zswp3

[Seriál] Začínáme s Windows Phone – 3. díl

Vítejte u třetího dílu seriálu „Začínáme s Windows Phone“, který je určen začátečníkům v tomto mobilním systému od Microsoftu. Dnes se podíváme na možnosti, které náš telefon nabízí v základu, a celý mobil pěkně provážeme s Windows Live účtem.

V prvním dílu jsme provedli základní nastavení telefonu a drobná přizpůsobení. V druhé části seriálu jsme se naučili telefon synchronizovat s počítačem a nastavit si vlastní vyzvánění. Mobilní zařízení se tak dostalo do stavu, kdy jsem schopni ho bezproblémově využívat. Proto nadešel čas poodhalit některé další funkce, kterými telefon disponuje.

Office

Jako první se podíváme na jednu z předinstalovaných aplikací – mobilní kancelářskou sadu Microsoft Office. Spusťme si ji vybráním ikony Office z menu.

office-concept-hub

Otevře se nám okno s vertikálním menu nabízejícím různé možnosti. Screenshot, který vidíte výše, pochází ze systému Windows Phone 8. Majitelé „sedmiček“ budou mít položky malinko jinak pojmenované (umístění, dokumenty) a navíc bude přítomna sekce „poznámky“. Tu ve Windows Phone 8 nahrazuje speciální aplikace OneNote Mobile, která nese v podstatě shodné funkce, ačkoliv je oddělena.

V sekci „nedávné“ (příp. „dokumenty“) si můžeme zobrazit poslední prohlížené dokumenty a vyhledat či vytvořit nový dokument.
Kliknutím na znaménko „+“ ve spodní liště se nám otevře nabídka, která slouží k vybrání typu nového dokumentu. Můžeme si vybrat ze dvou možností: Excel a Word. PowerPoint prezentace mobilní Office vytvářet neumožňuje, můžeme si je však prohlížet. Pokud nechceme nový soubor vytvářet „od píky“, pomůže nám některá z dostupných šablon. Dokument samotný lze uložit do telefonu, případně na SkyDrive. To by bylo vše k vytváření dokumentu, pojďme se podívat na to, odkud lze soubor z kancelářského programu otevřít.

V sekci „umístění“ („místa“) se nám nabízí krom jiného dvě základní možnosti – Telefon a SkyDrive. První umožňuje zobrazení dokumentů v telefonu, ta druhá vyhledání souboru ve vašem cloudu. Mobilní kancelářská sada také umí otevírat přílohy v emailech.

Co se týče poznámek neboli aplikace OneNote. Tento elektronický poznámkový blok, dobře známý z počítačů, je v odlehčené formě přítomen i na mobilních zařízeních a dobře poslouží jako to-do aplikace.

SkyDrive

Se založením Windows Live účtu (při nastavování telefonu) automaticky získáte 7GB zdarma na cloudovém úložišti SkyDrive. Aplikaci se stejným názvem si doporučuji stáhnout do telefonu i do počítače – získáte tak skvělou možnost synchronizace různých souborů nejen mezi mobilem a počítačem, ale díky vyspělé webové aplikaci a přítomnosti Office WebApps, budete schopni otevřít soubory Office na jakémkoli PC s přístupem k internetu a dostatečně schopným prohlížečem. To zní dobře, ne?

Xbox LIVE

Ukazováno na Windows Phone 7,  WP8 mají vzhled a funkce mírně odlišné

Na konci prvního dílu jsme si do našeho telefonu stáhli první hru. Dnes si malinko herní sekci vylepšíme. Otevřete aplikaci Hry. Přihlašte se do Xbox LIVE pomocí svého účtu a pokud vše proběhne v pořádku, měla by se vám zobrazit podobně vypadající obrazovka.

games-callout-gamer-profile

Jednotlivé možnosti nebudeme rozebírat, pouze se krátce zmíním o avataru. Při kliknutí na položku „avatar“ budete odkázáni na WP Store, kde se zobrazí aplikace Xbox Extras. Pomocí této aplikace si můžete vytvořit a upravit vašeho avatara. :)

Můj telefon

Náš telefon už nyní hojně využívá propojení s Windows Live. Pojďme udělat závěrečné kroky, abychom z tohoto spojení vytěžili maximum.

