sms_aplikace

[Téma] SMS aplikace pro Android – kterou zvolit?

SMS zprávy posílá každý, možná už ne tolik, jako tomu bylo dříve, ale role textových zpráv je stále poměrně významná a proč si jejich využívání neokořenit nějakou příjemnou aplikací, která toho obvykle nabízí více, než většina správců zpráv přímo od výrobce? V tomto článku si uvedeme pár sympatických SMS aplikací pro Android.

K náhradě SMS aplikace vás může motivovat leccos – může jít třeba i o naprosto triviální záležitost, jako je nevyhovující design, nebo absence jakékoliv možnosti jeho úpravy. Kromě prosté zvědavosti vás ke zkoušce alternativní aplikace mohou lákat i přidanými praktickými funkcemi – často nabízí třeba zajímavé možnosti šablon, či vlastních vibračních předloh určených pro notifikování, které může doplnit např. praktická možnost opakování notifikace každých pár minut.

Textra je první aplikací na našem seznamu – jedná se o funkčně jednodušší verzi chomp SMS, za kterou stojí ti samí autoři. Hlavní doménou Textry je slovy autorů jednoduchost, rychlost a celková nenáročnost – to ale neznamená, že by po funkční stránce nenabízela alespoň nějaké ty „špeky“, na které by se (kromě jednoduchosti) nalákat. V nastavení si tak můžete pohrát s barevným nastavením SMS konverzací, a pokud hledáte i nějaké praktické funkce, tak se vám může hodit možnost opakování upozornění, či nastavení specifického typu vibrace přímo pro SMS. Chomp SMS je na první pohled velice podobná Textře, ale po funkční stránce dokáže zaujmout i náročnější uživatele díky možnostem blokování SMS zpráv, plánovaného odesílání zpráv, či zamykání zpráv heslem. Obě aplikace jsou každopádně zcela zdarma a společnou mají třeba i podporu smajlíků Emoji.

textra textra2 textra3

Hello sms v době svého uvedení velice zaujalo svým uživatelským prostředím, které je poměrně netradiční, ale nutno říci, že funkční – aplikace si velmi zakládá na minimalistickém dojmu, který navíc podtrhuje ukázkovou svižností, kterou oceníte především pokud máte starší telefon – na výkonném zařízení ten rozdíl pravděpodobně nebude takový, ale co do rychlosti je ze zkoušených aplikací hello sms jednoznačně nejlepší. Nic ovšem není dokonalé a výměnou za rychlost přicházíte prakticky o všechny pokročilejší funkce a co do organizace jednotlivých konverzací budete mít s hello sms problém v případě, že často používáte skupinové konverzace – aplikace s nimi samozřejmě umí pracovat, ale jejich odlišení v seznamu se z neznámých důvodů někdy provede a někdy ne, takže se do seznamu konverzací vypíše jen jeden kontakt, což s sebou nese ještě zdvojování kontaktů v seznamu. Zbytečná škoda a chyba, nicméně pokud vás skupinové konverzace nezajímají, tak můžete hello sms dát šanci, protože ji autor také poskytuje zcela zdarma.

hello2 hello hello3

Handcent SMS patří k funkčně velice nabitým správcům SMS zpráv a kromě funkcí výše zmíněných přidává přímou podporu komunitních schémat, vlastní komunikační službu, zálohu zpráv do cloud a další. Handcent SMS vás na první pohled může zaplavit spoustou funkcí a nastavení, které nabízí, ale pokud patříte k náročným uživatelům, tak si při jejím používání nejspíš přijdete na své – podporována je i spousta pluginů, které dodávají přímo autoři aplikace. Za širokou funkční výbavu ale musíte platit dle ceníku na webu vývojáře a pokud se rozhodnete s Handcent fungovat v režimu zdarma, tak musíte počítat s přítomností reklam napříč aplikací.

handcent (2) handcent handcent (3)

