android5

Shrnutí: Google Android 5.0 Lollipop

Google nakonec byl u názvu poměrně konzervativní, takže nový Android nese označení Lollipop (lízátko), nicméně to není to nejpodstatnější – podstatné jsou celkové změny platformy, které si už jednoznačně zaslouží postup na úplně novou verzi.

Google dnes představoval ve velkém – oznámil nový Nexus tablet od HTC a Nexus phablet, který (paradoxně až po odprodeji Lenovu) vyrábí Motorola. Tyto nové hračky z řady Nexus samozřejmě nabízí top hardware výbavu, ale především také něco, čím budou minimálně ze začátku dost unikátní – budou mít předinstalovaný Android s novou celou číslicí, Android 5.0 Lollipop. Změn je opravdu mnoho, takže v tomto článku nepokryjeme vše, nicméně pokusíme se o přehledné shrnutí toho nejpodstatnějšího.

Material Design

Nový designový jazyk Google představil letos na I/O společně s testovací verzi Androidu 5.0, tenkrát ještě s kódovým označením Android L. Nový design vychází ze současných trendů, které upřednostňují jednoduchou „flat” grafiku bez jakýchkoliv gradientů, stínování, apod. záležitostí, jež byly velice populární spíše v prvním desetiletí 21. století. Grafika čistého Androidu byla od podobných prvků očesávána průběžně, nicméně pozůstatky dob minulých se držely i v Androidu 4.4 KitKat. To už nyní nebude pravda. Dominantní barvou je bílá.

android52

Notifikace

Notifikační oblast prošla významnými změnami po stránce designové i funkční – nyní máte rychlé přepínače dostupné bez nutnosti přepnutí se na druhou obrazovku v notifikační nabídce, která se změnila i po grafické stránce především v tom, že místo klasického předělu se nyní zobrazuje pouze stín a nad ním samotné notifikace.

Notifikace se také nově zobrazují na zamykací obrazovce, odkud je můžete rychle zpracovávat a číst. Systém samozřejmě bere v úvahu vaše soukromí a pokud v telefonu používáte jakýkoliv zabezpečený zámek, tak se zobrazí jen základní informace (místo náhledu zprávy se zobrazí např. jen hláška „Máte novou zprávu”). V tomto ohledu se Android inspiroval u iOS, ale v současné době mu to stěží někdo může dávat za zlé. Od Apple se dále Android inspiroval tím, že notifikace nyní vyskakují coby rychle zpracovatelné okno překrývající vaši aktivitu na telefonu – taková notifikace po čase zmizí a bude standardně dostupná přes notifikační nabídku.

Baterie

Google si je vědom toho, že Android není zrovna nejlépe optimalizovaný systém, proto se v posledních letech zaměřoval na výraznější zlepšení výkonu a také výdrže na nabití. Nová funkční a programátorská výbava v tomto ohledu výdrž Androidu posouvá o něco dále již v továrním nastavení, a první ohlasy s Androidem L již potvrzovaly, že tzv. Project Volta opravdu pomohl získat až o 20% větší výdrž.

android51

Technické změny

Tohle není něco, co by na první pohled mohlo běžného uživatele postihnout, ale jde o poměrně významnou změnu v Androidu z technického hlediska – a to konkrétně že Android nově ve výchozím stavu používá již dokončené ART (Android Runtime) pro spouštění aplikací. Google na základě této změny slibuje až 4x lepší výkon aplikací, plynulejší přechody i u výrazně animovaných aplikací, podporu pro 64 bitové procesory a další. ART také souvisí s lepší výdrží na jedno nabití, protože umožňuje systému lepší správu procesů.

Další novinky

Změn byla ještě spousta, ale nač zbytečně doslovně překládat oficiální changelog, proto ještě vyjmenujeme bodově pár zajímavostí:

  • Bezpečné odemykání telefonu svázané s Android Wear
  • Vylepšená nativní podpora přehrávání 4K videa
  • Režim pro hosty a možnost používat více účtů na jednom telefonu
  • Probouzení zařízení dvojitým poklepáním na displej přímo v čistém Androidu (vyžaduje podporu ze strany hardware)
  • Nové UI pro Android TV, která může sloužit také jako menší herní konzole

A při příležitosti tohoto historického milníku platformy Googlu připomínáme náš starší článek popisující historii platformy jako takové.

Zdroj: AINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.