airdroid

[Recenze] AirDroid 3 – propojte si Android s desktopem

AirDroid je aplikace a služba, která existuje už poměrně dlouhou dobu – relativně nově však opustila status bety verze třetí, která přináší vlastního desktopového klienta pro operační systémy Windows, Mac OS X a případně i skrze univerzální webové rozhraní. Pojďme se podívat, jak si tato šikovná utilita stojí.

AirDroid 3 se z hlediska funkční výbavy oproti předchozím verzím příliš nezměnil, ale to nakonec ani není potřeba – aplikace už uměla mnoho dříve, jen ale pracovala čistě skrze webové rozhraní, které sice postačovalo, ale pohodlí klasického nainstalovaného klienta se nevyrovnalo. Pokud jste se s aplikací dosud nesetkali, tak vězte, že se jedná o šikovnou utilitu zaměřenou na správu Androidu na dálku. Správou se ale v tomto případě nemyslí žádné psí kusy, ale naprosto standardní úkony – typicky třeba přenášení notifikací do počítače, odesílání SMS z počítače, správa kontaktů, historie hovorů, přenosy souborů (ideálně přes WiFi, ale i přes datový plán odesílání funguje), či rovnou instalace aplikací přes .apk balíčky z osobního počítače.

airdroid1pc airdorid2pc airdroid3pc
– desktopový klient rozhodně vypadá pěkně

AirDroid toho rozhodně neumí málo a třetí verze to celé navíc přenáší do pohodlí desktopové aplikace. Ta však nepůsobila ještě úplně kompletně a co do rychlosti prostředí občas dost vyčkávala před provedením úkonu – nemluvíme o samotném přenáší informací mezi telefonem a PC, ale o prostředí aplikace. Přenos dat mezi telefonem a počítačem je naopak bezproblémově rychlý, a to i v případě že telefon využívá mobilního připojení (standardní 3G síť).

Na samostatném desktopovém klientu je nejlepší právě možnost přenášení notifikací – to sice v dnešní době na Androidu obstarává známá aplikace Pushbullet, ale AirDroid je funkčně nabitější a připravenější pro širší spektrum úkonů – rozhodně je zde ambice na to, aby AirDroid Pushbullet porazil a získal si uživatele, ale to ukáže až čas. Existence desktopového klienta každopádně je dobrý začátek tohoto tažení. Designově je aplikace velice jednoduchá a neztratí se v ní ani naprostý začátečník – pokud tedy vládne angličtinou, protože počítačový klient se překladu ještě nedočkal, a ten mobilní je přeložen jen částečně.

airdroid_notifikace– notifikace aplikací obsahují jen naprostý základ

Notifikace samotné jsou stabilní a po dobu zkoušení se nestalo, že by nějaká zpráva nedorazila do počítače – AirDroid na straně mobilního telefonu využívá nativního odposlouchávání notifikací, které když povolíte, tak funguje solidně i v případě, že AirDroid neběží v popředí. Možnost pracovat s telefonem od počítače je příjemná, ale vyžaduje dlouhodobou změnu jistých uživatelských návyků – osobně si sice funkční výbavu služby pochvaluji, ale čistě ze zvyku nakonec stejně zprávu napíši na telefonu a reálně využiji jen případný přenos notifikací do počítače.

Screenshot_2014-12-05-17-52-24 Screenshot_2014-12-05-17-59-14 (1) Screenshot_2014-12-05-18-02-53

To nakonec ale není chyba aplikace, takže pokud máte zájem o trošku jiný uživatelský zážitek, neváhejte – AirDroid je v základní podobě zdarma a poradí si i s několika zařízeními najednou, která přehledně odděluje. A pokud byste chtěli, tak v předplatném získáte další funkce navíc, jako je např. neomezený přenos souborů, přenos složek, vzdálené použití mobilní kamery, až 6 zařízení na jeden účet, volání přes počítač a další.


logo-app
App Name
Developer
Free   
pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-appINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.