WP_000336

Recenze Evolveo XtraTab 7 QC

Do redakce zavítal 7” Android tablet od společnosti Evolveo s označením XtraTab 7 QC. Může se pochlubit cenovkou proklatě nízko a počtem jader naopak zatraceně vysoko. Evolveu tak zaplatíte zhruba 625Kč za jádro. To zní safra dobře, ne? Vypadá stejně i realita? Dozvíte se v recenzi!

Obsah balení

Tablet je ukryt v přiměřeně velké krabičce, která nijak nevyniká ze zaběhnutých zvyků u Evolveo – černá barva a plameny, fialové a bílé texty. Pojďme na výčet věcí:

 • Adaptér nabíječky
 • microUSB-USB kabel pro připojení zařízení k počítači
 • Uživatelský manuál
 • (Pouzdro na tablet)

Pouzdro na tablet je v závorce z prostého důvodu – v naší verzi nebylo, ale na eshopech je uvedeno (i vyfoceno), tudíž lze jeho přítomnost předpokládat. Osobně by potěšil OTG kabel, ale jinak nemám k obsahu balení žádné speciální výtky – v této cenové kategorii bych snad nic jiného neočekával.

EvolveoXtraTab

Design a zpracování

Po stránce designu se tablet ničím zvláštním neodlišuje od konkurence. Přední straně s přehledem dominuje displej. Velikost jeho rámečku považuji za ideální. Na čele zařízení – v pravém horním rohu – dále nalezneme čočku 0,3Mpx webkamery. Osobně bych považoval za logičtější umístění střed horního rámečku, ale proti gustu žádný dišputát.

Na levé, horní a dolní hraně zařízení překvapivě nenalezneme nic. Výrobce se rozhodl přesunout všechna tlačítka a konektory na pravý bok. Pojďme si říci, která to jmenovitě jsou.
Na úplném vrchu se nachází vypínací tlačítko. Pod ním své místo nalezl 3.5mm jack pro sluchátka. Vyluzovaný zvuk považuji za průměr. Pod jackem je microUSB konektor, dále napájecí zdířka. Tu nepovažuji za ideální a raději bych dal přednost napájení skrze přítomný microUSB konektor. Pod napájecí zdířkou se skrývá překvapení v podobě miniHDMI konektoru. Posledním tlačítkem je “home button” neboli tlačítko pro přesun na domovskou obrazovku.
Když se podíváme na záda tabletu, do očí nás praští jméno výrobce ve středu a označení modelu v dolní části. Dalším prvkem je jemně vystouplá čočka 2Mpx fotoaparátu. Na zadní straně tabletu také nalezneme slot pro microSDHC karty. Poslední zajímavou věcí je výstup mono reproduktorů, jejichž zvuk odpovídá cenovce, kterou se tablet pyšní. Jednoduše řečeno – orgie se nekonají, ale poslouchat se to dá. :)

WP_000324WP_000323WP_000312

Co se týče zpracování zařízení, tady si nemám nač stěžovat. Tablet působí v rukách lehce, dobře se drží a nic nevrže. Záda jsou vyhotovena z plastu disponujícím drobnou povrchovou úpravou, což částečně zabrání klouzání tabletu z rukou. Tablet je široký 10 mm, což je celkem bezproblémová tloušťka. Váha zařízení je pouhých 290 gramů, což je velice příjemná hodnota, díky které není problém držet tablet delší dobu.

K samotnému zpracování bych asi žádnou zvláštní výtku neměl, ale k designu – respektive navrhnutí zařízení – by se něco našlo. Za poměrně nelogické považuji umístění všech konektorů a tlačítek napravo – při zapojení HDMI, nabíjení a microUSB kabelu budete mít na pravém boku celkem slušný humbuk.

Další výtka směřuje k prvku, kterým tablet nedisponuje. Tím prvkem jsou hardwarová tlačítka pro ovládání hlasitosti. V Evolveo se rozhodli, že tuto záležitost vyřeší softwarově, což ale nepovažuji za nejlepší možnost a nejednomu člověku bude staré dobré kolébkové tlačítko chybět.

Hardware a cena

Evolveo XtraTab 7 QC je poháněn čtyřjádrovým procesorem (na bázi Cortex-A9) s taktem 1.3GHz a 1GB paměti RAM. Svá data můžeme zanechat v 8GB flash paměti, kterou lze rozšířit až 32GB microSDHC kartami.

