zswp2

[Seriál] Začínáme s Windows Phone – 2. díl

Vítejte u druhého dílu seriálu, který je primárně určen nováčkům v mobilním systému od Microsoftu. V této části se podíváme na další přizpůsobení našeho smartphonu a jeho synchronizaci s počítačem.

V minulém dílu seriálu jsem slíbil, že se podíváme na nastavení možnosti vlastního vyzvánění. Tento slib také splním, ale nejdříve si řekneme něco o samotné synchronizaci s počítačem.

Synchronizace

Tento odstavec rozdělím na dvě části z důvodu značných rozdílů při synchronizaci u Windows Phone 7 a novějších Windows Phone 8.

Windows Phone 7

Starší verze mobilních Windows (ale stále mladá oproti Windows Mobile) byla nejedním člověk proklínána za způsob, kterým je nutné mobil synchronizovat s počítačem. Tento proces totiž obstarával software Zune, který se pro svou těžkopádnost nedočkal velké obliby, a uživatelé nemohli svá data dostat z telefonu do PC jiným „kabelovým způsobem“ než za využití tohoto programu.
Možná se ptáte, proč dostal software označení Zune. Udělejme si drobný výlet do historie a získejme pár vědomostí, které můžeme někdy v budoucnu chytře zužitkovat. Nebojte, bude to ve zkratce.

Zune byl původem kapesní multimediální přehrávač, který se měl stát (s celým jeho ekosystémem) konkurencí pro iPod od Apple. Ke své synchronizaci využíval zmíněný software Zune a jako první zařízení nesl některé prvky „metro“ designu, který je v současnosti přítomný ve Windows Phone. Přes všechnu snahu Microsoftu se však přehrávači nedařilo a ke konci roku 2011 byla výroba nových modelů ukončena. Software se poté začal využívat na synchronizaci zařízení se systémem Windows Phone 7.

zune-mp3-mp4-player

Vraťme se zpět do současnosti a to velice rychle. Přejděme na následující odkaz a zkontrolujme, zda-li náš počítač splňuje minimální hardwarové požadavky. Pokud ano (když ne, tak to stejně zkuste), stáhněme program, nainstalujme a spusťme.
Po připojení telefonu do počítače by Zune mělo trochu pracovat a po chvíli by vrchní menu mělo vypadat nějak následovně.

zune-software-screen-collection-menu

Hlavními položkami pro nás bude „Kolekce“ a „Telefon“. Pokud nějaká z ostatních možností chybí (kupříkladu Social), nevadí. Přejděte do „Kolekce“ a z podmenu si vyberte hudbu, video či obrázky. Vyhledejte příslušný soubor, chytněte ho a přeneste na ikonku telefonu, která se nachází vlevo dole. zune-software-screen-sync-list
Proběhne synchronizace se zařízením a soubor bude ve vašem mobilu.

Opačný proces, překopírování souborů z telefonu do počítače, probíhá automaticky po připojení zařízení. Obrázky (a videa) pořízené mobilním telefonem naleznete v Knihovny-Obrázky-[zvolený název].
Software Zune nabízí podrobnější nastavení možností synchronizace v položce Nastavení (pravá horní polovina okna). Zde si také můžete nastavit bezdrátovou synchronizaci, která se automaticky provádí skrze WiFi a rozhodně ji mohu doporučit.
To by bylo vše k synchronizaci souborů mezi mobilem s Windows Phone 7 a počítačem. Teď se podíváme na uživatele mobilních „osmiček“.

Windows Phone 8

Nový Windows Phone přinesl tolik žádanou možnost přenosu souborů skrze Průzkumníka, ale Microsoft nezapomněl ani na ty, kteří by rádi synchronizaci skrze software, a udělal aplikaci se zcela jasným názvem – „Windows Phone“ – která je dostupná pro Windows, Windows RT i Mac. Ta se v případě, že máte Windows 8, sama nainstaluje do vašeho počítače po připojení  mobilního telefonu.

wp8-metro-desktop-app

Jelikož aplikace Windows Phone je oproti Zune více přehledná, za což jsme zaplatili méně funkcemi, není na ní potřeba nic zvláštního vysvětlovat. Lepším řešením bude udělat si tabulku, která vám napoví, co můžete očekávat od různých způsobů synchronizace počítače a telefonu s Windows Phone 8.

