Aplikace Google Goggles není sice žádná novinka, ale i tak bezesporu patří mezi to nejzajímavější, co lze na Google Play sehnat. Umí totiž rozpoznávat věci, které vyfotíte. Ať už je to text, nějaký předmět, čárový kód nebo cokoliv jiného. Tedy, téměř cokoliv.
Uživatelské rozhraní aplikace není vůbec nijak složité. Na začátku vás provede základním nastavením a napoví, co dělat. Pak už se zobrazí jen tři ikonky. Foťáček souží k pořízení a následné analýze snímku. Kamerka je nepřetržitý skener, který v jednom kuse snímá obrazovku a vypisuje, co vše bylo v záběru. A nakonec je tu už jen rámeček, která slouží k analýze nějakého dříve pořízeného snímku, například někde, kdy nebyla k dispozici WiFi. Nyní se už ale pojďme podívat na to, co tahle aplikace všechno dokáže.
Začneme úplnou banalitou. Základní čtečku čárových, nebo QR kódů má dnes již každý druhý mobil. Google tedy opět nabízí něco navíc. Kromě extrémní rychlosti a znalosti téměř všech druhů kódů se tato aplikace může pyšnit tím, že rozpozná, k jakému výrobku/předmětu kód patří.
Čtečka umí rozpoznat, k čemu daný kód patří.
Nečekejte ale zázrak. Prošel jsem s mobilem skoro celou lednici, ale ani jednu věc to nerozpoznalo. Je to logické, protože primární je přece čtení kódů a navíc pochybuji, že Google má vlastní databázi kódů na českých potravinách. Uhádnutí výrobku podle kódu naopak funguje skvěle například u knih. Byl jsem překvapen, když se mi po naskenování čárového kódu na životopisu Steva Jobse na mobilu ubjevil i název knihy. To jsem opravdu nečekal.
Tohle je dost zvláštní kategorie. Něco zde funguje dokonale, něco jen jednou a některé věci prostě nepozná, ani kdyby jste se stavěli na hlavu. Nejlépe jsou na tom samozřejmě loga. Ta jsou rozpoznatelná bez problému. Zkoušel jsem skenovat loga Amazon, Prague Airport, LG a Hewlett Packard. Všechna aplikace rozpoznala bez problému a našla mi k nim nejrůznější zajímavé informace.
Podobně jsou na tom i památky. To je užitečná věc. Nevíte, co je to na kopci za hrad? Prostě ho vyfoťte a Google vám zjistí, jak se jmenuje a co je na něm zajímavého. Dál skvěle funguje rozpoznávání knížek, DVD a CD obalů nebo aplikací. Takže pokud vás v obchodě zaujme nějaká knížka, prostě ji vyfoťte a Google pak už sám najde recenze a poradí, jestli stojí za to si ji koupit.
Aplikace správně poznala logo Kindle a DVD TopGear.
Co ale rozhodně nefunguje jsou obyčejné věci. Pokud si myslíte, že stačí vyfotit jablko a Google vám přesně řekne, co je to za odrůdu, tak se mýlíte. Tahle aplikace rozpozná maximálně auta nebo mobily, ale rozhodně vám nepoví, jakého původu jsou červené fleky na koberci.
Pokud jedete do zahraničí, neznáte místní jazyk a před vámi stojí nesrozumitelná cedule, bude se vám určitě hodit funkce rozpoznávání textu. Aplikace Goggles totiž umí přečíst a pomocí Google Překladače přeložit vyfocený text.
Mě například vždy zajímalo, co říkají neanglicky mluvící cizinci na Instagramu v komentářích pod fotkami. Není tedy nic jednoduššího, než udělat screenshot, oříznout vybraný text a nechat skenovat. Dozvěděl jsem se tedy, jak se německy, polsky a holandsky řekne: „Pěkný obrázek!“ a rozhodl se vyzkoušet něco obtížnějšího.
Na Instagramu totiž sleduji také dívku, která je z Thajska a popisky v jejím fotoalbu jsou rovněž thajsky. Tak mě nenapadlo nic jiného, než zkusit přeložit, co o svých fotkách píše. Udělal jsem si screenshot, ořezal jsem ho a zklamaně zjistil, že ho přeložit nejde. Nejspíš proto, že screenshot měl malé rozlišení a thajština je přeci jen složitý jazyk.
Thajsky zatím neumíme…
Tak jsem zkusil pomocí Google Překladače přeložit jednoduchou větu do Thajštiny, vytisknout si ji na velký papír a zkusit to znovu. Ale bohužel, jak se zdá, aplikace Google Goggles thajský text přečíst neumí. Takže pokud jedete do Thajska a nerozumíte místní řeči, budete si na to muset sehnat jinou aplikaci. A nebo tlumočníka.
Na závěr jedna perlička. Slyšel jsem, že tahle aplikace umí taky luštit Sudoku. A nebyl bych to já, kdybych takovouhle věc nevyzkoušel. No nebudu to napínat, opravdu to jde! Poprvé jsem opravdu nevěřícně zíral, když se přede mnou na displeji mobilu objevila stejná tabulka, jako v knížce a začala se sama vyplňovat.
Aplikace opravdu umí lušit SUDOKU!
Ale nefunguje to tak pokaždé. Já měl štěstí, že se mi povedlo tabulku vyfotit na první pokus, ale když jsem to pak chtěl někomu ukázat, tak to vůbec nešlo. Je tedy zřejmé, že aby aplikace poznala, že jde o Sudoku, je třeba ho vyfotit ze správného úhlu a určité vzdálenosti. A to se opravdu podaří jen málokdy.
Na úplný závěr vám shrnu to nejdůležitější. Aplikace Google Goggles je v obchodu Play k dispozici zdarma a je to velmi užitečná pomůcka. Šikovně poradí při nákupu knih, hravě přeloží většinu jazyků a ochotně prozradí tajemství starého hradu. A pokud zrovna necestujete, můžete si s ní hrát i doma a zkoušet, co všechno dokáže. Pokud se její vývoj nezastaví, bude brzy tak dokonalá, že se z ní stane nejužitečnější nástroj každého chytrého telefonu.