fifa_logo

Recenze Android: Fifa 12

Po vydání hry PES 2012, poněkud bizarního Real Footbal 2012 od mého ‚oblíbeného‘ Gameloftu a následně EA Sportího Fifa 2012 dočasně pouze pro Xperie Play, je tu konečně uvolnění pro všechny (kteří mají podporovaný telefon) a propracovaný Fifa fotbal, od mistrů svého oboru EA Sports, si může zahrát téměř každý…se silnějším hardwarem.

S Čechem jedině za Chelsea

Pro ty z vás, kteří se těší, že si zahrají za oblíbené domácí lvíčky, ustrojené v modro-červeno-bílých barvách s Péťou ‚Tankistou‘ Čechem v brance, musím hned v úvodu zmínit, že Česká reprezentace, stejně jako ta Slovenská, se v této hře nenachází a zahrát si za ně nemůžete. Zato si můžete zahrát za Maďarsko, Bulharsko, Finsko nebo Koreu! První, leč bohužel ne poslední ‚krpa‘. Ale začněme pěkně od začátku, a sice instalací. Jakmile totiž nainstalujete třináctimegovou aplikaci, bude po vás vyžadováno stažení dodatečných 1,6GB dat. Ano, Fifa 2012 není žádný drobek. No ale máme všichni hromady místa v telefonech, tak proč ne, že? Po stažení dodatečných dat se dostanete do úvodní obrazovky. Zde najdete několik nabídek.

První je Daily Challenge, což je pro každý den jiná situace, kterou musíte vyřešit. Tedy třeba sedmdesátá minuta, prohráváte 0:1 a musíte srovnat, nebo vyhrát. Nevím proč je toto na prvním místě, ale budiž. Další máte na výběr Kick-Off, což je tradiční exhibice. Najdete zde hromady různých lig i států, ale jak jsem řekl, Petra Čecha v brance budete mít maximálně, když budete hrát za Chelsea. Po exhibici máte možnost hrát ligu nebo pohár. Zde je opět obrovské množství pohárů a lig ze všech možných zemí. Dále si můžete v Practice Arena procvičit svoje schopnosti, což mohu jen doporučit, je to hra na ovládání poměrně těžká. No a nakonec máte možnost si zahrát penaltové rozstřely. Není třeba nic dál dodávat.

Nastavení a omezení

Pod odkazem My Fifa 12 najdete nastavení, ocenění, úspěchy a videa, která jste si uložili během hraní. Zde mám další výhradu. Videí si můžete uložit pouze 15. Na hru, která zabírá skoro dvě giga si myslím, že toto je směšné omezení. Nic moc dalšího zajímavého zde již nenajdete, snad jen přehled ovládání, kde je pěkně vysvětleno jak máte co hrát, co a jak zmáčknout či táhnout, prostě zjistíte jak celou hru ovládat. I když vám bude telefon neustále napovídat během hry, je dobré si to někde moci zopakovat. A když jsme u ovládání, tak máte možnost rovnou dvou druhů. Jeden je takový asistovaný, kdy za vás hodně věcí bude dělat telefon sám a druhé je kompletně manuální, kdy si musíte vše udělat sami. Máte ale také víc možností do hry více proniknout a opravdu ji ovládat profi.

Ještě než se vrhneme na hru samotnou, musím se pozastavit nad hraním pohárů a lig. Tu můžete mít v jednu chvíli rozjetu pouze jednu. Další nepochopitelné omezení, které třeba v konkurenčním titulu PES 2012 není. Tam si můžete rozehrát více lig a jednoduše si při nahrávání vybrat tu, kterou zrovna chcete hrát. Ve Fifa 12 když začnete novou ligu nebo pohár, původní bude přepsána. Samozřejmě na to budete nejprve upozorněni a požádáni o potvrzení, že vám to nevadí. Další bodík dolů. Co také zamrzí je prakticky nulová možnost jakékoliv strategie…tedy, hlubší strategie. Máte samozřejmě možnost nastavit si různě rozestavené mužstvo do formací, můžete i měnit hráče, ale naprosto nevíte jaké má ten který hráč vlastnosti. Jediné co o něm hra prozradí je jméno, jeho číslo a jakési další číslo, které má nejspíš zobrazovat kvalitu hráče. Občas je toto číslo červené, což doteď netuším co znamená. Při střídání tedy ani nevíte jak je který hráč unavený, jestli by nebylo lepší ho vystřídat, jestli je rychlý, nebo má vysoké číslo díky dobré střele, prostě nic. PES 2012 má toto vyřešeno mnohem lépe. Tam máte veškeré informace o hráčích zobrazeny a můžete si vybrat jestli chcete lepšího běžce nebo lepšího střelce. Nicméně je možné, že by zde byl problém s licencemi, tak možná není možné něco takového dovolit sledovat.

