android5

Statistika: Android 5 pozvolna roste

Data k rozdělení verzí Androidu na trhu Google pravidelně aktualizuje, a v poslední statistice už se dá pozorovat určitý růst nejnovějšího Andorid 5.0 Lollipop. Nejde o žádný masivní skok, ale se současným tempem by měl brzy předehnat alespoň archaický Android 2.3.

O fragmentaci Androidu toho byla napsána spousta i na Apemobile, upusťme tedy od obecné problematiky fragmentace platformy od Googlu, a pojďme se podívat na přesná čísla od zdroje. Výše zmíněný Android 5.0 vyskočil z 1,6 procentního podílu na 3,3% podíl na trhu. To je však stále naprosto zanedbatelné množství zařízení a Lollipop momentálně neporáží ani svého mnoho let zastaralého kolegu v podobě Androidu 2.3 Gingerbread, jenž si aktuálně drží 6,9% podíl v zeleném koláči.

Celému grafu stále regulérně dominuje Android 4.2 Jelly Bean, který se však už řadí k těm verzím Androidu, které pomalu na své penetraci trhu ztrácí, přičemž v mezi-měsíčním srovnání Jelly Bean přišel o cca 2 procenta. Díky tomu už má na trhu pouze 42,6% podíl, kvůli čemuž jej v dohledné době předežene Android 4.4 KitKat, jenž je spolu s Lollipopem momentálně jedinou rostoucí verzí systému. Ve srovnání s předchozím stavem si KitKat přilepšil o jedno procento, takže nejde o žádné masivní skoky, ale spíše pozvolný trend daný i tím, že momentálně se většina zařízení s Androidem prodává právě s verzí 4.4.

Oficiální cestou se Android 5.0 Lollipop zatím dostal jen na velmi úzké spektrum zařízení, takže není divu, že jeho růst není tak výrazný. Situace se pro nový systém samozřejmě bude v průběhu času lepšit, ale momentálně se spíš čeká na okamžik, kdy Jelly Bean ztratí dominantní postavení na trhu na úkor KitKatu.

Android graf

Oficiální graf rozdělení Androidu od Googlu

Zdroj: AINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.