DR

Recenze Android: Death Rally FREE

Hra Death Rally FREE je v Marketu na Google Play už nějaký ten pátek a já ji již před několika týdny stihl vyzkoušet. Každopádně začínám být alergický na násilně prosazované slovíčko FREE u kvalitních her bez reklam, protože pak je velká pravděpodobnost, že se jedná o hru Freemium [vysvětlení – EN Wiki], nikoliv Free. A na tyto tituly jsem výsostně alergický od dob The Sims Free a, od mého oblíbeného a článkem vzpomínaného, Gameloftího Real Football (Real Soccer). V těchto hrách pokud neplatíte, tak nehrajete…respektive hrajete, ale jednou za hodinu. A proto se můj hněv automaticky přenesl i na tento titul. Možná proto, že jsem chtěl tuto hru v recenzi sepsout, jsem dal Death Rally FREE ještě jednu šanci a zkusil si ji bez předsudků zahrát. A přišel jsem na jednu zajímavou věc – ne všechny Freemium hry jsou stejné. Tato má placený herní obsah jako bonus, nikoliv jako nutnost pro normální hraní. Ale začněme od začátku.

Ještě než se dostaneme do hlavního menu hry, vyskočí na nás krátké intro a na malou chvíli budeme vhozeni do předem prohrané bitvy s policajty. Ač to u takové hry není příliš potřeba, hra má svůj jednoduchý příběh: Jako rebel jste po dlouhém rebelení dopaden policisty, konkrétně jedním hlavním bossem, který vám, výměnou za uchránění od pobytu ve vězení, nabídne, respektive vnutí, že pro něj budete jezdit Závod Smrti. A nyní na scénu nastupujete vy.

Konečně se dostanete do hlavního menu, kde na vás čeká vše podstatné. Rychle se koukneme do nastavení, kde toho příliš k nastavení není. Můžete si vybrat ovládání – joystick nebo šipky, hlasitost hudby/zvuků/hlasů, odsazení ovládání od spodní hrany displeje a jeho průhlednost. Tím to tak nějak končí. Můžete se ještě kouknout jaké ocenění jste již ve hře získali a skočit na stránku hry na Facebook nebo Twitter. No a také je zde možnost restartovat kariéru, tedy hrát vše od začátku.

Ve spodní části hlavního menu vidíte přehled dostupných závodů, které se neustále mění, i s uvedením jak obtížné budou, tedy jaká vozidla a vybavení soupeři mají. Na výběr máte z několika tratí, pro začátek asi ze tří, a postupně se odemykají nové. A když už jsme u toho odemykání, naťukneme onu Freemium složku hry. K zakoupení za dolary můžete dostat bonusy do dalšího závodu, případně si odblokovat další vybavení, které byste jinak museli horko těžko získávat. Pokud se rozhodnete neplatit nic navíc, budou se vám jednotlivé zbraně, auta a tratě odblokovávat postupně jak budete hrát další a další závody. Ve většině závodů totiž na silnici narazíte na podivně vypadající předmět (viz levý obrázek pod odstavcem), který, jakmile kolem něj projedete, vstřebáte a hra vám oznámí co jste tímto vstřebáním odblokovali. S odblokováním to není tak jednoduché, protože třeba na nové auto potřebujete 15 auto dílků. Musíte tedy takových autosoučástek vstřebat 15 než se dočkáte nového auta. Nicméně tyto součástky najdete téměř v každém závodě, někdy jich je na trati dokonce i víc, občas také něco vyskočí ze zmasakrovaného nepřítele, takže to netrvá zas tak dlouho.

Kromě těchto součástek najdete na trati hromadu krabic a výbušných barelů. V krabicích, po jejich rozstřílení, najdete náboje, turbo, zdraví nebo peníze. Náboje jsou dvojího druhu. V základu máte na levém boku střelnou zbraň, která má nekonečno nábojů a automaticky střílí v malých dávkách, pokud je na dostřel krabice nebo nepřítel. Dále budete mít k dispozici, po odemknutí, zbraně navíc, které ovládáte manuálně (pod pravým placem) a máte do nich omezené množství nábojů. Jedná se o brokovnici, kulomet, miny a podobně, které se dají dále vylepšovat za peníze získané během závodu. Těmi si můžete vylepšovat také svoje auto, a sice rychlost, ovladatelnost a brnění.

