rootujeme

[Téma] Rootujeme a jailbreakujeme… anebo ne?

Ať už se tomu říká jakkoliv, tak obecně jakési „odemčení” zařízení pro nestandardní zásahy do software bylo poměrně populární už v dobách Symbianu, nebo třeba i v dobách hloupých Sony Ericssonů. Pryč ale jsou doby, kdy si kdekdo svoje zařízení „ladil”, a to především protože to v dnešní době už zkrátka není příliš potřeba.

Pamatujete šílené instalování aplikací na Symbianu? A jejich certifikační ověřování? Přesně to býval jeden z hlavních důvodů, proč si mnoho uživatelů, ať už samo, nebo přes nějaké technicky zdatnější známé obstarávalo všemožné nástroje pro obcházení protipirátského systému platformy – a absence kvalitního a jednotného obchodu s obsahem tomu také příliš nenapomáhala.

Jenže právě takový argument už v době Google Play, App Store, či Windows Marketplace/Store zkrátka nehraje roli. Diskuzní fóra, kdysi k prasknutí naplněná lidmi, kteří sháněli nejnovější aplikace a hry právě tam, dnes zejí prázdnotou a věrní jim zůstávají jen nejskalnější příznivci. Velkou roli v tom hraje právě to, jak strašně jednoduchým úkonem se shánění aplikací v posledních letech stalo – a právě s tím padl důvod, proč k všelijakým neoficiálním zásahům sahali i lidé, pro které byl mobilní telefon jen nástrojem, nikoliv hračkou, kterou by si celé dny ladili.

Samozřejmě by byla hloupost tvrdit, že mobilní warez zanikl, ale množství aplikací instalovaných z oficiálních kanálů je nesrovnatelně větší v porovnání s minulostí. Z čeho pak současné warezové portály přežívají, jsou především aplikace a hry s relativně vyšší cenovkou, nebo přesněji – s jakoukoliv než nenulovou cenovkou. Nicméně když odmyslíme benevolentní Android, u kterého stačí zatrhnout jednu položku v nastavení, tak u dalších platforem pro neoficiální instalace obsahu zkrátka musíte sáhnout po zásahu do software, který se výrobcům z pochopitelných důvodů příliš nezamlouvá.

Nakonec ale ani tento proces už dnes není tak populární a mnoho lidí raději prostě 50 Kč zaplatí, než aby museli podstupovat nějaký šílený rituál začínající stahováním z pochybného serveru, který pokračuje skrze instalaci souboru do telefonu a končí třeba povinností hrát hru v režimu letadlo, nebo alespoň s vypnutým připojením k internetu (aby se neověřila licence software).

ios_tweak

A mimo to už dnes opravdu není mnoho důvodů, proč by běžný člověk měl do software zasahovat. Když to trošku přeženu, ano, na jailbreaknutém iOS si můžete změnit animace a barvy nabídek v systému, ale ruku na srdce – kdo to v dnešní době potřebuje? A hlavně, kdo by svévolně rozbíjel jeden z designově nejkonzistentnějších systémů všech dob? Podobně na tom je i Windows Phone, na kterém navíc ani není nějaké závratné množství modifikací. Nejsilnějším hlasem v tomto ohledu jsou opět uživatelé Androidu, kteří často argumentují tím, že výrobci do telefonů cpou zbytečný software navíc a kazí čistý design systému svými úpravami. Jenže to je pouze to, co je vidět na první pohled.

Odhlédněme od toho, že běžnému smrtelníkovi je víceméně jedno, že má v telefonu speciálního chatovacího klienta od Samsungu, nebo od HTC přeskinovaný kalendář – když chce, tak si zkrátka nainstaluje ten původní od Googlu, který je volně dostupný na Google Play. A barva stavové lišty? To už je vážně jen problém těch nejnadšenějších – k nimž se nakonec já také řadím, ale uvědomuji si, jak můj odpor k nadstavbám nad Androidem opadá. Ano, výrobci stále do telefonu dávají spoustu zbytečností, přepracovávají design platformy (čímž ničí konzistenci bez ohledu na to, jaký vzhled preferujete). Ale pod pokličkou se skrývají i různé tweaky a vylepšení, kterých si mnozí hardcore odpůrci TouchWizu a dalších úprav nejsou vědomi, nebo je cíleně ignorují.