GO Dev Team je na Androidu pojem, minimálně tedy co se obecného povědomí týče. Mimo jiné vydávají i vlastní SMS aplikaci – GO SMS Pro. Funkčně je na +/- stejné úrovni, jako výše zmíněný Handcent SMS, také má bohaté možnosti nastavení, prémiové účty (v základu s reklamou), zálohování do cloudu, soukromý režim, hromadu témat ke stažení, atd. Nicméně se nemohu ubránit dojmu, že v jakémsi uživatelském zážitku je na tom GO SMS Pro podstatně hůře. Výchozí design je na první pohled líbivější než v případě Handcent, ale celá aplikace působí stylem, že v ní neustále musíte něco hledat a „Vím, že tam ta funkce někde je, ale nevím kde.“ si budete říkat až nepříjemně často. Kromě toho není GO SMS Pro úplně ideální na slabší hardware, kde v porovnání s konkurencí dost pokulhává.

go go2 go3

Google Hangouts nahradilo již před nějakou dobou Google Talk a kromě využívání na komunikaci v rámci sítě Googlu se dá využívat i pro práci s SMS, pro což je ve výchozím stavu aplikace nastavená již ve všech nových verzích čistého Androidu. Pokud aktivně používáte sociální služby Googlu, tak je toto naprostý „no-brainer“, v opačném případě můžete aplikaci dát šanci, nicméně její plný potenciál prostě nevyužijete a v zásadě dostanete jen moderně vypadající SMS aplikaci, která toho ale umí ještě méně, než původní androidí SMS aplikace. Pokud ve vašem Androidu není Hangouts předinstalována, tak si ji můžete zdarma stáhnout z Google Play, případně pokud v telefonu máte Google Talk, tak Hangouts představuje aktualizaci této aplikace.

hangouts hangouts3 hangouts2

Kromě populárního Twitter klienta (Talon) z dílen Klinker Apps vyšly i SMS aplikace Sliding Messaging a EvolveSMS, přičemž po funkční stránce si jsou obě aplikace velice podobné – obě podporují zámek zpráv, Emoji, témata, či plánované odesílání zpráv. Hlavní odlišnosti tkví v designu, takže Sliding Messaging Pro více dodržuje klasické designové linky Androidu 4, zatím co EvolveSMS sází více na osobitost a designový jazyk používá jen pro jednotlivé prvky, nikoliv pro kompletní prostředí. Pokud znáte Talon, tak prostředí EvolveSMS vám nebude cizí. Sliding Messaging Pro je staršího data, nicméně jde o stále oblíbenou a stále aktualizovanou aplikaci. Její mladší sestřička však má výhodu v tom, že je distribuována zdarma, zatím co za Sliding Messaging Pro se musí pár korun zaplatit.

sliding evolve1 evolve

8sms si zamilují fanoušci klasické SMS aplikace z Androidu, kteří hledají naprostou jednoduchost z hlediska uživatelského prostředí, nicméně vyžadují nějaké ty funkce navíc. 8sms totiž není nic jiného, než původní SMS aplikace platformy s pár funkcemi navíc, které najdete např. v upravené SMS aplikaci na CyanogenModu. Máte tedy plnou podporu Emoji, vyskakovacích oken s reakcemi, volitelné tmavé téma, či vibrační šablony. A to je vše – naprostá jednoduchost je účelem, takže těžko můžeme 8sms dávat za zlé absenci nějaké té „šťávy“ navíc.

Tímto náš seznam zajímavých SMS aplikací končí – na Google Play jistě najdete i nějaké další, ale jestliže chcete sáhnout po uživateli ověřeném mainstreamu, tak právě tento článek vám jej poskytl. Máte tip na nějakou další SMS aplikaci, které jsme v článku nedali prostor? Dejte nám vědět do komentářů, či na sociálních sítích!

Textra | chomp SMS | hello SMS | Handcent SMS | GO SMS Pro | Hangouts | Sliding Messaging Pro | EvolveSMS | 8smsINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.