Obtížnost, ovládání, podivná AI a jiné výtky

No ale pojďme do hry samotné. Ta vás na první pohled přímo nadchne. Hráči si jsou podobní se svými živými protějšky, pohybují se věrně, vypadají dobře a vůbec se na to hezky dívá. No ale dost pozlátka. Než začnete hrát, máte možnost volby mnoha nastavení a jedno z nich je volba obtížnosti. Ta začíná na začátečníkovi, pokračuje přes pokročilého, poloprofi, profíka až po světovou třídu (World Class). Já začal s pokročilým a když jsem v prvním zápase, kdy jsem ještě nevěděl co se čím dělá a neustále jsem místo nahrávání střílel (jsou zde opačně nastavená tlačítka než v PES 2012, která mám zažitá), začal druhou polovinu pátým gólem, poradila mi hra, jestli si nechci zvednout obtížnost. Brankář totiž pustil, kromě jedné střely, která mu šla přímo na hruď, úplně všechno. A to stylem, který mi zprvu připadal jako chyba. Inu přepnul jsem na semi-pro, zlatou střední cestu, a dostal se do úplně jiného světa. Změna oproti druhé a třetí obtížnosti je poměrně brutální. Od té doby se mi daří neustále prohrávat a remízovat, výher mám pomálu. Je pravda, že PES to měl v tomhle jednodušší, jakmile jste se po pár hodinách s fungováním hry spřátelili, nebyl problém vyhrávat i na nejtěžší obtížnost. Toto je takový druhý extrém.

No ale jelikož má hra takové množství vychytávek co se týče ovládání, člověk se rád učí a zkouší nové a nové věci. Když se vám ale při střele nedaří najít ten správný poměr mezi pomalu letícím balónem a pokusem o sestřelení vrabčáka letícího pět metrů nad horní tyčí, začnete si říkat jestli vás ta hra bude bavit dost dlouho na to, abyste se to naučili. Já to hraju zatím asi týden, i když poměrně zodpovědně a často, ale stále se mi nedaří. A co je nejhorší, většina věcí, které si v procvičovací aréně vyzkouším, pak v zápase příliš nefungují. Takže musím trénovat v zápasech a to je krajně neefektivní. Předposlední věc, co mám ještě na srdci, je inteligence hráčů. Mám pocit, že EA Sports dělá brankáře idioty schválně. Už v NHL 2009, které hraju doteď, je vidět, že všichni brankáři, kteří hrají za vás (a to je potřeba zdůraznit, protože soupeř má brankáře inteligentnější) mají uměle sníženou inteligenci na hranici těsně nad demenci. Bohužel i zde najdete občas takový moment (viz video pod článkem). A horší je, že tuto uchylku mají i obránci. Když na mě jednou soupeř útočil ze středu a já měl obránce jen po křídlech, zato ale s náskokem daleko před ním, tak oni místo aby ho na ten střed šli blokovat, tak se drží svého křídla, ale postupují po jeho boku, takže soupeř se dostane až před bránu, kde vašeho tupého brankáře složí a zaskóruje…a vy máte nutkání hodit telefonem o zeď. No ale abych nebyl jen negativní, pozitivní je to, že i soupeř má občas slabou chvilku. Abych uvedl příklad, v obraně nikdo, soupeř běží na branku s poměrně slušným náskokem, když vtom se zastaví a nahraje šikmo zpátky svému spoluhráči. Zvláštní.

No a poslední výtka se týká zvuků. Když totiž hrajete několik zápasů po sobě a z hlediště se stále dokola ozývá ten stejný otravný chorál, začnete si toho více všímat. A co je ještě rušivé je střídavé utichání publika. Prostě v jednu chvíli skandují, zpívají a kdovíco ještě a najednou se vše ztlumí a jde slyšet jen kopání do balónu a občas komentátora. A za chvíli zase skandují. Než si na to zvyknete, tak vás to bude vyvádět z míry.

Shrnutí

Nejspíš to vypadá, že hra za moc nestojí, ale ono to není tak jednoduché. Fifa 12 má ohromné množství možností, spoustu různých triků, vychytávek, nahrávek, výstřelů, překopů a všeho možného a když se u toho udržíte dost dlouho na to, abyste se všechno naučili, tak věřím, že pak ty zápasy budou vypadat úplně jinak. Je to jen teorie, já u toho zatím docela zuřím a přemýšlím proč to vůbec hraju, když mě to akorát štve. No ale když už se nějaký ten gól povede, tak to pak stojí za to. Teda…většinou. Fifa 12 je mnohem fotbalovější, je to mnohem větší simulace než je právě třeba PES 2012, ten je takový arkádovější a proto mi momentálně přijde zábavnější. Uvidím ale časem, zatím Fifu nezatracuji a vložené stokoruny nelituji.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

Odkazy ke stažení:

Google Play (od Electronic Arts Nederland BV)

Google Play (od Electronic Arts Inc)

Appbrain

iTunes

iTunes (for iPad)INZERTNÍ SDĚLENÍ


Velký mobilní fanoušek již od dob 'pět jedna desítek', rukama mi prošlo asi šestnáct přístrojů a kromě Bady všechny OS. Od roku 2010 zapálený do/spokojený u Androida.
  • Sebastian

    GooD GAMED