io

Shrnutí Google I/O 2014

Hlavní přednáška z Google I/O 2014 je za námi – přinesla nám náhled na nový Android, který podstatným způsobem mění svůj design. Dále jsme se dozvěděli bližší informace o Android Wear, jež vyráží na trh. A nezapomnělo se ani na automobily, či Android TV. Čtěte dále.

Google konferenci I/O zahájil poměrně tradičně – pochlubil se statistikami. U těch se však rozhodli poněkud změnit metodiku, čímž částečně reagovali i na kritiku statistik z minulých let, které udávaly celkové aktivace zařízení s Androidem. Takové statistiky byly pochopitelně hodně zavádějící, protože spousta zařízení z dávnějších dob se už nepoužívala. Nově tedy Google monitoruje uživatele Androidu za posledních 30 dní, a že se stále mají čím chlubit – Android totiž během posledních 30 dní používala více jak miliarda uživatelů, což je oproti minulému roku takřka půlmiliardový nárůst. Pro uvolnění atmosféry na konferenci zazněly i další statistické informace – na Androidu se denně vyfotí 93 miliónů „selfies“ a lidé svoje Androidy denně zkontrolují dohromady až 100 miliardkrát.

Po mobilních telefonech se Google přesunul k tabletům, u kterých se opět pochlubil se samostatnými statistikami, které jsou následující – tržní podíl tabletů s Androidem meziročně vzrostl o 16%, takže na světovém trhu už Android ovládá nadpolovičních 62%, přičemž se do toho nezapočítává tablet od Amazonu, který na Androidu pouze staví, ale nevyužívá jeho ekosystému. 42% uživatelského přístupu na YouTube pochází z Androidu a meziročně počet instalovaných aplikací na této platformě vzrostl o 236%.

Google se dále pochlubil s novým programem, nazvaným Android One. Tento program míří na rozvojové trhy, kde chce Google poskytovat zařízení se zajímavým poměrem cena/výkon. Samozřejmostí pro členství v tomto programu je čistý Android od Googlu, takže se dá s nadsázkou říct, že jde o levnějšího sourozence Nexus řady.

io1

Daleko zajímavější jsou však další představené novinky – Google uvedl ukázku nové verze Androidu „L Developer Preview,“ která přináší 5000 nových API pro vývojáře, nové ikony a jednotný designový zážitek napříč aplikacemi na webu, desktopu a na Androidu. Jak poznamenali na The Verge: „Není to tak tmavé a ponuré jako Holo, ale ne tak průsvitné jako iOS.“ Změny v designu jsou opravdu velké a týkají se všeho od animací, přes barvy, typografii (font Roboto zůstává, ale byl aktualizován) a jednotlivé komponenty aplikací pro Android. Google tzv. „Material Design“ předvedl na několika aplikacích, které už známe ze staršího Androidu. Typicky např. Gmail, u kterého se v podstatě potvrdily dřívější uniklé screenshoty z redesignu.

Po funkční stránce se však Android také aktualizuje a Google začal s tím, že přepracoval zamykací obrazovku, na které nyní máte přímý přístup k notifikacím. Pokud chcete seznam těchto notifikací rozbalit na plnou délku, tak stačí pouze zatáhnout dolů. S notifikacemi samozřejmě můžete ale pracovat i jednotlivě. Dále se notifikace nově ukazují i ve fullscreen aplikacích v podobě vyskakujícího okna v horním rohu obrazovky, takovou notifikaci můžete buď zpracovat, nebo zahodit – podobně, jako to je na iOS. Se zamykací obrazovkou si Google pohrál i dále a navazuje ji na chytré hodinky – pokud máte na ruce chytré hodinky, tak telefon ví, že jde o vás a telefon odemkne i bez bezpečnostního hesla. Pokud si ale hodinky sundáte, tak po vás telefon bude chtít ověření.

