android

[Téma] Android od dortíku až po čokoládovou tyčinku

Svět techniky, a v posledních letech především té mobilní, se hýbe tak rychle, že i nadšenější příznivec kapesních zařízení může snadno ztratit přehled. Pojďme si tedy v tomto tematickém článku projít zjednodušenou historii v současnosti nejpoužívanější platformy – Androidu.

Zakládajíc si na velmi upraveném Linuxovém jádru byl Android původně vyvíjen Android Inc., kterou finančně zajišťoval a následně kompletně odkoupil Google v roce 2005. O dva roky později byl Android ukázán světu, tenkrát měl uživatelské rozhraní a techniku ovládání, se kterou mířil především na konkurenci s populárními telefony Blackberry a tehdy ještě kralující Symbian. Nicméně v tom samém roce byl také představen první iPhone a Google (na rozdíl od Microsoftu) v něm vycítil obrovský potenciál, kvůli čemuž bylo v průběhu jednoho roku značně zapracováno na uživatelském rozhraní tak, aby Android byl připravený na dotyková zařízení.

googlephonesandroid-2007-screens-51-smandroid-2007-screens-60-sm
– Android (systém i telefon) skutečně původně měl vypadat jinak (zdroje: TheVerge, MacRumors)

A tak se roku 2008 objevilo T-Mobile G1, jinak také známo jako HTC Dream. Nové uživatelské rozhraní však ještě nebylo ani zdaleka na takové úrovni jako bylo to na iPhone a co především, slavná „gé-jednička“ byla význačná svojí hardwarovou klávesnicí, přestože systém jako takový samozřejmě nabízel i softwarovou metodu znakového vstupu, ta však původně nestála za moc a zlepšení se dočkala až ve verzi 1.5 (Cupcake), se kterou přišlo ještě několik dalších vylepšení, mezi nimiž je dnes třeba naprosto triviální možnost natáčet a sledovat video natočené telefonem, či nahrávání na YouTube, nebo Picasu.

62c39161-974c-4456-8be3-f18838435ba7htc-g1-white-7android15
– T-Mobile G1 v zavřené podobě, otevřené podobě a domovská obrazovka Androidu 1.5

Svého času velmi rozšířená verze 1.6 (Donut) nám přinesla podstatně vylepšený obchod s aplikacemi, který uměl aplikace řadit do her a běžných aplikací, navíc v těchto kategoriích se zavedly žebříčky nejlepších placených a bezplatných aplikací/her. Uživatelé také nově mohli obsah na stále ještě začínajícím obchodu hodnotit prostřednictvím vlastních recenzí. Android 1.6 byl podstatným krokem kupředu, přinesl možnost převodu řeči na text a zavedl pokročilejší správu spotřeby baterie. Stále však chybělo poměrně hodně k tomu, aby se Android co do uživatelského zážitku byť jen přiblížil čím dál populárnějšímu iPhone od Apple. V každém případě verze 1.6 se držela déle než by si Google přál a to nejen na telefonech nižší třídy, kritiku za dlouhé prodlevy mezi aktualizacemi tenkrát sklidil zejména Sony Ericsson.

Dokonce ani ve verzi 2.0/2.1 (Eclair) to s Androidem nebylo nikterak dobré, systém sice doznal dalších zlepšení a už se co do popularity začal rozšiřovat mezi masy, nikoliv jen mezi pár nadšených geeků, ale stále tomu chyběl onen megaúspěch, který měl Apple. Dál se třeba prohlížeč naučil spolupráci s HTML5 a mimo to se dvojka mohla pochlubit především lepšími možnostmi synchronizace kontaktů.

