noty2

[Téma] Hudební služby v mobilních zařízeních

Hudební služby u nás před několika lety v podstatě neexistovaly, ale časy se mění a dnes jich je na našem trhu k dispozici hned několik. Někomu by se současný trh s hudbou mohl zdát až zmatečný, pojďme si tedy přehledně shrnout, jak si stojí z hlediska mobilních platforem.

Náš seznam otevřeme s tuzemskou službou MusicJet, kterou zajišťuje lokální internetový gigant – Seznam. MusicJet nabízí mobilní aplikaci pro Android, iOS, Windows Phone a dokonce i pro prakticky mrtvý Symbian. V základu je MusicJet dostupný zdarma, ale s přítomností reklam a bez některých funkcí (především playlisty, či stahování skladeb pro offline poslech). Za absenci reklam a odemknutí playlistů zaplatíte 75 Kč měsíčně, za nejvyšší variantu i se stahováním skladeb potom 150 Kč měsíčně. Subjektivně musím poukázat na vzhled aplikace, která na žádné platformě nevypadá příliš k světu, byť na její funkčnost to samozřejmě vliv nemá.

MusicJet: Android | iOS | Windows Phone | Symbian

musicjet3musicjet2musicjet

I druhá služba na našem seznamu se víceméně dá považovat za tuzemskou. Nese název YouRadio a je hodně zajímavá ve způsobu, jakým funguje – zvolíte si žánr/náladu a podle toho se vám už nastavuje mix skladeb. Nálady jsou v zásadě jakési profily/playlisty, takže zde najdete nálady vhodné pro návštěvu posilovny, nálady na odpočinek po náročném dni, či náladu pro „zlomené srdce“.  Kromě toho si samozřejmě můžete nastavit i vlastní náladu, podle které se vám následně budou přehrávat skladby, to natavení funguje tak, že si jednoduše zvolíte interprety a žánry, které preferujete, a aplikace vám je následně bude servírovat. YouRadio je zcela zdarma, ale narazíte v něm na reklamy. Zajímavě je vyřešena možnost poslechu hudby v offline režimu – můžete si do telefonu natáhnout playlist dle vaší nálady až na 2 hodiny dopředu. Autoři si zaslouží uznání za originalitu a moderní design aplikace, která je dostupná na Androidu, iOS a Windows Phone.

YouRadio: Android | iOS | Windows Phone

youradioyouradio2youradio3

Tak to byly aplikace s víceméně lokálním působištěm, nyní pojďme na ty zahraniční. Bylo by fér začít s iTunes, které celý boom okolo digitální distribuce hudebního obsahu nastartovalo. To u nás už nějaký ten pátek funguje, ale jen v podobě obchodu s hudbou – přímou podporu mají jen zařízení od společnosti Apple. Majitelé ostatních platforem se musejí spokojit s desktopovým klientem pro iTunes, ve kterém muziku nakoupí a následně překopírují do zařízení klasickým způsobem. Jestli se to někdy změní, je ve hvězdách. Nicméně i tak Apple nabízí zajímavou funkci iTunes Radio, která u nás zatím není dostupná, resp. pro její použití je potřeba Apple účet registrovaný v USA. iTunes se synchronizuje přes iCloud napříč zařízeními a v základu disponuje reklamami, které se vypnou pokud používáte službu iTunes Match. iTunes Radio umí vyhledávat žánrově příbuzné skladby, které vám následně přehrává v nekončícím playlistu.

iTunes: Mac OS/Windows

itunes1itunes2itunes3

Proti iTunes relativně nedávno začal bojovat Google se svým Google Music, který je funkčně velice podobný řešení od Apple. V základu se jedná o digitální obchod s hudbou, který se synchronizuje s Androidy a iOS zařízeními s příslušnou aplikací, kterou oficiálně dodává samotný Google. Ovšem kromě toho také můžete používat službu nazvanou Okamžitý poslech, kterou si můžete zdarma na 30 dní vyzkoušet. Pokud se vám zalíbí, tak následující měsíce už budete muset platit 149 Kč měsíčně, za které si odemknete přístup k veškeré muzice v obchodě a k personalizovaným rádiům, která fungují podobně jako v případě iTunes. Příjemná je např. možnost označit si oblíbeného interpreta, jehož nová skladba se vám automaticky nabídne jakmile se v obchodě objeví. Jedna věc je pro Google Music unikátní – můžete si na svůj Google účet nahrát až 20 000 vlastních skladeb, které se pak budou synchronizovat úplně stejně jako kdybyste si je koupili v obchodě. Tato funkce je navíc dostupná i ve variantě zdarma.