io2

Mobilní verze Chromu zaznamenala velký vzestup a v současnosti tento prohlížeč používá už více jak 300 miliónů uživatelů. I na webu bude Google prosazovat svůj nový „Material Design.“ Změn se dočkala i správa multitaskingu, mezi aplikacemi se nyní přepínáte skrze jakýsi animovaný carousel. Google do systému hlouběji integruje Chrome, nově totiž budou otevřené záložky z prohlížeče v přepínači figurovat jako samostatné položky. Je diskutabilní, jak tohle uživatelé přijmou, ale raději si na soud počkáme, až se nám nový Android dostane do rukou. Pokud nově kliknete na speciálně navázaný odkaz v Chrome, tak se můžete přesměrovat rovnou do příslušné aplikace v telefonu, podobně, jako tomu doteď bylo např. s Google Play odkazy.

Android a jeho runtime ART už umí pracovat na 64 bitové architektuře, čímž Google otevírá možnosti výrobcům zařízení, aby dohnali náskok, který v tomto ohledu minulý rok získal Apple se svým iPhonem 5S. Google také zapracoval na grafických možnostech přímo v platformě – nově vývojáři mohou pracovat s pokročilými grafickými postupy. To nejpodstatnější pro každodenní používání však bude optimalizování výdrže akumulátoru – Google v průběhu roku pracoval na Projektu Volta, jehož cílem bylo zlepšení životnosti a „žravosti“ Androidu. Nový šetřič baterie umí ponižovat frekvenci procesoru a dokonce i obnovovací frekvenci displeje – v případě Nexus 5 můžete získat až 90 minut výdrže navíc, což se nemusí jevit jako příliš, ale vzhledem k tomu, že jde „jen“ o softwarovou optimalizaci, tak se jedná o solidní nárůst.

io3

Google si uvědomuje, jakou pověst Android má z hlediska bezpečnosti, koneckonců i Apple se na WWDC do Androidu strefoval a označoval jej za baštu mobilních virů. V Google Play proto probíhají pravidelné kontroly malware. Bezpečnostní záplaty navíc nebudou vyloženě závislé na aktualizacích systému jako takového – nově se budou stahovat a instalovat skrze služby Google Play, které v každém Androidu běží na pozadí. Android nově také nabízí protekci proti továrnímu resetu v případě krádeže zařízení.

Jak jsme předpokládali, řeč byla i o Android Wear. Podle Googlu průměrný člověk telefon zkontroluje cca 125x denně, což by podle nich mělo Android Wear značně snížit. Dle předchozích informací víme, že Android Wear je navázáno na Google Now a vaše androidí zařízení obecně. Přecházení mezi notifikacemi se provádí vertikálními gesty a pokud chcete přejít do detailů, tak použijete horizontální gesto – něco jiného ale je samotná notifikace z telefonu (např. SMS zpráva), tu tažením do strany zahodíte. Android Wear tedy není samostatná ovládací jednotka, daleko blíže má k jakémusi terminálu notifikací. Zadávání poznámek a povelů dle očekávání probíhá hlasově.

io4

Výjimku představuje třeba práce s příchozími hovory, zapínání/vypínání tichého režimu zařízení, či ovládání hudebního přehrávače – to probíhá skrze dotykový displej. Vývojáři mají k Android Wear dostupné SDK, takže se dá očekávat, že podpora chytrých hodinek v podání Googlu se postupně rozšíří. První ukázky probíhaly na hodinkách od LG, ale následně se dostalo prostoru i hodinkám Moto 360 od Motoroly, které jsou (subjektivně) mnohem hezčí a co především – pokud je zrovna chcete používat jako hodinky, tak skutečně vypadají jako hodinky, čemuž značně přispívá kruhový profil těchto hodinek.

Zajímavé bylo třeba objednání pizzy jen z hodinek, to je však hodně závislé na podpoře dodavatele potraviny, proto raději budeme střízliví, co se týče fungování na našem trhu. Na zahraniční trh krátce po I/O vstupují hodinky LG G Watch, Samsung Gear Live (které vypadají jako klasické hodinky Gear). Hodinky Motorola Moto 360 nás čekají až později v létě.