O zobrazování se zde stará 7” displej s rozlišením 1024600 pixelů (poměr stran 16:10), což je hodnota, která se řadí lehce nad průměr dané kategorie.
Displej nemá žádnou speciální technologii, jedná se tedy o klasické TFT, které nabídne poměrně špatnou čitelnost na slunci, mizerné pozorovací úhly a podání barev (obzvláště bílé) také není na jedničku (a nejspíše ani na dvojku a trojku). Už samotné podsvícení displeje není nejlepší a přišlo mi poměrně nerovnoměrné. Displej tedy rozhodně patří mezi slabé stránky zařízení a obzvláště v dnešní době, kdy se mezi konkurenty objevují IPS displeje, může stát Evolveo zákazníky. Aspoň že jeho citlivost je relativně v pořádku.

Zařízení lze bezdrátově připojit pomocí WiFi (standart 802.11b/g/n); GPS, Bluetooth či 3G není přítomno.
Síla signálu WiFi byla skutečně velice malá, zařízení mělo problémy jak s rychlostí, tak dosahem a brouzdání po internetu či stahování aplikací se občas měnilo spíše v peklo (vysoká teplota zadní strany tabletu navíc přidávala dříví pod kotel).

WP_000327WP_000322WP_000325

V tabletu je nainstalována 2800 mAh baterie, což nevěští nic dobrého. S brouzdáním po internetu, občasným hraním her a stahováním aplikací (neboli takové klasické využití tabletu) vybijete tablet během 2 hodin bez větších problémů. Při snížení jasu na minimum a šetrnějšímu provozu se doba výdrže prodlouží, ale rozhodně nelze očekávat zázraky. Při usilovném hraní na maximální jas naopak můžete očekávat procenta mizející před očima. Je mi líto, ale tady se také něco nepovedlo. Ve standby režimu sice tablet nějakou dobu vydrží, ale rekordy lámat nehodlá.

Kvalita pořízených fotografií je poměrně nízká, od 2Mpx čočky by se však ani nic lepšího čekat nedalo. Považoval bych za praktičtější vyrušení zadního fotoaparátu a vylepšení webkamery – osobně nepatřím mezi typ lidí, kteří by tabletem fotografovali (ačkoliv takových lidí je nemálo, tak fotografie s touto kvalitou stejně nemají moc smysl) a 2Mpx webkamera by byla lepší než VGA.

IMG_20131030_153338 IMG_20131030_153411 IMG_20131030_153311

Pro test jsem pořídil i fotografii webkamerou. Ta je samozřejmě mizerná. Celkovým shrnutím jsou fotografické schopnosti tabletu opět průměrné, v této ceně toho moc výrobce nevykouzlí.

Systém

V zařízení běží tabletový Android 4.1 Jelly Bean, což je poměrně chvályhodné.

Systém samotný ovšem není zrovna stabilní, ale když dostane čas k “rozběhnutí”, je schopen běžet relativně plynule. V tabletu je předinstalováno pár aplikací a jedinou změnou v samotném jádru je přítomnost tlačítek hlasitosti, která se nachází napravo od 3 základních tlačítek systému Android.

2013_10_29_14.52.36 2013_10_29_14.54.34 2013_10_29_14.40.39

Špatně dopadl tablet bohužel v oblasti kompatibility aplikací. Prvně jsem narazil ve hrách Dead Trigger (první i druhý díl). Zbraně byly posunuté, případně ruce prováděly podivné pohyby. Dalším problémem byl test AnTuTu, kde se mi povedlo rozchodit až verzi X Editor. Na závěr jsem nebyl schopen pustit video jak skrze YouTube aplikaci, tak pomocí webového prohlížeče.

Jelikož se tablet chlubí quad-core procesorem, byl jsem také velice zvědvý na herní výkon. Ten bych označil – vzhledem k cenovce – za relativně dobrý, akcelerometr reagoval v pořádku. Horší to ovšem je s kompatibilitou her, jak jsem zmínil již výše. Dalším problémem (nejen) při hraní byla teplota, kterou po chvíli získala zadní strana tabletu – s tím jsem ovšem počítal (a nebyl mile překvapen), neboť tímto problém trpí většina levných zařízení. V souvislosti s tím občas tablet vydával zvuky, které připomínaly větráček, ale informaci o tom, že by bylo zařízení aktivně chlazeno jsem nikde nezahlédl a nepřijde mi to moc pravděpodobné. Každopádně ono podivné “šumění” není zrovna příjemné.

Benchmark

Na benchmark jsem byl velice zvědav, neboť čtyři jádra jsou přeci jen čtyři jádra. Stáhnul jsem AnTuTu a ejhle, ono si klidně spadne. Tak jsem vyzkoušel AnTuTu verze X Editor (mj. má větší ochranu proti podvodům) a čekal na závěrečných 5 cifer.