Co do uživatelské přívětivosti je jedním z největších milníků v historii Androidu rozhodně verze 2.2 (Froyo), která přinesla opravdu citelné vylepšení v oblasti optimalizace. Náročné aplikace běhaly oproti starším verzím zhruba 2x až 5x rychleji než dříve a obnovování aplikací z paměti (např. při multitaskingu) bylo dokonce až 20x rychlejší. Bez pochyby se jednalo o jeden z největších výkonnostních skoků mezi verzemi na relativně dlouhou dobu. Nový rozměr na Androidu dostala také multimediální zábava – systém začal podporovat OpenGL ES 2.0, díky kterému se na Androidu konečně začalo rozmáhat hraní náročnějších her.

eclairhome-plainb990c4e79d90b80a0d0ea430daab27d5
– Android Eclair, uprostřed Gingerbread a úplně vpravo první Nexus

V mezidobí se také začalo prodávat první referenční Android zařízení ze série Nexus – Nexus One, které vyrábělo HTC. V tom samém roce (2010) se však mezi sebou začínala utkávat i další zařízení, mezi nimiž je třeba HTC Desire, Xperia X10 od dnes již rozděleného Sony Ericssonu, či Samsung Galaxy S, které nastartovalo úspěchy tohoto Jihokorejského výrobce v mobilním segmentu. Tato zařízení už byla považována za regulérní konkurenci iPhone, ale jak dnes již víme, nějak zásadně jeho pozici na trhu neoslabila. Některé telefony už dokázaly sdílet internetové připojení skrze Wifi, či kabel, některé se to stále ještě učily, ale Android jako takový to už dokázal.

Na konci roku 2010 byla vydána verze 2.3 (Gingerbread), která se na velmi dlouhou dobu stala nejpopulárnější verzí Androidu a stále si drží úctyhodnou a zároveň (pro vývojáře a Google) nepříjemnou druhou příčku. Je to dáno především tím, že drtivá většina prodejů telefonů s Androidem představuje nákup zařízení nižší třídy, kde je z důvodů slabších hardware omezení použita starší verze operačního systému. Spolu s touto verzí systému se objevilo také druhé referenční zařízení – Nexus S, které pro Google už však nevyrábělo HTC, nýbrž vzestupující Samsung. S Gingerbreadem přišla podpora NFC, další vylepšení správy systémových prostředků, či podstatně jednodušší práce se funkcemi kopírovat/vložit.

nexus-sandroid-2.3-gingerbread-keyboardhtc_desire_s_03
– Nexus S, klávesnice na Gingerbreadu a kdysi velmi populární HTC Desire

Rok 2010 však nepatřil jen začínajícímu Androidu, Apple v žádném případě nelelkoval a vydal první tablet dle moderních standardů – Apple iPad byl jedním z největších hitů roku a lidé na něj stáli fronty. Android na něj velmi dlouho neměl adekvátní odpověď, o něco se pokusil Samsung a pár dalších výrobců, ale bez valnějšího úspěchu – Android nebyl na tablety připravený. Google z toho důvodu zrychlil práce na Androidu 3.0 (Honeycomb), který se však naprosto regulérně dá označit za průšvih. Prodeje zařízení s touto verzí Androidu nebyly nikterak slavné a na systému bylo vidět, že byl vypuštěn dříve, než bylo zamýšleno. I přes neúspěch však přinesl úplně nové grafické rozhraní, design a podstatně lepší prohlížeč. Tato verze byla určena jen pro tablety a i s ohledem na neúspěch s trojkou se Google ke konci roku 2011 ještě pokusil znovu zaútočit s Androidem čtvrté generace.

Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) nebyl ničím jiným, než vylepšeným, opraveným a zoptimalizovaným Androidem 3.0, který se už dal používat i na telefonech. Ale i tak na první pohled málo stačilo k tomu, aby uspěl ve svém poslání – napravit reputaci platformy a opětovně se pokusit uspět na tabletovém poli. Android 4.0 přinesl možnosti Honeycombu (např. práce s vícejádrovými procesory) a přidal navrch něco vlastního – odemykání telefonu obličejem, nový launcher, či správa kontaktů.

20120618T035709home-lgallapps-lg
– Galaxy Nexus z dílen Samsungu a Ice Cream Sandwich

Souběžně s novou verzí systému se spustily i prodeje telefonu Galaxy Nexus (opět z dílen Samsungu), coby Nexus zařízení třetí generace. Jednalo se o jeden s prvních telefonů, které měly skutečně velký displej, přestože dnes už patří spíše k průměru, co se velikosti týče. Jednou z nejvíce šokujících věcí na tomto telefonu byla absence tlačítek pod displejem – tlačítka byla softwarová, jak se však ukázalo, tento koncept se stal relativně oblíbeným a Google jej používá u svých zařízení dodnes.

