headers

[Téma] Top 10 sportovních aplikací (nejen) za minulý rok

Zdravý životní styl je v poslední letech na velkém vzestupu a určitý podíl na tomto trendu mají i různé chytré aplikace, které sportovní aktivitu buď příjemně rozšiřují, nebo v některých případech i přeměňují na úplně nový zážitek. Pojďme se podívat na deset z nich, které nás v roce 2013 zaujaly.

Endomondo Sports Tracker patří jednoznačně k nejznámějším aplikacím na trhu a svoji uživatelskou základnu si získalo spoustou funkcí. S použitím GPS ve vašem zařízení můžete sledovat svoji aktivitu v mnoha sportech od běhu, cyklistiky, bruslení a obecně prakticky jakéhokoliv sportu, ve kterém se pohybujete z bodu A do bodu B – Endomondo nabízí např. i posilování, ale tam už použití mobilní aplikace pochopitelně není tak sofistikované, jako v případě běhu, kdy na telefonu jen zapnete potřebný program a už jej nepotřebujete během běhu jakkoliv vytahovat z kapsy (i případné pozastavení běhu Endomondo zvládne samo).

Endomondo nabízí i sociální rozměr, v němž můžete závodit, srovnávat a chlubit se mezi svými kamarády se svými výsledky, které se dají poměrně bohatě statisticky zpracovávat. Endomondo je v základu zdarma, za cca 100 Kč se dá ale pořídit Pro varianta, která nabízí např. vlastního audio-kouče, či intervalový trénink. Kromě toho ještě nad rámec Endomondo Pro můžete vlastnit prémiový účet (měsíčně cca 80 Kč), který ale využijí opravdu jen největší nadšenci (viz. seznam vlastností Endomondo Premium).

Endomondo Sports Tracker: Android | iOS | Windows Phone

endo1endo2endo3

Runtastic PRO se taky může pochlubit jistou uživatelskou základnou, nicméně jak už z názvu vyplývá, i Runtastic PRO je nejlépe použitelné na běhové/procházkové aktivity. Aplikace disponuje audio-koučem, který se vás snaží motivovat k dosažení vašich cílů, kterými klidně může být i účast v nějakých běžeckých závodech. Aplikaci je možné sehnat i ve variantě zdarma, ale obecně jí chybí dost funkcí (které vám bude vnucovat skrze interní nákupní systém), takže po případném vyzkoušení verze zdarma by se investice cca 130 Kč mohla vyplatit.

Runtastic PRO: Android | iOS | Windows Phone

runtasticruntastic2runtastic3

Runtastic ještě na chvíli zůstaneme – protože léto a období plavek se blíží, vypracované břišní svalstvo je dobrý způsob, jak na okolí zapůsobit. K tomu vám pomůže Runtastic Six Pack Abs, která se vyloženě specializuje na posilování břišního svalstva. V nabídce si zvolíte své cíle a podle toho se vám sestaví tréninkový plán, během jehož provádění na vás opět bude hovořit virtuální trenér s cílem udržet vaši motivaci po celou dobu snažení. Cviky jsou navíc doplněny animovanými ilustracemi, takže i bez hlubších znalostí víte, co po vás váš virtuální trenér chce. Runtastic Six Pack Abs má identický platební model, jako její starší, běžecky zaměřená sestřička.

Runtastic Six Pack Abs: Android | iOS

Cyklistika u nás rozhodně nepatří k minoritním sportům a pokud si ji chcete zajímavě oživit, tak byste mohli dát šanci aplikaci Strava Cycling, která jde na celou otázku cyklistické aktivity trošku jinak. Strava Cycling totiž rozděluje vaši jízdu na určité segmenty a ty porovnává s ostatními uživateli. Tím pádem vlastně bojujete o nejvyšší pozici v žebříčku přestože můžete mít úplně jinou celkovou trasu, než vaši konkurenti v daném úseku. Tato aplikace pochopitelně stojí a padá na aktivitě komunity jako celku, ale dá se použít i jako běžná měřící aplikace – v tomto ohledu si ji uživatelé velmi chválí díky velké přesnosti, aplikace existuje i v běžecké variantě, kde se principy fungování nijak nemění. Za zkoušku nic nedáte, obě aplikace jsou totiž dostupné zdarma.

