android

Zajímavost: podmínky, jaké Google klade výrobcům Androidů

Android je platforma Googlu, takže by se to mohlo zdát v pořádku. Na druhou stranu ale Android stále je open-source záležitostí, tak proč do něj výrobci předinstalovávají aplikace a služby Googlu? Jednoduše řečeno – protože Google si to smluvně vynucuje. Pojďme si projít zajímavé body podmínek, které Google výrobcům telefonů a tabletů předkládá.

Přesněji to tedy funguje tak, že pokud výrobce ve svém telefonu chce mít k dispozici Obchod Google Play, tak těmto podmínkám musí vyhovět a naslouchat požadavkům Googlu. A že výrobci Google Play ve svých zařízeních chtějí, asi není třeba dlouze vysvětlovat – jedná se o primární a především největší zdroj obsahu pro Android.

Na druhou stranu se samozřejmě nedá říct, že by Google byl vyloženě diktátorem – úpravy od Samsungu, HTC, nebo třeba LG budiž jasným důkazem. Konkrétně tedy Google od výrobců požaduje následující:

  • Widget hledání přes Google musí být na výchozí domovské obrazovce, spolu s ikonou aplikace Obchodu Google Play
  • Na ploše musí být ikona (složka) nazvaná „Google”, jež obsahuje 13 aplikací (Chrome, Mapy, Drive, YouTube, Gmail, Google+, Play Music, Play Movies, Play Books, Play Newsstand, Play Games, Google+ Fotografie a Hangouts)
  • Ostatní aplikace od Googlu (Street View, Voice Search a Kalendář) nesmí být umístěny „níže než o jednu úroveň z domovské obrazovky” – takže musí být snadno přístupné v základní nabídce aplikací
  • Musí být snadný přístup ke službě Google Now – tedy buď klasickým výsuvným gestem, nebo přes podobně jednoduchý způsob (dlouhé podržení domovského tlačítka apod.)
  • Google si ponechává možnost zobrazit při bootu operačního systému svoje logo a případně logo Androidu na samostatné obrazovce, byť tuto možnost využívá jen u některých modelů

Jak tedy vidíte, nejedná se o žádné skandální zjištění, že by snad Google výrobcům diktoval přísné podmínky. Jde o něco, s čím se setkáváte prakticky s každým novým androidím zařízením, a nejspíš si to ani neuvědomujete. Nyní se jen zkrátka potvrdilo, že to výrobci nedělají čistě z vlastního rozhodnutí, ale v důsledku podmínek Googlu.

Zdroj: AINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.