Čtvrtá generace Androidu žije dodnes a již ve verzi ICS se dá považovat za úspěch – platforma byla rozhodně přijata lépe než nedodělaný předchůdce a k dnešnímu datu jde o třetí nejrozšířenější verzi Androidu. Poslední a zároveň nejrozšířenější verzí Androidu je v současnosti verze s kódovým označením Jelly Bean (4.1 až 4.3). Ta nám přinesla především Project Butter, který citelně vylepšil plynulost a celkový dojem z prostředí Androidu. Tento rozdíl je skutečně citelný, pokud nějaký čas používáte Jelly Bean a následně se vrátíte na jakoukoliv předchozí verzi systému, tak se následně nemůžete ubránit dojmu, že na telefon čekáte mnohem více, než by ve skutečnosti mělo být třeba. Mezi další funkce aktuálního Androidu patří třeba relativně populární Google Now, či vylepšená notifikační lišta a správa obsahu v ní.

Nexus-4nexus-7-tabletnexus10-1
– Nexus 4, původní Nexus 7 a Nexus 10, portfolio Nexus zařízení začíná být pestré

Jelly Beanem je poháněn zatím poslední Nexus telefon – Nexus 4 od LG a také tablety Nexus 7 od Asusu a Nexus 10 od Samsungu, přičemž právě Nexus 7 se stal obrovským hitem pro svoji cenovou dostupnost a zároveň velmi solidní hardware vybavení. Nexus 7 se letos dočkal inovované verze, kterou opět vyrobil Asus. Letos byly představeny navíc i telefony Galaxy S4 a HTC One v Google edici, která je řadí na stejnou úroveň jako Nexus zařízení – disponují naprosto čistým Androidem, tak, jak jej dodá Google.

Tím se dostáváme až do dnešních dní, kdy se dozvídáme, že další verzí Androidu bude Android 4.4 s kódovým označením KitKat. Zdůvodnění tohoto názvu je jednoduché a vtipné – vývojáři Googlu mají rádi KitKat, tak se dohodli s Nestlé na propůjčení značky KitKat, čímž padly původní předpoklady, že další Android se bude jmenovat Key Lime Pie. O funkční stránce Androidu 4.4 se ještě nic neví, ale dá se předpokládat další optimalizování spotřeby akumulátoru a správy systémových prostředků. Máte nějakou představu o tom, co by mohl nový Android obsahovat, nebo prostě jen po něčem toužíte? Neváhejte a dejte nám vědět do komentářů.

android-gingerbread-logo-nexus-primeandroid-jelly-bean1KitKat-Android-2248264
– Poslední tři Androidi včetně nejnovějšího KitKatu

Na závěr jen pár stručných zajímavostí vyčtených ze statistik:
– nejprodávanějším telefonem s Androidem je Galaxy S3 od Samsungu
– nejrozšířenější je verze Jelly Bean s necelou polovinou trhu, za ní je zastaralý Gingerbread s 30% podílem
– denně se aktivuje 1,5 milionu zařízení s Androidem po celém světě
– na celém světě je tak aktivována téměř miliarda Androidů
– na Google Play proběhlo už více jak 50 miliard stažení aplikací, či her
– v tomto roce se Android začíná blížit k podílu 80% světového trhu
– nejstahovanější aplikací, která není od Googlu, je oficiální klient pro Facebook

Je tedy vidět, že Android se za těch pár let skutečně nemálo vytáhl a zaslouženě protlačil na špičku, avšak nic není věčné a proto se Google stále musí snažit, aby jeho platforma zůstala na výslunní. Není to tak dávno, kdy jen málokdo dokázal pochybovat o síle Nokie na trhu, ale zaspání nových trendů ji víceméně potopilo, to se může stát komukoliv a tím kdokoliv může být i Google se svým Androidem. Přestože celou společnost by to jistě nezničilo (Google vydělává především na reklamě), tak jejich uživatelská základna by se vzestupem nějaké konkurenční platformy mohla ztratit na v současnosti velmi fascinujících počtech.INZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.