unnamed

[Recenze] Instant Heart Rate: doktor Android vám změří tep

Časy, kdy mobilní telefony sloužily jen k volání, jsou nenávratně pryč. Díky vyspělým operačním systémům, všem možným aplikacím a výkonnému hardwaru můžeme s dnešními mobily dělat věci, o kterých by se nám před nějakými sedmi lety ani nesnilo.

Důkazem je aplikace Instant Heart Rate. Jak název napovídá, jde o nástroj na měření srdečního tepu. Není to ale žádná z těch hloupých aplikací, které ukazují jen přibližné hodnoty. Ani to není žádný fake. A už vůbec k měření nepotřebujete žádná čidla. Tep se totiž měří pomocí fotoaparátu.

Jak to funguje?

Je to úplně jednoduché. Stačí přiložit prst na čočku fotoaparátu, držet mobil v klidu a aplikace vše udělá sama.  A co přesně udělá? Pomocí diody blesku prosvítí prst. Jak krev v prstu neustále pulsuje, mění se podle toho jeho barva.  A to snímá fotoaparát, který podle barevných změn vypočítá frekvenci srdeční činnosti, čili tep.

Tep se změří po přiložení prstu na čočku fotoaparátu.

To asi nebude moc přesné, že?

Ze začátku jsem byl také skeptický. Ale po sérii několika testů musím říct, že opak je pravdou. Po pár dřepech se podle aplikace můj tep zvýšil a potom zase snížil. Takže se zdá, že to opravdu funguje. Navíc jsem výsledky porovnával i se skutečným – lékařským měřičem tepu a výsledky se téměř nelišily. (A pokud ano, tak maximálně jen o dva body.)

Rozhraní aplikace

Po vzhledové stránce je aplikace moc povedená. Při měření se ukazuje časomíra s efektním grafem a číselnou hodnotou. Po měření se zobrazí výsledné číslo a také škála, na které je vyznačeno, zda je změřená hodnota podprůměrná, průměrná nebo nadprůměrná.

Nápověda ; Informace ; Meření ; Historie měření

Ostatní části aplikace nejsou moc zajímavé. Je tu návod, pár informací o hodnotách tepu, samotné měření, výsledky předchozích měření a nakonec nastavení. (Které ovšem nedoporučuji měnit.) Aplikaci hodnotím velmi kladně. Není to jen nějaké machrovátko, ale velmi užitečný nástroj, který jistě využijí nejen zdravotníci nebo sportovci, ale také například lidé s kardiologickým onemocněním. Myslím, že právě oni jistě ocení možnost rychlého a hlavně přesného měření srdečního tepu.


logo-app
App Name
Developer
Free   
pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-appINZERTNÍ SDĚLENÍ


Snaživý pisálek, Milovník Trance, GEEK, Příležitostný meteorolog a Pseudo-Umělec, beznadějně zamilovaný do holandské zpěvačky. • Studious writer, Trance lover, GEEK, Casual meteorologist and Pseudo-Artist, hopelessly in love with a Dutch singer.