponuje. Příklady budou dělány na systému Windows Phone 7.8, ale články dobře poslouží i majitelům „mobilních osmiček“.

Začneme úplným základem, kterým je základní charakteristika systému. Spoustu věcí lze vyčíst na internetu, takže vezmeme jen to nejpodstatnější.

Charakteristika

Systém Windows Phone datuje svůj počátek do roku 2010. Na trh přinesl zcela nový a neotřelý design, takzvané Metro (či Modern UI, Windows 8 Style UI, …), který nabízí mírně odlišné principy ovládání než konkurenční systémy či jednotný vzhled aplikací. Samotný systém prošel za dobu své existence evolucí, která přinesla (ne)příjemné změny.
Nejzásadnější změnou byl skok z Windows Phone 7 na Windows Phone 8. Druhý jmenovaný systém je znatelně pokročilejší a životaschopnější, což mělo za následek částečné „zabití“ starších WP7, protože starší modely nedostaly aktualizaci a ani zpětná nekompatibilita aplikací rozhodně nevykouzlila uživatelům „sedmiček“ úsměv na tváři.

Zařízení

Zvláštností systému Windows Phone jsou i samotná zařízení. Microsoft má povinné minimální hardwarové požadavky, tudíž telefony s tímto systémem jsou si ve spoustě věcí podobné.

nokia-lumia925

První kvóta je na výkon samotných zařízení. Zde je nastaven minimální požadavek, který zajistí, že ať si koupíte jakýkoli telefon s Windows Phone, systém poběží dostatečně rychle. Pokud zvolíte některý ze slabších modelů (například WP7 Lumia 610 či WP8 Lumia 520), nebudete moci stáhnout některé aplikace.
Dalším společným prvkem Windows Phone zařízení jsou tlačítka telefonu. Každý kus musí disponovat třemi tlačítky pro ovládání (Zpět, Start a Hledat), mechanickou spouští fotoaparátu, tlačítkem pro odemykání (zamykání/zapínání/vypínání) zařízení a tlačítky pro ovládání hlasitosti.
Celkovým shrnutím jsou jediné rozdíly v software Windows Phone telefonů bonusové aplikace jednotlivých výrobců (čili žádné nadstavby).

První kroky

Po zapnutí nového telefonu na vás vyskočí různá nastavení a hlavně obrazovka, kde se budete do telefonu moci přihlásit za pomoci svého účtu Windows Live. Této možnosti rozhodně využijte a pokud účet ještě nemáte, založte si ho například na této adrese.
Krom toho, že vám Windows Live účet umožní přihlašování do všech služeb Microsoftu, získáte i následující možnosti pro svůj telefon:

 • Stahování aplikací z WP Store (Marketplace)
 • Hraní her ve službě Xbox LIVE
 • Používání služby Facebook Chat integrované ve zprávách
 • Zobrazování informací ze služeb Twitter nebo LinkedIn v People Hubu
 • Prozvonit, zamknout nebo vymazat telefon nebo jej zobrazit na mapě pomocí funkce Najít můj telefon
 • Synchronizovat fotky nebo dokumenty Office se službou SkyDrive

Po úspěšném průchodu tímto procesem se objevíte na úvodní obrazovce. Prvně řeknu něco podrobnějšího k funkci hardwarových tlačítek:

 • Zpět: Při stisknutí návrat o jednu obrazovku nazpět až k úvodní obrazovce, při podržení se otevře multitasking (běžící aplikace)
 • Start: Při stisknutí se odkudkoli vrátíte na úvodní obrazovku. Při podržení aktivujete funkci Řeč, která není v ČR dostupná, tudíž byste museli mít telefon nastaven v anglickém či jiném jazyce, který je funkcí Řeč podporován.
 • Hledat: Odkudkoli otevře službu Bing (potažmo Google) pro hledání.
 • Spoušť fotoaparátu: Podržením otevřete aplikaci fotoaparát (i při zamčené obrazovce).

Úvodní obrazovka

Základem systému je tedy úvodní obrazovka, menu aplikací a zamykací obrazovka, skrze kterou se dostáváme jejím posunutím nahoru. Zamykací obrazovka (=lock screen) vypadá jako na obrázku níže.

lockscreen-callout-notifications

Aplikace na úvodní obrazovku přidáváte podržením některé v menu a zvolením „připnout na úvodní obrazovku“. Posun, zmenšování či odebrání tile (=dlaždice, =zástupce aplikace na úvodní obrazovce) se opět provádí jejím podržením a následnou akcí.