Ačkoliv jsem si vědom, že srovnávat profesionálně vyvinutý software s fanouškovskou ROM je dost zavádějící, tak v minulosti šlo o naprosto běžnou praxi, a je fér uznat, že právem v tomto srovnání samotní výrobci hodně prohrávali. Opravdu tu byla doba, kdy amatérská komunita na internetu dokázala produkovat nový systém rychleji, kvalitněji a navrch ještě přidávala obrovské možnosti nastavení, o nichž si mohli uživatelé věrní software od výrobce jen nechat zdát. Jó, bývalo…

paranoid

Konkrétně na své G2 od LG jsem se setkal s následující zkušeností – nenašel jsem jedinou fanouškovskou ROM, která by se stabilitou systému, kvalitou fotoaparátu a výdrží na jedno nabití dala srovnat s tzv. Stock ROM, nebo třeba jen s ROM, která je na Stock založená. A co že to ta Stock je? To je software od výrobce zařízení tak, jak jej dostanete po rozbalení nového telefonu z krabičky (případně po oficiální aktualizaci, aby mě někdo nebral za slovo). Podobná situace se dle mého pozorování objevuje i u ostatních výrobců.

Sám jsem tomu nechtěl věřit, tak jsem strávil slušnou chvíli hledáním odpovědí na fóru XDA, načež mé zjištění se dá zjednodušeně shrnout takto: Výrobci na pozadí totiž dodělávají vlastní aplikační rozhraní, které zprostředkovává lepší komunikaci mezi jednotlivými (předinstalovanými) aplikacemi a samotným systémem, resp. hardwarem telefonu. Konkrétně třeba kamera na G2 je vázaná na API starající se také o spotřebu energie, což je jeden z důvodů, proč kamera na CyanogenModu ostří podstatně déle a ve výsledku stejně podává horší výsledky (nemluvě o absenci podpory třeba 120fps 720p videa, či 4K nahrávání).

Někteří vývojáři na XDA se k tomu staví poměrně suveréně a argumentují, že kdyby chtěli, tak tyto výhody od výrobců by mohli portovat, ale nikomu se do toho nechce – inu, proč asi… jen těžko se chce věřit, že zrovna ti nejnadšenější geekové, Linuxoví milovníci a „věční ladiči” by odmítali výzvu v podobě vypreparování API od výrobce do jednoho flashovatelného archivu. Ať už se to Androidím puristům líbí či nikoliv, tak přidaná hodnota od výrobců se v dnešní době nedá zanedbat, ačkoliv s příchodem nových ovladačů od Qualcommu by se u nových ROM měla alespoň ta výdrž akumulátoru zlepšit (samozřejmě za předpokladu, že máte procesor od Qualcommu), ne-li rovnou srovnat se systémy od výrobců – a první ohlasy na Android 5.0 ROM tyto domněnky potvrzují, byť se závěry bude lepší počkat až se situace okolo nového Androidu trošku stabilizuje.

android_twrp

Když to shrneme v kostce, tak pro běžného smrtelníka už v dnešní době nemá příliš smysl rootovat, flashovat, jailbreakovat, unlockovat a vůbec jakkoliv dodatečně zashovat do systému… Apple byl tak daleko už dávno, Microsoft s příchodem Windows Phone moc pozorností geeků – ladičů nezískal, a výrobci Androidů se s tím už také až na pár smutných výjimek naučili pracovat tak, že když už, tak se dá pozorovat jistý nárůst popularity ROM založených na Stock systému.

Na druhou stranu by určitě nebylo na škodu, kdyby ROM neměly velikosti v řádech několika GB, ale dalo by se diskutovat o tom, zda kvůli tomu někdo bude riskovat porušení záruční lhůty. Stále je zde prostor pro zlepšení software od výrobců (třeba i v oblasti rychlosti dodávání aktualizací). Stále v některých oblastech mají neoficiální zásahy do systému navrch, ale ten význam se v poslední době dramaticky snížil. A pokud ten trend neustane, tak nakonec i na Androidu půjde jen o záležitost těch největších geeků, což ale rozhodně není špatně – spíš naopak.INZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.