wearab

[Téma] Top 10 wearable zařízení

Nedávno jsme psali o top 10 aplikacích pro vaše mobilní miláčky, se kterými se můžete sportovně rozvíjet a dopřávat si zdravější životní styl. A právě ten můžete podpořit i dalším technickým pomocníkem – tzv. „wearable“ zařízením, které různým způsobem může monitorovat vaši aktivitu. Pojďme se podívat na 10 nejzajímavějších kousků z této kategorie.

Wearable zařízení se dají rozdělit na dvě kategorie, a to chytré hodinky a náramky. Hodinky jsou typické svým všeobecnějším zaměřením, takže kromě případné nápomocnosti při zdravém životním stylu mohou být třeba jen rozšiřujícím panelem pro váš chytrý telefon, případně tablet. Náramky na druhé straně jsou značně jednodušší, ale specializovanější. Finální volba preferovaného produktu je jen na vás, ale snad vám náš průvodce tímto novým světem pomůže získat základní přehled, případně si informace osvěžit.

sony-smartwatch-2

O chytrých hodinkách se tu mluví už dlouho, ale skutečně prvním použitelným produktem na trhu byly Sony SmartWatch, které přišly s konceptem rozšířeného zážitku při používání telefonu. Hodinky se s telefonem na dálky spárovaly a vy jste tak pro kontrolu příchozích zpráv nemuseli vytahovat telefon z kapsy. Funkce hodinek byly navíc rozšiřitelné, Sony k nim totiž vydalo vývojářské API, skrze které jste svoje hodinky mohli naučit práci třeba s aplikacemi sociálních sítí. V současnosti už se prodává druhá generace hodinek, která navíc byla letos na veletrhu v USA aktualizována a podporuje pouze platformu Android.

Sony SmartWatch 2

pebble

Nemalý hype doprovodil hodinky Pebble při vstupu na trh a nutno říci, že byl zasloužený. Na rozdíl od ostatních hodinek, Pebble pracují s technologií elektronického papíru, který se pouze v případě potřeby podsvětluje. Tím je docíleno vyšší výdrže na jedno nabití, která se při nějakém běžném používání pohybuje v rozmezí 5 až 7 dní. Hodinky si podobně jako SmartWatch zakládají na podpoře vícero služeb, která je docílena existenci aplikací (modulů), které s telefonem mohou komunikovat. Oproti řešení od Sony ale podporují více platforem, konkrétně tedy iOS s Androidem. Pebble jsou poměrně dobře rozjetým projektem  a letos byla představena i varianta se stylověji vyhlížejícím kovovým provedením.

Pebble

gear

A co by to bylo za elektroniku, kdyby se ji po svém nepokusil vyrobit i Samsung. Ten minulý rok představil chytré hodinky Galaxy Gear, které Samsung propagoval především jako doplněk ke Galaxy Note 3, který je tak velký, že v některých situacích je prostě lepší použít tyto hodinky. Reklamní postupy ovšem stranou, Galaxy Gear se totiž s příliš vřelým ohlasem nesetkaly a nezachránila to ani přítomnost fotoaparátu, který sice hodinky odlišil od konkurence, ale nestačilo to na potlačení poměrně malé výdrže na jedno nabití. Reputaci si Jihokorejský výrobce chce napravit s druhou generací, kterou uvedl letos na MWC. Zlepšení by se měla dočkat především výdrž akumulátoru.

Samsung  Gear 2

toq

Výrobce čipů do mobilních zařízení, Qualcomm, se minulý rok pochlubil s vlastními chytrými hodinkami. Nesou poměrně zvláštní název Toq a snaží se zaujmout především displejem Mirasol, který se chlubí nízkou spotřebou a taktéž pochází z laboratoří Qualcommu. Toq se spárují jen s Androidem 4 a vyšším, takže příznivci ostatních platforem mají smůlu. Po funkční stránce se však jedná o vcelku standardní chytré hodinky – můžete tedy přijímat notifikace o dění na telefonu, přijímat hovory, číst zprávy, či ovládat hudební přehrávač.  Toq jsou nás bohužel poměrně těžko k dostání, takže v případě zájmu jste víceméně odkázáni na neoficiální dovozce, případně přímo na zahraniční prodejce.

Qualcomm Toq

casio

Pokud vás však tyto chytré variace příliš nelákají a připadají vám až zbytečně překombinované, tak by vás mohl zaujmout směr, kterým se vydal známý výrobce hodinek z Japonska. Casio totiž do své řady G-Shock přidalo modely hodinek s označením GB-6900. Tyto hodinky disponují technologií Bluetooth 4.0, s jejíž pomocí se spojují s mobilním zařízením s nainstalovanou aplikací. Hodinky jsou v zásadě stále jen hodinkami, ale umožňují upozorňování na příchozí SMS, e-maily, či hovor. Nejvíce zaujmou funkcí FindMe, která se může hodit v případě, že někde necháte svůj telefon ležet a nemůžete jej najít. Příslušným tlačítkem na hodinkách totiž svůj telefon můžete nechat několikrát zapípat, což vám umožní jej nalézt. Podle výrobce by hodinky měly vydržet cca 2 roky v provozu v případě, že budou spárované maximálně 12 hodin denně. I kdyby to byl jen jeden rok, tak stále je to nesrovnatelný rozdíl oproti „chytřejším“ hodinkám od jiných výrobců.