Strava CyclingAndroid | iOS
Strava RunningAndroid | iOS

strava1strava3strava2

Sworkit Pro se používá pro klasické okruhové trénování (posilování), ve kterém postupně jdete od jednoho cviku k cviku jinému. Ve Sworkit Pro si tento okruh můžete relativně snadno zorganizovat a načasovat tak, aby odpovídal vašim cílům (výběr lze cílit na určité části těla), či časovým možnostem. Sworkit Pro nabízí standardní cviky pro kadio, posilování, či strečink. Za aplikaci zaplatíte cca 20 Kč.

Sworkit Pro: Android | iOS

swork1swork2swork3

The Walk je jednou z těch zajímavějších aplikací, které k celé pohybové aktivitě přistupují velmi nekonvenčním způsobem. The Walk vám totiž vypráví fiktivní příběh během jehož průběhu dostáváte různé úkoly, které je potřeba splnit. Aplikace jako většina bohužel není lokalizována, takže bez znalostí angličtiny si příliš nezahrajete, ale jestliže vám tento globální jazyk nedělá problémy, tak neváhejte a nachystejte si zhruba 70 Kč, které za tento alternativní zážitek autoři chtějí.

The Walk: Android | iOS

walk2walk1walk3

A v podobném duchu se nese i Zombies, Run!, která stejně jako The Walk celou sportovní aktivitu gamifikuje pomocí vyprávění příběhu. Během hraní vám telefon říká (opět anglicky) o zombie, které vás mohou pronásledovat. Vašim úkolem pochopitelně je utíkat jim a plnit při tom různé mise, které se v průběhu hraní objevují. Zní to zvláštně a na někoho možná i zbytečně dětinsky, ale pokud si rádi hrajete, tak Zombies, Run! stojí za zvážení. Před pořízením si nachystejte 100 Kč.

Zombies, Run!: Android | iOS

zombie1zombie2zombie3

A teď zpátky k běžnějším aplikacím – pokus vlastníte iOS zařízení a sháníte se po pokročilém nástroji čistě pro běžeckou aktivitu, tak byste měli dát šanci Runmeter PRO, která je v základu zdarma, ale za PRO variantu platíte cca 100 Kč měsíčně. Aplikace samozřejmě umí klasické věci jako je měření trasy, či jízdy na kole. Zajímavější jsou až PRO funkce, mezi něž patří automatické zastavování měření, používání ovladače sluchátek pro spouštění cvičení, pokročilé grafy analyzující výkonnost, či intervaly a tréninkové plány.

Runmeter PRO: iOS

runmeterrunmeter2runmeter3

Nike+ je relativně známou aplikací, která původně vyšla na jablečnou platformy coby doplněk k čipu pro měření aktivity v botách. Dnes už funguje i samostatně a měří základní informace typu vzdálenost, tempo, čas, spálené kalorie atp. Používá GPS pro mapování cesty a má integrovanou zpětnou vazbu v podobě zvuku, skrze kterou vás mohou podpořit i vaši přátelé z Facebooku. Pokud navíc disponujete nějakým doplňkem od Nike (FuelBand SE), tak aplikace s ním pochopitelně umí dobře pracovat.

Nike+: Android | iOS

nike1nike2nike3

Pro dosažení co nejlepších výsledků je samozřejmě potřeba cvičení doplnit i správnou stravou – a v tom vám pomůže tuzemská aplikace Kalorické Tabulky, která nabízí velkou databázi všemožných potravin o různých energetických hodnotách. S pomocí Kalorických Tabulek si snadno spočtete potřebné údaje pro hubnutí a v kombinaci s poctivým vyplňováním stravovacího deníčku skutečně můžete dosáhnout nějakých sympatických výsledků.

Kalorické Tabulky: Android | iOS

kal1kal2kal3

Novinkou v oblasti digitálního napomáhání ke sportovní činností jsou i různé měřící náramky, či hodinky, které se s některými aplikacemi umí synchronizovat (byť většina z nich má vlastní specializované), ale těmto různým náramkům a obecně všemožným „wearables” se budeme věnovat zase někdy příště. Snad vám náš seznam alespoň trošku zpřehlednil, co dnes chytré telefony nabízí sportovcům – samozřejmě se nejedná o všechny aplikace na trhu, ale ten hlavní proud jsme v našem článku pokryli kompletně. Máte nějaké vlastní tipy na aplikace? Určitě nám dejte vědět.

Jedna poznámka na závěr – pořadí aplikací v článku je zcela náhodné a neberte jej jako seřazení z hlediska kvality, či jakéhokoliv jiného kritéria. Obecně platí, že všechny iOS i Android aplikace v tomto článku jsou dostatečně kvalitní (zajímavé), že stojí za vyzkoušení. Svého favorita si musíte najít sami.

Sportu zdar!INZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.