apple0132

Vše, co potřebujete vědět o Apple Pay

Dva dny zpět společnost Apple vydala nejnovější aktualizaci svého mobilního systému iOS. Ta nese číslovku 8.1 a přinesla spoustu zajímavých novinek. Mezi ty patří i zprovoznění funkce Apple Pay (zatím jen) pro americký trh. Nevíte, jak tato funkce funguje? Nevadí, proto jsme pro vás připravili tento článek!

Základním prvkem této funkce je NFC čip zabudovaný v nových iPhonech. Samotné NFC funguje na principu elektromagnetické indukce, čímž se odlišuje například od Bluetooth na rádiovém principu. Tato technologie umožňuje komunikaci mezi aktivním a pasivním či dvěma aktivními zařízeními a přenos dat mezi nimi. Ta jsou představována obrázky, hudbou, dokumenty či dalšími typy souborů … v případě Apple Pay však jde o jiná data a to taková, která umožní zaplacení kartou (nejen) v kamenných obchodech.

K tomu budete kromě iPhone 6 (Plus) a příslušného platebního terminálu potřebovat provést několik nastavení v samotném zařízení. Nejdříve musíte do aplikace Passbook přidat informace o některé z vašich karet (v současné době jsou pochopitelně podporovány pouze vybrané americké karty, v budoucnu však bude nabídka rozšířena a třeba jednou bude možné i v našich luzích a hájích platit pomocí Apple Pay či podobné služby). Dále bude kartu třeba ověřit v bance a následně můžete vyrazit do obchodu. Zde se vám na terminálu zobrazí částka, kterou máte zaplatit, a následně po přiložení telefonu budete požádáni o potvrzení platby (respektive vaši autentizaci) přiložením prstu na čtečku otisků integrovanou v iPhone. A to je vše. Rychlé a bezpečné.

Podobným způsobem je možné platit i přímo v telefonu (například v nějaké aplikaci). Velkou výhodou oproti kreditním kartám je ochrana díky čtečce otisků a také fakt, že při platbě je odesílán pouze unikátní kód, který banka zkontroluje a podle něj platbu schválí. Nejsou tedy odesílány veškeré informace o kartě a Apple tak o vaší transakci nezíská žádné informace. Navíc není ve své podstatě možné kartu „překopírovat“, neboť unikátní kód je skutečně unikátní, při každé platbě je tedy vygenerován jiný.

Zdroj: CNNINZERTNÍ SDĚLENÍ


Geek tělem i duší. Mám rád mobily, počítače a gadgety. Rád hraji hry a snažím se, abych je mohl vytvářet. :) Vše má svá pro a proti, pak už záleží pouze na prioritách.