Aplikace Windows Phone Aplikace Windows Phone pro klasickou pracovní plochu Aplikace Windows Phone pro Mac Průzkumník Windows
Automatické kopírování fotek a videí do počítače při připojení telefonu
Značka zaškrtnutí
Značka zaškrtnutí
Značka zaškrtnutí
Přesun hudby a vyzváněcích tónů mezi telefonem a počítačem
Značka zaškrtnutí
Značka zaškrtnutí
Značka zaškrtnutí
Značka zaškrtnutí
Synchronizace hudby, vyzváněcích tónů, podcastů, fotek a videí mezi telefonem a počítačem
Značka zaškrtnutí
Značka zaškrtnutí
Synchronizace se službou iTunes
Značka zaškrtnutí
Značka zaškrtnutí
Kopírování dokumentů mezi telefonem a počítačem
Značka zaškrtnutí
Značka zaškrtnutí
Značka zaškrtnutí
Přesun hudby, fotek, videí a vyzváněcích tónů mezi telefonem a kartou SD
Značka zaškrtnutí

Tabulka byla přejata z oficiálních stránek systému Windows Phone

Takže, tímto bychom měli synchronizaci (snad) úspěšně za sebou. Pojďme se podívat, jak si nastavit vlastní vyzvánění.

Vlastní vyzvánění

Pojďme se podívat, jak do telefonu dostat vlastní vyzvánění pro hovor.

Windows Phone 7

U starších Windows Phone patřila (ne)schopnost nastavení vlastního vyzvánění k často kritizovaným prvkům. Nebudeme ale dlouho povídat a přejdeme rovnou k akci.
V počítači si vyberte hudbu, která splňuje následující požadavky:

  • Musí být ve formátu MP3 nebo WMA 
  • Musí být kratší než 40 sekund a menší než 1 MB
  • Nesmí být chráněna DRM

Poté, co jste si správnou hudbu vybrali, spusťte Zune, přejděte do záložky „Kolekce“, zvolte podnabídku „Hudba“ a vpravo vyberte „Žánry“. Vyberte vámi zvolenou hudbu (musí být umístěna ve složce, která se synchronizuje se Zune), klikněte naň pravým tlačítkem a zvolte „Upravit“. Zobrazí se okénko ve kterém najděte položku „Žánr“ a vepište „Ringtone“ (bez uvozovek). Následně dejte OK a sesynchronizujte nyní budoucí vyzváněcí tón s telefonem.
Přejděme do telefonu: „Nastavení“„vyzváněcí tóny + zvuky“„Vyzváněcí tón“. Z dostupných možností zvolte vaši hudbu.
Hotovo, pojďme na Windows Phone 8. 😉

Windows Phone 8

S „osmičkami“ je to o něco jednodušší. Budoucí vyzváněcí tón musí splňovat následující požadavky:

  • Musí být menší než 30 MB
  • Nesmí být chráněn DRM

Postup je následující. Otevřete váš telefon v Průzkumníku souborů a jděte do složky „Vyzváněcí tóny“. Do této složky zvolenou hudbu přetáhněte.
Přejděme do telefonu: „Nastavení“ – „vyzváněcí tóny + zvuky“ – „Vyzváněcí tón“. Z dostupných možností zvolte vaši hudbu. Hotovo!

To by bylo vše k dnešnímu dílu. Telefon už máme přizpůsobený a umíme ho sesynchronizovat s počítačem. Příště se podíváme podrobněji na některé funkce našeho Windows Phone telefonu a stáhneme základní aplikace, které ho připraví na vše!

Nezapomeňte se podívat i na první díl tohoto seriálu „Začínáme s Windows Phone“!INZERTNÍ SDĚLENÍ


Geek tělem i duší. Mám rád mobily, počítače a gadgety. Rád hraji hry a snažím se, abych je mohl vytvářet. :) Vše má svá pro a proti, pak už záleží pouze na prioritách.