lte

Statistiky: Vodafone je nejrychlejší a O2 ztrácí nejvíc, LTE roste – podívejte se na mapu ČTÚ

Boj na poli mobilních sítí čtvrté generace je v plném proudu, tak si pojďme prohlédnout interaktivní mapu pokrytí od Českého telekomunikačního úřadu, a když už jsme v tom, tak si můžeme i shrnout zajímavá data vycházející ze statistik za listopad 2014. Právě výsledky této statistiky jsou možná až překvapivě pozitivní pro Vodafone, od kterého se obecně očekávalo, že bude lehce pozadu.

Začněme nejdřív neutrálními zprávami – ČTÚ poskytuje šikovnou interaktivní mapu, ve které si můžete projít LTE pokrytí všech tří operátorů. To na první dojem asi nikoho příliš nezaujme, ale ona mapa je výborná i v tom ohledu, že umožňuje procházet si pokrytí pro jednotlivé frekvence zvlášť. Pokud tedy vaše zařízení operuje jen na specifickém rozsahu, tak určitě neváhejte a podívejte se, kde už si můžete nárokovat plnohodnotné mobilní připojení nové generace.

Inu a pokud se na to podíváme zjednodušeným pohledem a využijeme souhrnné mapy se všemi frekvencemi v jednom zobrazení, tak opět musíme vyzdvihnout práci Vodafonu, který už na první pohled vede před dvojicí T-Mobile a O2, kteří si jsou víceméně rovni. A vůbec – podívejte se na mapu ČTÚ sami a posuďte. My ještě tedy chválíme a děkujeme ČTÚ za šikovný nástroj pro monitorování rozvoje LTE v České republice.

vod_lte tmob_lte o2_te
 LTE pokrytí napříč všemi frekvencemi, rozdíl je vidět na první pohled

A nyní už ke statistikám DSL.cz za listopad 2014. Z těch můžeme vyčíst, že O2 a T-Mobile mají před Vodafonem mírný náskok v záležitosti rychlosti EDGE připojení. Rozdíly jsou to ale poměrně malé – o to více peprnější je měření v oblasti 3G, ve kterém je O2 naprosto jednoznačně nejpomaleji, a to rozdílem na úrovni více jak 1000 kbit/s. Situace mezi T-Mobilem a Vodafonem je na 3G poli vyrovnanější – v konečném součtu to může být třeba tím, že síť O2 je nejvytíženější větším množstvím aktivních uživatelů, ale to už pouze spekulujeme.

V LTE je situace podobně vyrovnaná jako v EDGE, T-Mobile má sice suverénně nejlepší rychlostní medián, ale průměrné hodnoty se pohybují u všech tří operátorů okolo 22 tisíc kbit/s. V celkovém součtu je potom nejlepším operátorem již zmíněný Vodafone, který vyhrává díky nejkonzistentnějším výsledkům ve všech třech sítích – bylo by to hodně těsné, ale neúprosná pravidla průměru stáhla O2 dolů kvůli jejich špatnému 3G. T-Mobile se ještě Vodafonu v konečném hodnocení slušně drží.

rychlosti

Nakonec je ještě zajímavý graf rychlostí 3G a LTE. Mezigenerační skok je samozřejmě nezanedbatelný, nicméně rychlosti 3G se zatím zanedbatelně zvyšují – pravděpodobně jak se odlehčuje síti a lidé přechází na 4G, protože právě ta začíná od prvotního skoku nahoru lehce zpomalovat. Pochopitelně je to dáno právě čím dál vyšším množstvím uživatelů. Zatím to ale vypadá, že se pokles začíná trochu stabilizovat a při plnohodnotném rozšíření sítě a rozložení pokrytí bychom se mohli stabilně pohybovat mezi 15 000 kbit/s až 20 000 kbit/s.

graf

Zdroje: L, DINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.