Google Music: Android | iOS

gplay (3)gplay (1)gplay (2)

Deezer se k nám dostal nejdříve skrze operátora T-Mobile, ale následně se otevřel široké veřejnosti a nabízí na vyzkoušení 1 měsíc se zcela neomezeným přístupem. Po vypršení této doby buď přejdete na jeden z placených režimů, nebo budete omezeni jen na poslech dvou hodin hudby měsíčně. Prémiový program Deezeru je pro mobily dostupný jen v nejvyšší variantě, která po přepočtu z Eur stojí cca 160 Kč. Po funkční stránce jí nic nechybí a v nejvyšší prémiové variantě se chlubí vysokou kvalitou zvuku (320 kb/s datový tok). Autoři se dále chlubí exkluzivním obsahem, ke kterému patří třeba soutěže o vstupenky na koncerty.

Deezer: Android | iPhone | Windows Phone

deezer32deezer1

Spotify na náš trh vtrhlo prakticky jako poslední, ale úspěšný marketing při spuštění měl za následek, že na tuto službu přešlo poměrně dost uživatelů. Oficiální klienti jsou jen pro iOS a Android. Ti vám ve variantě zdarma umožní jen přehrávání umělců, alb, či playlistů (rádií) v shuffle módu, což se leckomu nemusí zamlouvat. Za hodinu lze přeskočit jen šest skladeb a následně se buď spokojíte s tím, co vám právě hraje, nebo si zaplatíte za prémiovou variantu. Za cca 150 Kč měsíčně dostanete neomezenou možnost přehrávat všechny skladby, možnost stahovat si je do lokálního úložiště pro offline poslech a samozřejmě se zbavíte i reklam, které se ve variantě zdarma ozvou cca každou čtvrtou skladbu.

Spotify: Android | iOS

spotify (2)spotify (1)spotify (3)

Minulý rok na náš trh přišla i zámořská služba Rdio, která nabízí aplikaci pro Android, iOS a Windows Phone. Po registraci do Rdio dostanete 14 dní na vyzkoušení plné varianty účtu a pokud se vám zalíbí, tak pro použití mobilních aplikací budete muset platit 180 Kč měsíčně (za webový klient zaplatíte jen 90 Kč měsíčně). Rdio umí synchronizovat napříč všemi platformami a lokalizovaná aplikace také působí velice moderním a svižným dojmem. Bohužel aplikace nabízí poměrně striktní omezení ve variantě zdarma (omezený počet skladeb), čímž si i s ohledem na nepatrně dražší měsíční poplatek pravděpodobně příliš uživatelů nezíská.

Rdio: Android | iOS | Windows Phone

rdio1rdio2rdio3

Grooveshark uvádíme pouze pro pořádek, do určité míry se totiž jedná o warez a ani jeho mobilní varianta nestojí příliš za řeč – na Android poskytuje poměrně nevzhlednou aplikaci, kterou potřeba instalovat přes .apk soubor (ale neoficiální klienti na obchodech jsou), na iOS zase musíte disponovat Jailbreaknutým iPhonem a pokud vám to v případě obou platforem připadá jako mnoho zbytečných komplikací, tak můžete vyzkoušet jejich webový přehrávač, který by měl běžet na všech mobilních platformách s podporou HTML5. Na druhé straně i přes určité nedostatky, Grooveshark má obrovskou databázi skladeb, mezi nimiž se ani nepřehrává žádná reklama. Pokud vám tedy není na obtíž jistá neohrabanost, můžete dát i Groovesharku šanci.

siemens tady to všechno začalo, první telefon s podporou MP3, Siemens SL45

A tím náš seznam uzavíráme, jak vidno, možností na trhu v žádném případě není málo a je jen na vás, k jakému poskytovatelovi hudebního obsahu se „upíchnete“, jestli vůbec. Každá služba se chlubí odlišným počtem skladeb, obvykle v řádech desítek miliónů, obecně ale doporučujeme projít si databázi vámi zvolené služby, zda nabízí alespoň vaše nejoblíbenější interprety, zejména pak pokud jste fanoušky hudby, která nespadá do populárního mainstreamu (ten mají všichni pokrytý stejně dobře).

Jste příznivci klasického lokálního přehrávání hudby, nebo jste už přešli na nějakou z výše uvedených služeb? Nebo snad používáte něco úplně jiného? Určitě nám dejte vědět.INZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.