Android Auto – tak se jmenuje projekt, jehož cílem je protlačení Androidu do automobilů. Opět se potvrzuje, že dříve uniklé screenshoty byly pravdivé a v zásadě jde o zařízení sjednocující navigaci, komunikaci a hudbu. Celý automobilní systém lze ovládat dotykově, ale hlasové ovládání pochopitelně také dostalo určitý prostor – tlačítko pro přístup k němu je dostupné v celém prostředí. Android Auto se pochopitelně také synchronizuje s mobilním Androidem a dá se očekávat, že schopnosti této platformy se rozrostou, protože také disponuje vlastním SDK. Přímo v době vydání si Android Auto poradí např. se Spotify, či Pandorou. Mezi výrobci, kteří na tomto projektu pracují, je zařazena i naše Škoda, přičemž první automobily by se měly spolu s Androidem L objevit později v tomto roce.

io5

Vypadá to, že letošní spekulace okolo I/O opravdu odpovídaly realitě – další na programu byl Android v domácnosti. Google tedy přepracoval platformu Android TV, která nyní poskytuje úplně nové uživatelské rozhraní, které je jednoduché přesně tak, jak by to u televizoru mělo být. Kromě očekávatelného audio/video obsahu do Android TV dostanete i herní tituly a aplikace. I Android TV pracuje s mobilním Androidem, ale na rozdíl od Android Auto není na této spolupráci tolik závislá. Google na Android TV ukázal hraní her v praxi (s připojitelným gamepadem) – že by se z této platformy postupem času stala samostatná herní platforma? Platforma se dostane na televizory od Sony, Sharpu, Philipsu a TP Vision v příštím roce a půjde jak o televize s běžným rozlišením, tak o 4K televizory. Zajímavé bude pozorovat, zda Google dokáže přesvědčit i výrobce, jako je LG, nebo Samsung, kteří už mají svoje proprietární televizní systémy.

Google částečně srovnává krok s Applem a nově můžete na Chromeboocích vidět notifikace z Androidu. Navíc na nich můžete spouštět i aplikace samotné. Nový QuickOffice pro Android již umí naprosto nativně pracovat se všemi standardními office formáty tak, jak s nimi pracují i programy z kancelářského balíku od Microsoftu. Pracovní balíček na Google Drive je také poměrně zajímavý – nabízí šifrování, vylepšenou administrátorskou správu, auditování aktivity a neomezeně velké úložiště za $10 na uživatele. Z hlediska byznysu se Google také pochlubil, že 67 ze 100 startupů využívá jejich služby.

io6

Po krátkém vstupu čistě pro vývojáře se opět vracíme k věcem, které zajímají i běžné spotřebitele – Google uvedl svoji Google Fit platformu, která sestává z API, jež mohou vývojáři sportovních a fitness aplikací využívat pro získávání informací o vašem zdraví – pokud k tomu svolíte. Tato data můžete případně kdykoliv permanentně odstranit.

Google z hlediska herní platformy stále lehce dohání konkurenci, ale snaha se mu nedá upřít – v nové herní platformě budete mít svůj samostatný profil podobně, jako jej máte třeba na Steamu. Google také zapracoval na ukládání her, které nově budou lépe synchronizované přes cloud napříč zařízeními. Vývojáři mohou ve svých hrách nastavit speciální questy, což jsou v podání Androidu jakési časově omezené výzvy, které můžete ve hrách splnit – uvidíme, jak to bude fungovat v praxi.

Žádná významná zmínka dle očekávání nepadla o Android Silver, a poněkud překvapivě (bohužel) ani o Google Glass. Tak taková byla Google I/O 2014 – líbila se vám, nebo jste doufali v něco většího a Google vás zklamal? Dejte nám vědět v komentářích, či na sociálních sítích.

Zdroje: V, YINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.