2013_10_29_14.51.27

Jak vidíte na obrázku výše, výsledek byl pouhých 7929! Čekal jsem, že čísla nepůjdou vysoko přes deset tisíc, ale že bez ostychu padnou relativně hluboko pod tuto magickou hranici, to mne překvapilo.

Tablet se dá koupit za cenu okolo 2500 Kč.

Závěr

Když si recenzi rychle prolétnu, nemohu si nevšimnout, že na tablet nepadlo moc chvály. Bohužel je to fakt a najdu-li na zařízení nějaké plus, je hned sraženo a zadupáno nějakou chybou. Za největší průser (lepší slovo se nenabízí) považuji slabou baterii a ještě horší WiFi. Další chybou je mizerný displej a špatně odladěný software. Je mi líto, ale tady se skutečně něco nepovedlo. Konkurence sice také mnohdy neexceluje, ale stačí pár stovek připlatit a jsme na tom o dost lépe.

Za zapůjčení zařízení děkujeme společnosti Abacus Electric, s.r.oINZERTNÍ SDĚLENÍ


Geek tělem i duší. Mám rád mobily, počítače a gadgety. Rád hraji hry a snažím se, abych je mohl vytvářet. :) Vše má svá pro a proti, pak už záleží pouze na prioritách.
 • Vladimír Zeman

  Mohu jen potvrdit slova z recenze, hlavně nestabilita, nekompatibilita ve hrách a nadměrné zahřívání spojené s velice mizernou výdrží baterie. Koupili jsme ho 6ti leté dcerce k vánocům s vidinou toho, že vlk se nažere a koza zůstane celá a že stejně za pár měsíců rozkřápne display, což se také včera stalo, digitizer v háji… :) Kvalita wifi je velmi pod průměrem, opravdu přes jednu cihlovou zeď je úroveň příjmu na hranici rozpadu, někde kolem -80dB a za další zdí v pokojíčku už nic. Synův AINOL NOVO 9 v těch samých místech bez problému. Je to pravděpodobně způsobeno anténním zakončením, které je zhotoveno z malé samolepicí fólie s měděnou ploškou – po nahrazení jinou anténou by byl signál pravděpodobně lepší – ověřím hned jak dorazí nový digitizer z číny nebo ho nechám vyměnit v ABACUS. Vlastní ROM se nechá bez problému nahradit FW z tabletu AOSON M723, na který jsem narazil po dlouhém bádání na čínských shopech vědom si toho, že nebyl vyroben přímo pro Evolveo a že se bude prodávat ještě pod jiným označením. Aoson má již k dispozici i ROM Android 4.2.2, která jde bez problémů opět jako předchozí 4.1 naflešovat do tabletu. Bohužel s prasklým digitizerem nemám zatím možnost vysledovat rozdíly ve stabilitě, výdrži baterie a podobně. Obě ROM jsou k dispozici na androidforum.cz ve vláknu o tomto tabletu. Jelikož není uvolněn originální FW a ani není možnost zálohy, flešem přicházíte o záruku! Výhodou obou těchto ROM od AOSON je přítomnost ROOT v prvním a možnost ROOT ve druhém případě.

 • Vito

  Hele mám menší problém na tomto tabletu… nabiju ho pak ho chvilku nechám tak pak přídu má 98% baterky tak du na YT FB 90% pak ho zamknu na 5 minut du dělat něco jiného a pak dojdu k tabletu a on se neodemkne a musí se zapnout..

 • http://apemobile.cz/ Miroslav Václavík

  Bohužel Vám s tímto problémem nedokážeme poradit, jistě však zkuste kontaktovat přímo zástupce z Evolveo. Ti Vám jistě velice rádi a hlavně dobře poradí. Hodně štěstí během řešení situace.

 • bubozbudovy

  Dobry den. Vlastnil som tento tablet asi rok. Bola to totalna katastrofa. Displej bol otrasny. Vydrz baterie este horsia. Niekedy vydrzala aj 40 min. Rychlost pomala. Mal som ho vlastne pol roka a dalsi polrok som stravil jeho trojitou reklamaciou. Nastastie nakoniec mi vratili peniaze a mohol som si zadovazit za par eurovy doplatok omnoho kvalitnejsi tablet ktory funguje ako ma. Nikomu neodporucam tento tablet a znacka Evolveo u mna totalne skoncila.

 • Natal

  tenhle tablet mám taky a nemůžu si vynachválit asi jste měli blbej kousek ,ale já ho mám prostě uplně dokonalej :) a mě dokonce stál 2598 takže to je i tou cenou ta kvalita