Casio GB-6900

Tím bychom měli pokrytý mainstream z hlediska chytrých hodinek. Pojďme se nyní pustit do chytrých náramků, které mají potenciál na to být hlavním tahounem wearables trhu. Vliv na to má jistý bezúdržbový chod, díky kterému se o náramek nemusíte příliš starat a jen si ho čas od času dobijete a prohlédnete si data, která o vás nasbíral.

fitbit

Fitbit vyrábí více zařízení spojených se zdravým životním stylem a sledováním vlastní aktivity. Když opomeneme speciální váhu, tak nejvyšším produktem v jejich portfoliu je Fitbit Force, který má integrovaný miniaturní displej, jež vás živě informuje o ušlých krocích a hodinách. Kromě tohoto je ovšem prakticky identický s modelem Fitbit Flex, který je pasivnějšího charakteru a pro čerpání získaných informací musíte sáhnout po aplikaci. Tuto dvojici doplňuje ještě Fitbit One, který je funkčně srovnatelný s Force, ale nejedná se o náramek, nýbrž o modul o velikosti flash disku, který nosíte přichycený na oblečení, či v kapse. Nejníže v portfoliu stojí Fitbit Zip. S Fitbit Zip přicházíte třeba o možnost sledovat svůj spánek (a efektivněji se probouzet), která je jinak společná pro všechny ostatní zařízení Fitbit. Oficiálně jsou dostupné aplikace pro iOS a Android, ale Fitbit je kompatibilní i se spoustou jiných aplikací třetích stran viz. odkaz.

iFitbit.cz

JAWBONE BANDS

Druhým známým wearable zařízením z oblasti náramků je Jawbone a jejich Up. Ten stejně jako Fitbit podporuje platformu Googlu a Applu, přičemž po funkční stránce je mu také velice podobný a podporuje další externí aplikace typu RunKeeper atp. Celý zážitek z rozšířeného zdravého života se snaží vylepšit po svém s pomocí možnosti sledování nálady a analýzy vašeho každodenního života. S pomocí tohoto systému můžete po nějaké době sběru informací tedy zjistit, co pozitivně a co negativně ovlivňuje vaši náladu, což by se některým uživatelům mohlo velice hodit. Jednoduchým oskenováním čárového kódu si navíc můžete ukládat potraviny, které konzumujete, což vám v kombinaci s měřením aktivity např. při běhu může prospět ke zlepšení celkové tělesné stavby.

Jawbone Up

smartband

Poslední tři tipy na chytré náramky věnujeme novinkám z letošního veletrhu Mobile World Congress. První na seznamu je SmartBand od Sony, který dělá jednoduššího brášku výše zmiňovaným hodinkám. Výrobce se chlubí funkcemi, které můžeme vidět i jinde – typicky monitorováním celodenní aktivity včetně spánku. Jádro SmartBandu je vyjímatelné, takže nejste navždy vázáni jen k jedné barevné variantě a můžete si volit barvu chytrého náramku dle nálady. SmartBand funguje s Androidem a může vás i naprosto základně notifikovat o tom, že byste se měli podívat na telefon. Sony k SmartBand dodává vlastní aplikaci nazvanou Lifelog, která v kombinaci se SmartBandem umožňuje i ovládání hudebního přehrávače v telefonu. Jejím hlavní účelem ale je synchronizace s náramkem a analyzování vaší aktivity.

Sony SmartBand

lg

Lifeband Touch od LG kombinuje funkce vícero různých náramků – disponuje miniaturním dotykovým displejem, na němž se zobrazují různé informace nejen o vaší aktivitě. Lifeband Touch pracuje s Androidem a iOS + má zajištěnou podporu některých aplikací třetích stran. V Lifeband Touch je zabudovaný výškoměr a trojosý akcelerometr, takže pokud v průběhu dne často chodíte do schodů, LG je pro vás jako dělané, neboť do svých dat pro analýzu umí zahrnout i údaje o stoupání. Podobně jako náramek od Sony umí i Lifeband Touch pracovat s hudebním přehrávačem.

LG Lifeband Touch

gearfit

Náš přehled uzavíráme Samsungem a jeho Gear Fit, který byl představen na letošním Mobile World Congressu společně s novou generací Galaxy Gear. A soudě dle prvních ohlasů médií z veletrhu to vypadá, že Gear Fit má potenciál Galaxy Gear naprosto zabrat trh. Funkčně jsou to totiž v zásadě hodinky Galaxy Gear 2 bez fotoaparátu a s odlišným, skladnějším provedením. Gear Fit samozřejmě poskytuje všechny základní funkce typu krokoměr, měření tepu, monitorování spánku či zobrazování notifikací z telefonu s Androidem od Samsungu. Ano, přesně tak – řada Gear umí oficiálně pracovat jen s telefony od Jihokorejské společnosti. Jelikož je to Android, tak nehrozí, že by se nenašla nějaká neoficiální oklika, jak tuto nekompatibilitu vyřešit, ale zde se vám nikdo za nic nezaručí. Tím pádem samozřejmě odpadá i podpora ostatních platforem.

Samsung Gear Fit

glass

Tak to byl náš seznam 10 tipů na zajímavé wearables hračky a pomocníky s každodenním životem. Existuje ještě jedna podkategorie této oblasti – chytré brýle, typicky třeba Google Glass. Nicméně to je v tuto chvíli ještě velice nerozjetá oblast trhu, která je spíše ve fázi testováni než běžného masového nasazení, proto jí nebyl v tomto článku věnován prostor. Co si o wearables myslíte vy? Podělte se s námi o vaše názory a zkušenosti.INZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.