android

Uživatelské prostředí Androidu pro automobily

Android už máme v chytrých telefonech, tabletech, pár noteboocích, hodinkách, televizorech, pračkách a dalších zařízeních. Nyní se zelený robot chystá dobýt i automobilový průmysl a my už máme k dispozici první ukázky toho, jak by to mohlo fungovat.

Během letošního CESu Google a Nvidia oznámili partnerství s GM, Hondou, Audi a Hyundai, ze kterého vzešla Open Automotive Alliance. Toto oznámení nebylo příliš bohaté na detaily, ale obecně se má za to, že cílem je přivést platformu Android do automobilů. Od té doby ale bylo naprosté ticho a nikdo nevěděl, kam celý projekt směřuje. Až do nyní, kdy na web unikly první (podotýkáme, že nepotvrzené) informace a screenshoty.

V samotném oznámení CEO Nvidie, Jen-Hsun Huang, nazval automobily jako „ultimátní mobilní počítače“, k čemuž ještě dodal: „S integrovanými supervýpočetními čipy nebudou futuristická auta jen námětem pro vědeckofantastický žánr.“ Android pro automobily (projekt zatím nemá žádné veřejné značení) v současnosti nevypadá příliš jako záležitost vzdálené budoucnosti a scifi, naopak to vypadá, že jde o relativně běžné funkce, které by si ve spojení Android + automobil dokázal usmyslet každý.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

Zjednodušené prostředí Androidu pro automobily si zakládá na rozdělení obrazovek na čtyři části – navigace, hudba, telefonní funkce a vyhledávání. Jelikož se nejedná o oficiální informace od Googlu, tak nedisponujeme konkrétnějším popisem, co která obrazovka přesně dělá, ale z názvů kategorií není tak těžké to vyvodit. Velkou neznámou představují aplikace třetích stran – budou podporovány, nebo ne? Dá se předpokládat, že ano, ale momentálně k tomu nemáme žádné podklady. Bylo by praktické mít v autě např. Spotify.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

Ovládání celého prostředí může být dotykového charakteru, ale velkou roli hrají i hlasové povely, které budou začínat v Androidu již zažitým „Ok Google“, za které přidáte nějaký příkaz („zavolej Pepovi“). Stejně bude probíhat i práce se zprávami, které budete Androidu diktovat. Android pro automobily je stále ještě ve vývoji a nemůžeme ručit, že takto bude fungovat a vypadat i finální verze, nicméně pro základní představu uniklé informace postačují.

Zdroj: AINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.