Samotné dlaždice mohou mít (od WP 7.8+) tři velikosti, přičemž každá disponuje tou nejmenší a střední. Největší dlaždice (roztáhlá přes celou obrazovku) je dostupná pouze, pokud ji vývojář povolí.

wp-windows-phone-startscreen-uvodniobrazovka Když se podíváme na obrázek výše, vidíme, že na úvodní obrazovce jsou umístěny některé základní aplikace. Mezi ty patří „Telefon“ pro přehled hovorů, „Kalendář“, vyjmutý kontakt z „People Hub“ (=Lidé) či „Zprávy“. U zpráv vidíme číslo 2, které signalizuje počet nepřečtených zpráv. Podobným způsobem jsou upozornění předávána i u nepřijatých hovorů, emailů a dalších služeb.

Nastavení

Abychom si telefon pro začátek trochu přizpůsobili, uděláme pár grafických změn:

 • Změna vyzvánění: Přejdeme do seznamu aplikací – Nastavení – vyzváněcí tóny+zvuky a pod posuvníky si zvolíme z menu nějaký vyzváněcí tón, upozornění na zprávu a zvuk pro nový email. Jak jste si asi všimli, nelze nastavit vlastní vyzvánění. Tento proces si ukážeme v některém z dalších dílů.
 • Vlastní motiv: Jedna z báječných věcí na Windows Phone je možnost rozsáhlé změny barev. Základem motivu je pozadí, které může být světlé či tmavé. Další položkou je „barva zvýraznění“, která určuje základní barvu dlaždic a aplikací v menu, čísel ukazujících hlasitost a různých prvků v aplikacích samotných.
 • Email + účty: Zde si můžeme nastavit spousty různých účtů do našeho telefonu. Krom emailových si můžeme zavést i Facebook, Twitter či LinkedIn. Po přidání emailového účtu se nám v seznamu aplikací zobrazí „nová aplikace“ se jménem účtu. Tu si přidejme na hlavní obrazovku, abychom viděli nové emaily.
 • Zámek + tapeta: V této sekci si můžeme nastavit nové pozadí pro zamykací obrazovku a další nastavení s ní spojená.

Pojďme si trochu pohrát s aplikací „Lidé“, která zobrazuje naše kontakty. Když aplikaci otevřeme, vidíme naše kontakty z propojených služeb. V nastavení aplikace, které rozevřeme klepnutím na tři tečky spodního menu či jeho vysunutím, si můžeme kontaty importovat ze SIM karty, zvolit způsob řazení a výpisu jmen a hlavně vyfiltrovat.
Pokud máte zadáno spoustu účtů, ale nechcete, aby se vám v aplikaci „Lidé“ zobrazovaly kontakty z některých služeb, ve filtrování dané sítě odškrtněte.
Horizontálními pohyby v aplikaci „Lidé“ si můžeme zobrazit nedávné kontakty a novinky ze sociálních sítí. Kliknutím na naši profilovou fotografii můžeme na tyto sítě přispívat.

Stažení první aplikace

Na závěr dnešního dílu si stáhneme první aplikaci ( když budete hodní, tak dokonce dvě 😀 ). Přejděme do „seznamu aplikací“ a spusťme  aplikaci Marketplace, případně Store. Zobrazí se nám nabídka, kde budou na výběr dvě, případně tři položky – aplikace, hry a exkluzivní aplikace výrobce (jméno Nokia Collection, …). My ale klikneme na lupu, která se nachází dole uprostřed.
Do hledacího políčka zadáme „stopky“ a stiskneme „Enter“ (dole vpravo). Vybereme některou z nabízených možností a po jejím otevření klikneme na „instalovat“ vlevo dole. Aplikace se stáhne a zobrazí v seznamu aplikací. Hotovo
Ještě si vyzkoušíme stažení hry. Vyhledejte „piškvorky“, zvolte verzi se jménem „Piskvorky“ a stáhněte. Tato hra vám nabídne klasickou hru na 5 vítězných polí proti AI či skutečnému hráči. Osobně (jakožto autor aplikace) mohu ale doporučit hrát pouze verzi proti hráči, protože virtuální spoluhráč hraje velice špatně (zhruba stejně jako já).
Po stažení Piškvorek se podívejte do „seznamu aplikací“ a … nic. Hry se totiž stahují jinam. Otevřete aplikaci „Hry“ (ikona s logem Xbox ovladače). Zde uvidíte seznam všech her, který nyní bude obsahovat pouze Piškvorky a pár doporučení.

To by bylo vše k dnešnímu dílu. Věřím, že začátek s novým telefonem vám to ulehčilo a příště se podíváme na software podrobněji.INZERTNÍ SDĚLENÍ


Geek tělem i duší. Mám rád mobily, počítače a gadgety. Rád hraji hry a snažím se, abych je mohl vytvářet. :) Vše má svá pro a proti, pak už záleží pouze na prioritách.