V poslední době se hodně mluví o aplikaci Google Device Manager, která se chystá na systém Android. Tato služba má přinést tolik žádanou výpomoc při lokalizaci ztraceného zařízení. Jsme ale v článku o Windows Phone, pojďme si tedy ukázat podobnou funkci, kterou naše telefony již nějaký rok disponují … šach-mat, Google! (Pozn.: Poslední větu berte s nadhledem, autor používá Android, iOS i Windows Phone a se všemi je spokojen)

Tato služba se jmenuje Můj telefon a ve skutečnosti nám toho nabízí mnohem více. Nejdříve přejděme do Nastavení – Najít můj telefon. Pokud pod volbou „Najít můj telefon“ píše „připojeno“, je vše v pořádku.
Teď se přesuneme k PC (u kterého už nejspíš všichni jsme) a otevřeme oficiální stránky systému Windows Phone. V pravém horním rohu najedeme na nápis „Prozkoumat můj telefon“ a z vyjetého menu zvolíme „Přihlásit se“. Po zadání přihlašovacích údajů, které používáme ke správě našeho telefonu, se text o prozkoumání telefonu nahradí naším jménem a názvem modelu zařízení. Opět najedeme na menu a klikneme na položku „Můj telefon“. Nyní bychom se měli ocitnout na stránce podobné té na obrázku níže.

muj-windows-phone

Zde vidíme informace o našem zařízení, poslední obrázky nasdílené na SkyDrive, Xbox LIVE přehled či odkaz na naše dokumenty Office. Když stránku seskrolujete, naleznete pár možností, které se týkají Outlook (Hotmail). Mezi ty nejzajímavější pro vás bude zcela jistě patřit možnost zobrazení kontaktů či kalendáře. Proč? Je to prosté, pokud nebudete mít zrovna telefon po ruce, budete si moci díky synchronizaci zobrazit v prohlížeči všechny vaše kontakty a plány v kalendáři. 😉

Najít můj telefon

Přesuňme se teď k avizované službě, která slouží k nalezení telefonu. Vpravo nahoře najeďte opět na menu  tentokrát vyberte možnost „Najít můj telefon“.

windows_phone_610x378

Stránka by měla vypadat přibližně následovně. Je třeba podotknout, že ke správné funkci služby musí být váš telefon připojen k internetu – pojďme se ale podívat, co vše nám „Find My Phone“ nabídne.
Nejzásadnější funkcí je zobrazení telefonu na mapě, které umožní ztracené zařízení efektivně lokalizovat. Dalším užitečným prvkem je prozvonění telefonu. Ideální pro chvíle, kdy jste vašeho mobilního miláčka někde v pohodlí domova odložili a nikdo není na blízku, aby telefon prozvonil z vlastního zařízení. Poslední možností – a to doslova – je vymazání zařízení, kdy dojde ke smazání všech dat z telefonu.
Služba „Najít můj telefon“ má některá doplňující nastavení. Asi nejzajímavějším je možnost automatického odesílání polohy. Telefon bude každých pár hodin automaticky ukládat polohu – hodí se ve chvíli, kdy telefon ztratíte kupříkladu při nějaké túře a zařízení dojde baterie. Díky automatickému ukládání polohy budete mít aspoň nějakou nápomoc při hledání.

To by bylo vše k dnešnímu dílu. Příště se podíváme na zajímavé aplikace a v případě, že máte nějaké otázky, klidně je napište do komentářů (či na sociálních sítích, autorovi emailem apd.) – součástí příštího dílu bude jejich zodpovězení. 😉INZERTNÍ SDĚLENÍ


Geek tělem i duší. Mám rád mobily, počítače a gadgety. Rád hraji hry a snažím se, abych je mohl vytvářet. :) Vše má svá pro a proti, pak už záleží pouze na prioritách.