V seznamu možných závodů je hned několik specialit. Vždy je mezi normálními závody také několik nenormálních. Ty se vyznačují nápisem na oranžovém pozadí a tam je také napsáno co je na tomto závodě speciálního. Může se jednat o možnost střílet pouze rakety, či pouze miny, možnost jet jen jedním druhem auta, závody naprosto beze zbraní, plným turbem od začátku do konce a podobně. Jedná se samozřejmě nejen o vás, ale i o vaše soupeře. Tedy tyto závody jsou naprosto vyrovnané. Další specialitou je Zápas proti Texovi. Tex je nějaký hlavní záporák, se kterým se střetnete v Aréně smrti jeden proti jednomu. Ale není to jen tak, protože kromě vás dvou je tam i několik dalších autíček a vítěz bude ten, kdo jich zlikviduje víc. Počítá se samozřejmě i zničení Texe, respektive vás. Po zničení se objevíte znovu někde v aréně, protože tento závod se hraje na časový limit tří minut oproti třem kolům v normálním závodě.

Pomalu se dostáváme na konec a tak si řekneme také pár nedostatků. Tím hlavním je stejnorodost celé hry, díky čemu vás hra celkem rychle omrzí, protože zjistíte, že je to pořád na jedno brdo. Jedinou změnou je možnost Arény s Texem a zvláštních závodů, ale jinak pořád jezdíte ta stejná tři kola pořád dokola. Ani to se nemění, což mě celkem mrzí. Možnost dokoupit si za peníze různé bonusy, které jinak horkotěžko dostáváte, je sice zajímavá, ale na druhou stranu celkem drahá možnost a nevydrží vám dlouho. Když si vezmete, že za podobné hry se platí kolem pěti dolarů a vy byste zaplatili $7 jen za to, abyste si koupili vylepšení na maximálně deset závodů, tak to je na pováženou. Tyto bonusy jde získat i jinak, ale nepodařilo se mi zjistit jak, protože přestože tuto hru hraji už pár dnů, bonus jsem dostal jen jeden a to nedávno. Druhý problém, který jsem pozoroval a zjistil, že nejsem sám, komu to dělalo, je multitouch. Občas si hra odmítá připustit, že displej, který na svém telefonu mám, je multidotykový a nedovolí vám vystřelit dokud předtím nepřestanete zatáčet. Myslel jsem, že to je ‚zapatlaným‘ displejem, ale ať jsem leštil sebevíc, nijak zvlášť to nepomohlo…respektive pomohlo, ale jen než jsem se vrátil zpátky do Death Rally FREE. Poté jsem telefon restartoval a od té doby vše funguje jak má. Jelikož jsem na hodnocení na Google Play narazil na někoho, kdo stejný problém popisuje také, nevěřím, že jde o náhodu.

Každopádně hra je to za tu cenu dobrá a díky ní nahlížím trošku méně přísně na všechny Freemium hry. Pořád je budu nemít rád a budu upřednostňovat hry, za které zaplatím jednou a stačí, ale když teď vím, že jde udělat hru zdarma, která se zdarma dá i hrát, občas dám nějaké takové šanci…a možná si koupím i nějaký bonus, jen abych odměnil vývojáře za jejich práci.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.


logo-app
App Name
Developer
Free   
pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Verze pro iOS:

Death Rally na iTunes, verze pro iOS po kliknutí na obrázekINZERTNÍ SDĚLENÍ


Velký mobilní fanoušek již od dob 'pět jedna desítek', rukama mi prošlo asi šestnáct přístrojů a kromě Bady všechny OS. Od roku 2010 zapálený do/spokojený u Androida.